НАЈЕЗДА СРБА НА НЕКРЕТНИНЕ У ОВЕ ТРИ ЗЕМЉЕ: На мору тргују за трећину цене квадрата у Београду

Новости онлине

20. 07. 2022. у 10:51

КВАДРАТИ у околним земљама нису поскупели, што даје наду да ће се код нас вратити на старе цене.

НАЈЕЗДА СРБА НА НЕКРЕТНИНЕ У ОВЕ ТРИ ЗЕМЉЕ: На мору тргују за трећину цене квадрата у Београду

Фото П. Милошевић

Срби масовно отказују куповину некретнина у нашој земљи и чекају боље дане, односно пад цена. Међутим, квадрати у земљама које су близу Србије нису поскупели, па наши грађани масовно одлучују да тамо укњиже станове и куће на своје име.

Такође, повољне цене станова у иностранству за многе указују на то да ће цене у Србији неминовно пасти у најскорије време, пише Блиц. Много је атрактивних локација у околним земљама, углавном на обали мора. Због повољних цена посебно интересовање влада за Грчку, Турску и Италију, и то због повољних цена станова.

Тренд куповине некретнина на овим дестинацијама је све већи, а Срби често купе и по неколико некретнина, јер квадрати често буду и по трећину јефтинији него у Београду.

Италија

По цени једне гарсоњере у Београду (око 50.000 евра) у Трсту се продају једнособни и двособни станови, површине до 50 квадрата с тим што за разлику од наше престонице, где вам са прозора поглед углавном пуца на комшилук, у овом италијанском граду сте углавном окренути ка мору.

Што се цена квадрата у Трсту тиче, према подацима тамошњих агенција за продају некретнина, како преноси Блиц, оне се крећу између 1.250 евра до 3.950 евра. На цене квадрата у Трсту највише утичу опремљеност некретнине, то да ли је она у новоградњи или се ради о реновираној староградњи, као и удаљеност од обале.

Гарсоњера површине 25 квадрата, на понуди на интернету, продаје се за 33.000 евра. Овај стан намењен за студенте, како стоји у опису, комплетно је опремљен и налази се на 1. спрату.

Мали једнособни станови се продају по ценама од око 50.000 евра. Ми смо пронашли два, један површине 54 квадрата на периферији Трста који се продаје за 48.450 евра, и један површине 45 квадрата који је у ширем центру града који се продаје по цени од округло 50.000 евра. Оба стана су у староградњи, реновирани и комплетно опремљени.

Већи станови, као један четворособан површине 82 квадрата који смо ми пронашли, продају се по цени од 72.000 евра и више. Тај од 72.000 евра је комплетно опремљен, реновиран, а како су власници истакли, има две спаваће, једну дневну собу, кухињу и трпезарију, купатило и застакљену терасу.

Како да купите стан у Италији?

Врло често агенције у Италији од купаца траже писмену понуду за куповину имовине и исто тако врло често траже да се положи депозит како би били сигурни да остајете при куповини. На интеренту се топло препоручује и адвокат или правни саветник како би се лакше читава процедура завршила.

Када се постигне договор са агенцијом, дужност унајмљеног адвоката је да изради прелиминарни уговор или Compromesso. Овим уговором се не преноси власништво, али се наводе сви детаљи о продаји и даје продавцу времена да се прикупи сва неопходна документација пре договореног датума.

Турска

Већ неколико година међу нашим суграђанима приметан је тренд куповине некретнина на мору и омиљеним туристичким дестинацијама, а у последње време куповина станова, апартмана и вила у Турској је постала посебно актуелна. Ако погледамо понуду и цене некретнина на турској обали Средоземног мора, постаје врло очигледно и јасно зашто.

Док на пример у Београду за 70.000 евра можете да купите полунамештену гарсоњеру, и тешко да ће те исту наћи на некој атрактивној локацији, у Турској, у Алањи, за исти новац можете да купите комплетно, и у већини случајева луксузно, намештен стан површине од 50 квадрата на око 300 метара од мора.

- Тренутно за неких 55.000 евра можете наћи сасвим пристојан стан са пратећим објектима близу плаже, са једном спаваћом собом, чак и намештен. Има и јефтинијих станова, али су то зграде даље од мора и старије, без икаквих пратећих објеката. За станове са две или више соба је потребно издвојити 70.000 евра и више. Куће и виле, у зависности од тога да ли су нове или половне, крећу се од 120.000 евра до пола милиона и више, рекли су за "Блиц Бизнис" из једне агенције за препродају некретнина у Турској.

Најјефтиниј стан који смо пронашли да је оглашен за продају на обалама Турске је у Алањи тј. Авсалару. Мала гарсоњера површине 36 квадрата, на око километар од мора, која је као и готово све остале некретнине које Турци нуде на продају комплетно и луксузно опремљена, тренутно се продаје за 46.000 евра.

Како до некретнине у Турској?

Према закону из 2012. године, држављанима преко 120 земаља је дозвољена куповина некретнина у Турској, а за почетак је потребан само пасош.

Што се додатних трошкова тиче, ту су трошкови експертизе, израде власничког листа, употребне дозволе за стан, годишњи порез, трошкови прикључка на воду и струју, као и трошкови одржавања.

Процена стана, тј. експертиза коштају у просеку од око 167 евра до око 240 евра, израда власничког листа износи 4 одсто од процењене вредности стана, а трошкови употребне дозволе износе од 700 до 2.000 евра. Трошкови прикључка на воду и струју су око 600 евра. Код појединих грађевинских фирми ови трошкови су укључени у цену стана.

Годишњи порез износи око 0,3 одсто од укупне процењене вредности стана. Што се тиче месечног одржавања зграда, оно зависи од "пратећих објеката у комплексу". Они максимално могу износити од 50 до 60 евра.

Грчка

Српски држављани масовно купују станове у Грчкој, неки чак и по неколико некретнина, јер су квадрати тамо неретко и за трећину јефтинији него у Београду. Наиме, док је просечна цена квадрата у престоници 1.680 евра, за стан у Паралији од 45 квадрата на 500 метара од плаже можете искеширати 45.000 евра, док би, поређења ради, некретнина по тој квадратури и просечној цени у Београду коштала чак 75.600 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: Деца из СОС Дечјег села Србија освојили јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.