ПОЧЕТНИЦИ ТЕШКО СТИЖУ ДО НОВЦА: Малим и средњим предузећима недостају алтернативни извори финансирања
ФИНАНАСИРАЊЕ малих и средњих предузећа и предузетника већином чини кредитна понуда банкарског сектора, док недостају други облици - гаранцијске шеме, фондови предузетног капитала, микрофинансирање, који би омогућили повољније услове, нарочито за почетника у пословању.

Фото Танјуг
Проблем представља и недовољна информисаност малих и средњих предузећа и предузетника за приступ различитим изворима финансирања. Ово је укратко закључак Државне ревизорске институције након спроведене ревизије сврсисходности пословања "Унапређење приступа изворима финансирања за развој малих и средњих предузећа и предузетника".
Анализиран је период од 2017. до 2020. године. Министарствo привреде је у том периоду спровело програме финансијске подршке малим и средњим предузећима и предузетницима, усмерене на подршку започињању и даљем ширењу и унапређењу пословања, у износу од око 5,4 милијарде динара.
- По Програму за набавку опреме у 2020. години, 58 одсто постојећих клијената банака, лизинг компанија добило је 64 одсто укупног износа бесповратних средстава, док је новим клијентима одобрено 36 одсто - стоји у извештају. - Око 40 одсто износа бесповратних средстава, 1,8 милијарди динара, додељено је појединим малим и средњим предузећима и предузетницима који су две и више година, понекад и узастопно, добијали бесповратна средства. Услов је био да укупно примљена државна помоћ у текућој и претходне две године не пређе износ од 23 милиона динара.
Ревизори истичу и да висина каматне стопе није била одлучујући фактор за избор банке у којој су мала и средња предузећа подносила захтев за доделу кредита.
- Захтеви су углавном поднети банкама чије су каматне стопе међу највишим у рангу понуђених каматних стопа - напомиње ДРИ. - Банкама са најниже понуђеном каматном стопом поднет је мали број захтева или није било ниједног.
Ревизори тако закључују да се унапређење приступа алтернативним изворима финансирања за развој малих и средњих предузећа и предузетника остварује споро. Иако је успостављен правни оквир, у Србији није основан јавни фонд предузетног капитала у којем је држава већински власник.
ЛИЗИНГ НЕДОВОЉНО РАЗВИЈЕН
ЛИЗИНГ као алтернативни облик финансирања није довољно развијен и заступљен - закључују ревизори. - Реализована бесповратна средства уз финансијски лизинг чине око 13 одсто вредности. Гаранцијска шема је примењена за финансирање Програма промоције предузетништва и самозапошљавања. Гаранција коју издаје Фонд покрива 60 одсто сваког индивидуалног кредита, укључујући износ редовне камате.
Препоручујемо

ДА ЛИ СЕ ИСПЛАТИ КОЛИМА ДО ГРЧКЕ? Литар горива скупљи је и до 70 динара него у Србији
07. 06. 2022. у 13:31

ЗРНО ЖИТА ЋЕ ВРЕДЕТИ КАО ЦЕЛА ВРЕЋА: Драматично предвиђање Еди Раме
08. 06. 2022. у 16:05

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну
СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.
07. 07. 2025. у 16:38

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

"ТО ЈЕ СРАМОТА ЗА НАШУ ЗЕМЉУ" Оштра порука из Словеније поводом Томпсоновог концерта: "Усташе су мучиле и клале"
СЛОВЕНАЧКА странка Левица оштро је критиковала присуство Јанеза Јанше на концерту хрватског певача Марка Перковића Томпсона, који велича усташтво, поруком да је то срамота за Словенију.
07. 07. 2025. у 20:35
Коментари (0)