ТРОШКОВНИК ОБАВЕЗАН ДАН ПРЕ УГОВОРА: Ако подижете кредит ово морате да знате
БАР један дан пре склапања уговора о кредиту, клијент мора од банке да добије понуду са назначеним накнадним трошковима. У те трошкове спада и износ за обраду кредита. Обавезно је и да понуда буде у прописаној форми.

Фото: Архива "Новости"
Ово је суштина одлуке Врховног касационог суда (ВКС) од 24. фебруара, која је достављена првостепеном суду у јуну, а адвокатима пре неколико дана, чиме је практично постала јавна.
То значи да, уколико клијент није добио понуду која испуњава ове услове, има право да тужи. Реч је о пресуди ВКС по ревизији коју је уложила једна банка након што је изгубила суђење у првом и другом степену.
- Ову пресуду (ПРЕВ 206-22) донело је веће ВКС на челу са судијом Драгишом Слијепчевићем, који је умногоме заслужан за став ВКС из септембра прошле године, по ком банке имају право да наплаћују трошкове обраде кредита. Дакле, и по таквом ставу, банке губе спорове јер у осамдесет одсто случајева немају понуду на прописаном обрасцу у складу са одлуком НБС. А и када имају, понуде су обично истог датума као и уговори. Банке су их давале клијентима са свим осталим папирима, када су потписивали уговор, а не раније, како закон прописује, да би могли да упореде услове код различитих понуђача - каже београдски адвокат Мирослав Живковић, који је јуче у Београду са колегом Николом Стојковићем одржао конференцију за штампу.
Он објашњава да је, по ставу ВКС, банка дужна понуду да достави најмање дан пре закључења уговора, а уобичајени рок по Закону о облигационим односима је осам дана.
Његов колега Никола Стојковић наводи још две пресуде Врховне касације после септембарског става највише судске инстанце у земљи (ПРЕВ 728-21 и ПРЕВ 575-21), у којима су банке из сличних разлога губиле спорове.
- ВКС је децидно рекао да, уколико нема доказа да је банка понуду доставила пре потписивања уговора, то "представља несавесност, која води ка ништавости" - каже Стојковић. - Све је више пресуда у корист банкарских клијената и због оспорене веродостојности понуда, односно због фалсификованих потписа.
Владимир Васић, генерални секретар Удружења банака Србије, узвраћа да се банке придржавају Закона о заштити корисника финансијских услуга из 2011. и нуде својим клијентима понуде.
- Вероватно има случајева када то не раде, али је у питању мањи број. Нападају нас они који држе 60 одсто свих предмета против банака у земљи, јер су изгубили 120.000 клијената, који су повукли тужбе - каже Васић, и додаје да су на сајту ВКС објављене и три пресуде по захтеву за ревизију у корист банака.
На питање да ли су понуде грађанима достављане дан пре склапања уговора, он одговара:
- Они инсистирају на томе, а нису рекли да клијент има право да се предомисли у року од 14 дана и одустане чак и кад је потписао уговор. Банке су најуређеније институције.
НЕМА НОВИХ ТУЖБИ
ПРЕМА подацима Удружења банака, од око 260.000 спорова, колико је било покренуто због наплате трошкова обраде кредита, око 18.000 грађана је до сада добило на суду. Нових утужења нема.
Препоручујемо

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)