НА РАФОВИМА И УВОЗНО МЛЕКО: Највеће количине белог напитка стижу из суседне Босне и Херцеговине
МЛЕЧНА криза отворила је врата страним конкуретним произвођачима. У недостатку брендова које пију читавог живота, или нешто краће, потрошачи у Србији имају прилику да се навикну и на нова имена.

Млеко Немца из Русије се продаје у Европи
Дуготрајно млеко из Мађарске, тако је преко једног трговинског ланца до српских купаца стигло по цени од - 94 динара. Тешко је доћи од одговора како мађарски фармери зарађују и на тој цени, а наши ни кад у рафу кошта 20 динара више. До радњи су јуче стигли контингенти и домаћих произвођача.
Србија је током првих седам месеци ове године увезла више од 16.000 тона млека и на то потрошила скоро девет милиона евра. Убедљиво највеће количине млека и павлаке у Србију стижу из Босне и Херцеговине - скоро 9.500 тона и то, између осталог, јер неки наши произвођачи тамо имају погоне. Србија је истовремено извезла скоро 19.000 тона млека, за око 9,4 милиона евра, а највише у Северну Македонију.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић изјавио је јуче да је литар млека у Србији до пре неколико дана коштао један евро, а у окружењу између 1,35 и 1,7 евра и да чим постоји таква разлика прерађивачка индустрија гледа да своје производе прода скупље.
- Српско тржиште тражи ту робу, произвођачи млека хоће цену за своју робу и дође се у маказе да се деси краткотрајна несташица млека - истакао је Недимовић. - На тржишту и друштвеним мрежама протеклих дана било је много шпекулација и дезинформација око млека, његове цене, броја млечних крава у Србији. Још један проблем је што Бугарска и Румунија скоро и да немају млечну индустрију, Северна Македонија такође нема млека и једине две државе на овим просторима које имају довољно млека су Србија и Босна и Херцеговина. Питање је само где млеко заврши. Да ли на српским полицама, као УХТ млеко или у јогурту, киселом млеку, павлаци, којих има довољно.
Министар Недимовић најавио је да ће се нова Влада Србије позабавити мерама намењеним узгајивачима јуница како би Србија имала више млека. Агроекономиста Милан Простран и сам је приметио да су рафови јуче почели да се пуне млеком, али је питање да ли то раде да се не би замерили држави.
ДОБРА ГОДИНА ЗА СУНЦОКРЕТ
ЖЕТВА сунцокрета се ближи крају, први прелиминарни резултати очекују се данас, а према ономе што се сада зна, можда ћемо имати историјски максималну производњу сунцокрета, казао је министар Бранислав Недимовић. Како је објаснио, суша није била у целој Србији и има делова земље у којима је пало доста падавина. Суша је била у северном Банату, понегде у средњем и јужном Банату и неким општинама северне Бачке, али јужно од Саве и Дунава падавина је било доста, а ту је било 40 одсто посејаног сунцокрета.
Препоручујемо

НАЈАВЉЕНЕ НЕСТАШИЦЕ МЛЕКА У ЦРНОЈ ГОРИ Ђурановић: "Биће спорадичне и краткотрајне"
07. 09. 2022. у 10:10

МЛЕКО 128 ДИНАРА Влада изменила уредбу: Смањена трговачка маржа и забрањен извоз
06. 09. 2022. у 10:36

ДРЖАВА РЕШАВА НЕСТАШИЦЕ: Спрема се одговор на мањак млека у продавницама
05. 09. 2022. у 20:30

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (1)