СЕРИЈАЛ "НОВОСТИ"(2): ПРИРОДА И БОГ ОДЛУЧУЈУ О ПРИНОСИМА - Ратари у Војводини најмање наводњавају оранице
У ВОЈВОДИНИ, житници Србије, најмање се наводњавају ратарске културе.
Воду највише добијају повртарске и воћарске културе, као и скоро сва производња у пластеницима. Отуда и не чуди што ратари сваке године гледају у небо и процењују род.
Тако, на територији града Новог Сада, пољопривредно земљиште заузима површину од 43.000 хектара. Од тога је 5.000 у државној својини.
Управа је од 2019. издвојила 65 милиона динара за набавку система за наводњавање, као и другу пољопривредну опрему и механизацију, а у овој години је за ту намену предвиђено 28 милиона динара.
- Према подацима којима располажемо пољопривредно земљиште се наводњава широкозахватним машинама, тифонима, системима кап по кап и кишним крилима - објаснили су нам у Управи.
- То претежно чине пољопривредници који се баве гајењем повртарских и воћарских култура, пластеничком производњом а у мањој мери они који узгајају ратарске културе.
Ништа боља ситуација није ни у средњем Банату. Земљорадници се боре, али је највише оних који гледају у небо и надају се спасењу у виду кише.
Мали проценат пољопривредника је претходних година своје њиве опремио системима за наводњавање, а зашто је то тако питају се многи, с обзиром на разне државне субвенције и подстицаје.
- Имам шест мобилних тихона, који покривају 200 хектара обрадивих површина, али с обзиром на незапамћену сушу и изузетно високе дневне, али и ноћне температуре, преко 35 и ноћу 20 степени, ефекат наводњавања није баш велики - каже Радован Бокић, из Земљорадничке задруге "Агроклек" из Клека.
Како нам је испричао Драган Марковић из Пољопривредне стручне службе Зрењанин, постављено је неколико великих машина, центар, пивот и ренџер, а покривено је мање од хиљаду хектара. Највише малих система служе за наводњавање воћњака и повртњака, у систему кап по кап. То поседује око хиљаду пољопривредника.
- Проблем је што површина коју овај систем покрива мала, у просеку око хектар по кориснику - додаје Марковић, уз напомену да се на овај начин наводњава око три хиљаде хектара, а ако се у обзир узме више од 270.000 хектара у региону Зрењанина, то значи да је свега мало више од један одсто површина, под новопостављеним системима за наводњавање.
Тренутно највећа пољопривредна површина у комаду, која се у Србији наводњава, је у јужном Банату. Компанија АИМА из Вршца, која је пре више година приватизовала некадашњег гиганта "Вршачке ритове", под системом за наводњавање има чак 4.000 хектара ораница, на којима претежно узгаја пшеницу, кукуруз и соју. Управо због тог улагања и у овој сушној години очекују добар принос, без губитака.
- Мали део система за наводњавање смо наследили од "Вршачких ритова", док смо у последње три-четири године 90 одсто онога што сада имамо купили и инсталирали сопственим средствима - каже Лаза Мохан из АИМА.
- То не бисмо могли да изведемо да овде не постоји добра каналска мрежа. Воду црпимо из канала Шулхов, који је повезан са каналом ДТД.
ОДВОДЊАВАЊЕ
ЦЕЛОКУПНО пољопривредно земљиште на територији Новог Сада "покривено" је каналском мрежом, пре свега у сврхе одводњавања.
- Само у последње три године издвојено је 40 милиона динара за уређење више од 58.000 метара отворене каналске мреже на територији Новог Сада - додају у Управи.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)