НЕМА ПОРЕЗА НА ЕКСТРАПРОФИТ: Британски Шел остварио рекордну добит од 9,1 милијарду долара

БРИТАНСКИ нафтни див Шел остварио је у прва три месеца ове године највећу кварталну добит од 2008. године, у износу од 9,1 милијарду долара, захваљујући високим ценама нафте и гаса.

НЕМА ПОРЕЗА НА ЕКСТРАПРОФИТ: Британски Шел остварио рекордну добит од 9,1 милијарду долара

Фото Танјуг/АП

Прилагођена добит Шела је готово утростручена у односу на 3,2 милијарде долара забележених у првом тромесечју прошле године, и за 2,7 милијарди већа од профита у четвртом кварталу 2021. који је износио 6,4 милијарде долара, преносе западне агенције.

Извештај Шела подстакао је еколошке активисте и политичаре да поново затраже увођење једнократног ванредног пореза на добит нафтних и гасних компанија која је углавном резултат скока цена енергије. Британски премијер Борис Џонсон је, како оцењује "Блумберг", изгледа већ одбацио такву могућност, наводећи да би то обесхрабрило виталне инвестиције у домаће снабдевање енергијом.

Шел је потврдио да је књиговодствено отписао 3,9 милијарди долара имовине на име изласка компаније из послова у Русији, укључујући пројекат течног природног гаса Сахалин-2.

Компанија је раније упозорила да би могла да отпише између 4,0 и 5,0 милијарди долара вредности своје имовине након повлачења из Русије. Из Шела су рекли да се не очекује да ће ови трошкови утицати на прилагођену зараду.

Акције Шела су скочиле јутрос на Лондонској берзи за 2,3 одсто на 22,76 фунти, а од почетка године бележе раст од преко 36 процената.

Компанија је такође најавила повећање дивиденде за око 4,0 посто на 0,25 долара по акцији за први квартал.

БОНУС ВИДЕО - ВАШИНГТОНСКЕ ТАЈНЕ: Ко је у Белој кући био геј, а кога су волеле жене?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

ГОТОВО ЈЕ! Душан Влаховић више није играч Јувентуса