БЕЗ КРАЂЕ ЖИТА! Урош Кандић из Министарства трговине најављује боље робне резерве
ДРЖАВА планира од јесени да реорганизује концепт рада Дирекције за робне резерве.

Урош Кандић, Фото Н. Фифић/Танјуг
Од када су седморица складиштара покрала житарице које су им биле поверене на чување и направили штету од око 1,8 милијарди динара, надлежни су одлучили да направе промене у самом чувању, како би повећали сигурност робе која се складишти код приватника.
Како нам је испричао Урош Кандић, државни секретар у Министарству трговине, седам складиштара је злоупотребило поверење државе и тиме урушило углед осталих, поштених, домаћина, који то раде исправно.
- Сад када су се десиле злоупотребе, увидели смо да овај начин чувања и није најбољи - објашњава Кандић.
- Имамо неке моделе и размишљамо о одређеним изменама и допунама појединих закона, када буде нова влада. Покушаћемо да делом сачувамо "здраво ткиво" складиштара, који нису злоупотребљавали поверење државе. Али и да видимо из државних облика својине, шта имамо од слободних капацитета да усмеримо ка робним резервама. Засада имамо само једно велико складиште у Новом Пазару, где може да стане 18.000 тона. Али бисмо могли неке објекте чије су фирме у стечају да узмемо или да од Републичке дирекције за имовину, нешто пребацимо на робне резерве, чиме бисмо повећали капацитете, што се тиче количина. Да се осигурамо, како бисмо имали више у државним, него у приватним рукама.
Према речима Кандића, постоји објекат у Нишу, који је у стечају, и има капацитет од 50.000 тона за меркантилну робу. Циљ је да се дође до неких 100.000 тона капацитета који би били у државним рукама.
- Део штете која је направљена је надокнађена а део није - истиче Кандић.
- Држава плаћа и има уговоре са складиштарима који су приватне фирме и компаније, њих је 70. Они чувају меркантилну робу, добијају новац за одлагање и функционисање. Када би део те робе прешао на чување у државне објекте, уштедели бисмо новац. Осавременили бисмо силосе, ставили сензоре и заштита би била на високом нивоу. До сада су биле два пута годишње контроле приватника и опет су поједини нашли како да преваре државу.
ЧЕСТЕ ЗЛОУПОТРЕБЕ СА ЖИТАРИЦАМА
ОВО није први случај злоупотребе са пшеницом и кукурузом из робних резерви, а дупло дно је одавно уобичајена пракса. Крајем 2013. кренула је акција хапшења због малверзација са житом, након провера полиције и Тужилаштва за организовани криминал, које су трајале пола године.
Тада је установљено да недостаје велика количина производа и да је нанета велика штета држави. Хапшења су се наставила и наредне године. Од 77 овлашећних складиштара, код 18 је утврђен мањак од 50.000 тона пшенице и 30.000 тона кукуруза. Како је тада саопштено, поједини су тада узимали од државе и до 10.000 евра месечно за закуп складишта иако су робу која им је била поверена на чување - продавали.

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ЦЕЦИ ИЗА ЛЕЂА: "Аркан јој је слао новац преко мене - 30.000 марака бусом, ја у ШОКУ"
ЖЕЉКО Ражнатовић Аркан слао је по Кристијану Голубовићу новац бившој супрузи Наталији и деци без Цециног знања, тврди Голубовић.
02. 07. 2025. у 16:48
Коментари (0)