ГУРАЈУ МЛЕКО У ПУТЕР: На полицама у радњама широм земље све је мање и увозног, пољског и чешког млека
ПРОИЗВОДЊА млека у Србији је у кризи, а сточари и примарни произвођачи су у проблемима!

Фото приватна архива
Разлог је како тврде упућени што су наши главни млекари мотивисани великом зарадом на извозу потпуно занемарили домаће потрошаче, продали све преко граница и остали смо кратки за неопходну намирницу. Додатну, лаку и брзу зараду, наравно, нису поделили са фармерима, који већ годинама траже већу откупну цену. Али, нажалост, добијају само мрвице. Зато су и смањили број млечних говеда. А, поједини мали произвођачи су одустали од продаје млека.
Као последицу тог, сматрају стручњаци, неодговорног понашања имамо празне полице, или по које, раштркано млеко из увоза. Произвођачи из Пољске, Хрватске, Словеније, Чешке или Мађарске заузели су место нашим, домаћим. Млекаре у Србији дуго година плаћале су млеко не више од 35 до 40 динара по литри. И то за премијум и најквалитетније. Мање млекаре су давале и 25 динара. Све то било је недовољно за преживљавање српских сточара. С друге стране, домаће млекаре су се окренуле извозу, нарочито велике, па не чуди што се српско млеко налази у радњама по региону или Европи. Њима лепо, а за фармере не хају.
- Млекаре сада нуде веће цене али је то требало да се догоди пре пет година - казао нам је примарни произвођач млека из околине Суботице.
- Број говеда сам преполовио и ускоро ћу и ово затворити. Одавно ми се не исплати да држим краве.
Да би ублажили несташицу, али и чињеницу коју надлежни објашњавају, да народ купује енормне количине млека, држава је донела одлуку да увезе одређене количине из Пољске и Чешке. Тако је из Пољске стигло 3.000 тона, а око 6.000 литара из Чешке. Држава ће, како сазнајемо, наставити да га увози, све док се не среди ситуација.
Није дуго ни ово млеко опстало на полицама, већ ових дана многе су празне или су запослени паковања "раштркали" по рафовима, да делује мање празно. Поједини агроекономисти сматрају и да млека нема јер више иде у прераду, зато што цене тих производа нису ограничене. То је дало ветар у леђа прерађивачима, па су цене путера, јогурта, сира повећане и за више од 80 одсто.
ОТКУП ПОКРИВА ПОЛОВИНУ ТРОШКОВА
ОТКУПНЕ цене млека не поркивају ни 50 одсто производње. Сточари кажу да субвенције које добију за развој и генетско унапређење дају за храну или подмире одређене накнаде држави. Надлежни су неколико пута до сада покушали да исконтролишу ову несташицу тако што су ограничили марже трговцима, али и цену УХТ млека од 2,8 одсто млечне масти. Оно сада не сме да кошта више од 128,99 динара. Ипак, у радњама га малтене и нема, иако су произвођачи у обавези да га испоруче. Иначе, најављено је и да би ово ограничење могло да буде укинуто већ од 1. октобра.
Препоручујемо

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ТО ПИЈУ САМО ОЧАЈНИЦИ": Британски глумац срамно извређао Србе и ракију (ВИДЕО)
ГЛУМАЦ и комичар Џими Кар имао је свој, не тако светли станд-уп моменат који је обликовало елементарно незнање.
23. 05. 2025. у 11:38 >> 20:47
Коментари (0)