ПАРЕ СКИНУТЕ, А ТРОШАК ОСТАО: Ослањање на кредитну картицу у иностранству може да изазове непријатности
ОДЛАЗАК на годишњи одмор може да се претвори у ноћну мору иако новца не мањка, ако закаже "кредитна пластика".
Процедура је таква да ко нема и довољно кеша за сваки случај, а ослони се само на електронику, може да му преседне летовање, јер ће на поврат новца чекати бар две недеље.
Новосађанин Дејан М. доживео је пре десетак дана управо такву непријатност. Када је кредитном картицом покушао да на рецепцији хотела у Грчкој плати седмодневни рачун за себе и дете, картица је одбијена, а убрзо је клијент банке која послује на нашем тржишту установио да је око 870 евра повучено са његове картице, али да рачун у хотелу није измирен. Банка, којој је веран седам година, новац му још није вратила, а једино што су му рекли, према процедури, законски рок да се клијенту одговори је 15 дана!
- Кредитна картица коју ми је издала моја банка има лимит од 130.000 динара, колико је и било на рачуну у моменту када сам покушао да платим рачун у хотелу - прича наш саговорник.
- Неколико пута су на рецепцији провлачили картицу, али је сваки пут одбијена, а мени су средства повучена са кредитне картице. На крају сам платио рачун кешом, али питам се шта би било да га нисам имао. Послао сам одмах мејл банци, добио од њих одговор да морају све да провере и да сачекам. Такође ми је наглашено да је рок у којем ће ми одговорити две недеље. Жалио сам се и НБС, а покренућу и судски спор.
Према речима Владимира Васића, генералног секретара Удружења банака Србије, проблем који се догодио нашем читаоцу највероватније је изазван због проблема у комуникацији између банке, терминала и хотела. Сматра да у таквим ситуацијама проблем није до банке, а да ће и овом клијенту новац бити враћен.
- Савет је да се у иностранству не ослања искључиво на једну картицу, или само на пластику - каже Васић. - Осим тога, треба имати у виду и да постоји дневни лимит и свако ко путује требало би да се распита и упозна са правилима пре поласка.
КРИВАЦ ЈЕ ПРЕКО ГРАНЕ
КАКО у НБС кажу, трансакција у иностранству може бити одбијена из више разлога и не значи да је увек одговорна банка која је издала картицу. Проблем може да направи сам ПОС терминал или банка прихватилац.
Препоручујемо
КРЕДИТНЕ КАРТИЦЕ ИЗЛАЗЕ ИЗ МОДЕ: Последња статистика Удружења банака Србије
25. 01. 2022. у 15:49
ОТИСАК ПРСТА И ЧИП НА ПЛАТНИМ КАРТИЦАМА: Уместо магнетне траке, биометријски подаци
22. 08. 2021. у 14:08
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)