ИГРЕ ГЛАДИ: Како су светски фармери постали колатералне жртве санкција уперених против Русије

Р. В.

31. 05. 2022. у 14:28

ЖУРБА за увођењем санкција Русији и одлазак бројних компанија из земље, након покретања војне операције у Украјини, учињени су са специфичном рачуницом: да се девастира руска економија. Међутим, у глобализованом свету где је све повезано све акције имају последице, преноси "Раша Тудеј".

ИГРЕ ГЛАДИ: Како су светски фармери постали колатералне жртве санкција уперених против Русије

Фото Танјуг

Русија је један од водећих светских извозника ђубрива. Према Институту за ђубриво у САД, у погледу глобалног извозног тржишта, Русија чини 23% амонијака, 14% урее и 21% поташе, као и 10% извоза прерађених фосфата.

Индекс цена ђубрива Светске банке порастао је за скоро 10% у првом кварталу 2022. године, на највиши ниво у историји у номиналном смислу. Повећање прати прошлогодишњи пораст од 80%. Према пројекцијама, цене ће ове године порасти за скоро 70 одсто пре него што ће пасти – вероватно – за дванаест месеци.

Цене расту више него икад

У априлу је ЕУ усвојила још један пакет санкција Москви који је укључивао забрану увоза ђубрива – плус, пловилима регистрованим под руском заставом забрањен је улазак у луке ЕУ. „Одступања се одобравају за пољопривредне и прехрамбене производе, хуманитарну помоћ и енергетику“, наводи блок.

Још у марту ЕУ је санкционисала још једног важног извозника ђубрива због његове улоге у украјинском сукобу – Белорусију. Поташ, један од главних сектора за трговину ове земље, већ је био под санкцијама од 2021. године, када је ЕУ одлучила да казни Белорусију због наводних кршења људских права и вештачког стварања мигрантске кризе – навода које је Минск негирао.

Фото Н. Живановић

Уз поремећај испоруке, од почетка сукоба у Украјини, неколико великих бродарских компанија, укључујући највеће светске оператере контејнерских бродова – "A.P. Moller-Maersk A/S" и "Mediterranean Shipping Co." – обуставило је услуге руским лукама. Као одговор, руско Министарство индустрије и трговине саветовало је произвођаче ђубрива да зауставе извоз, наводећи као разлог „саботажу“ транспорта.

Све ово је озбиљно утицало на цену ђубрива. Др Брајан Бејкер, председник Међународне федерације покрета за органску пољопривреду (ИФОАМ) Северне Америке, објаснио је тржишни механизам за "РТ".

- Мањи број добављача у индустрији дао им је већу тржишну моћ да одређују цене. Мање производних погона удаљених од поља на којима је примењено ђубриво учинило је тржиште ђубрива подложнијим поремећајима у ланцу снабдевања. Пандемија ковида 19 је већ изазвала велике поремећаје у ланцу снабдевања пре сукоба између Русије и Украјине - рекао је Брејкер.

„Негативне последице по свет“

Усред таласа санкција Москви, Вашингтон је направио изузеће за руска ђубрива. Према документу који је Министарство финансија САД објавило у марту, трансакције са ђубривима су дозвољене. Године 2021, САД – трећи највећи светски увозник ђубрива – купиле су од Русије 1,28 милијарди долара.

Овај корак, међутим, није довољан да Американце поштеди скока цена. Истраживачи са Универзитета Илиноис и Државног универзитета у Охају посматрали су ефекат украјинског сукоба и следећа ограничења која су изазвала извоз ђубрива. Они су истакли да САД имају снажну домаћу производњу, тако да би мање трпеле због поремећаја у снабдевању ђубривом.

- Међутим, амерички фармери ће се вероватно суочити са вишим ценама због глобалне повезаности глобалне индустрије ђубрива - каже се у истраживању.

Ова студија је проучавала и Бразил, који у великој мери зависи од ђубрива за своју пољопривреду и увози око 85% супстанци које користи, а Русија је међу највећим добављачима. Бразилски председник Жаир Болсонаро је у фебруару посетио Москву и договорио испоруке ђубрива, које и даље стижу у земљу упркос потешкоћама у вези са санкцијама.

Фото Танјуг/АП

- Нећемо стати на страну - рекао је Болсонаро, мислећи на руску војну операцију у Украјини, додавши: За нас је питање ђубрива свето.

БОНУС ВИДЕО:

ПОГЛЕДАЈТЕ ДЕЈСТВО РУСКЕ АВИЈАЦИЈЕ: Напад на утврђене положаје украјинске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме