ДОЗВОЛЕ ЗА 16 ОДСТО: И после готово три деценије боримо се са дивљом градњом

С. БУЛАТОВИЋ

26. 09. 2022. у 10:00

ГОТОВО три деценије Србија покушава да се избори са нелегалним објектима. Од више од два милиона пописаних кућа, зграда и локала саграђаних без одобрења, решење о озакоњењу је досад добило њих 326.569.

ДОЗВОЛЕ ЗА 16 ОДСТО: И после готово три деценије боримо се са дивљом градњом

Фото Н. Скендерија

Према последњим законским изменама, пред администрацијом је рок да се са свима њима избори до краја наредне године. Надлежно министарство је најавило још једно, ефикасније, законско решење, али ће са њим морати да изађе нова влада.

Протекле деценије су показале да је од легализације можда још већи проблем рушење нелегалних.

- Министарство грађевинарства је од 2015. срушило 95 објеката - кажу у овом ресору. - Не располажемо подацима о срушеним објектима из надлежности АП Војводине и јединица локалних самоуправа. Проблеми око легализације су углавном нерешени имовинско-правни односи и сагласност сувласника на земљишту на коме постоји право сусвојине.

Министарство уклања објекте у складу са програмом који сачињава квартално и расположивим буџетским средствима.

Национална алијанса за локални економски развој пре две године је истраживала који су главни проблеми у легализацији. И поред многих покушаја да се она унапреди, у пракси и даље иде преспоро. Њихова процена је тада била да ће се овим темпом окончати за - 40 година.

- Поступак је потребно дигитализовати, пре свега комуникацију између институција - каже Јасмина Радовановић из Наледа.

- Требало би на републичком нивоу формирати комисију која ће раздојити захтевније од једноставнијих случајева, како би се ови други брже завршили. Морао би да постоји рок у којем би јавна предузећа и остале институције дале одговоре, а ако то не ураде, да се поступак настави. У просеку, шест радника у општинама се бави легализацијом и на сваког дође по 1.100 случајева. Треба сагледати да ли су високе таксе које морају да се плате.

Има ту и правних питања. На пример, ко може да поднесе захтев за легализацију у згради.

То би морао да уради инвеститор, а не власник стана.

НИЈЕ СТАЛА

ЛОКАЛНЕ самоуправе признају да нелегална градња није стала. За легализацију би пресек требало да буде сателитски снимак из 2015. године. У пракси, без дозволе се гради и даље.

- Око 80 одсто локалних самоуправа признаје да се и даље нелегално гради - каже Јасмина Радовановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове