ПРОФИТЕРИ ШВЕРЦОВАЛИ ГАС У ХРВАТСКУ И БУГАРСКУ: Зашто је Влада донела одлуку да до краја октобра забрани извоз горива
НАПОР државе да ублажи последице енергетске кризе и заштити привреду и грађане ограничавањем цене гаса, искористиле су поједине фирме у Србији да би оствариле велики профит.
Ове компаније су субвенционисано плаво гориво, у форми компримованог природног гаса (КПГ) извозиле, и то највише у Хрватску и Бугарску.
Ово је разлог што је Влада Србије у понедељак донела одлуку да до краја октобра забрани извоз и изношење природног гаса како би заштитила домаће тржиште. Овај привремени ембарго односи се управо на КПГ који се употребљава и као енергент и као моторно гориво.
- Србија је од увозника КПГ-а, постала извозник, али не зато што су фирме постале ефикасне и конкурентне, него зато што су користиле природни гас по субвенционисаним ценама, а онда га извозиле - објашњава добар познавалац енергетских прилика на тржишту.
- Држава је уредбом ограничила цену и надокнађује разлику у цени природног гаса набављеног из увоза или произведеног у Србији. Тај субвенционисани енергент је улазна компонента за добијање КПГ. Дакле, то га чини јефтинијим.
У питању је исти гас који у Србију стиже цевоводом "Турски ток", односно "Балкански ток".
Он се затим компримује, односно сабија, пакује у боце и превози специјализованим камионима, тзв. трејлерима. Углавном га користи привреда, јер је КПГ, после природног гаса из цевовода, најекономичнији енергент у индустријској производњи.
- Свако ко се не налази на гасном систему може да употребљава батерије компримованог гаса као енергент - објашњава наш саговорник.
- На пример и термоелектрана Ваљево је прешла на снабдевање КПГ-ом.
Како наводи, држава је и важећом Уредбом о ограниченој цени гаса покушала да спречи да се тај субвенционисани енергент користи за извоз.
- У том Владином документу је наведено да се односи искључиво на количине природног гаса намењеног за потрошњу у Србији - прецизира наш саговорник.
- Међутим, то је апсолутно немогуће исконтролисати. Зато је донета одлука да се забрани извоз гаса.
Подсетимо, Влада је у понедељак саопштила да је ту меру донела да би се обезбедило сигурно снабдевање домаћег тржишта и спречила могућа штета по привреду и грађане.
Одлука је донета, како се наводи, с циљем спречавања претње од критичне несташице природног гаса проузроковане поремећајем на глобалном тржишту енергената.
Како наводи наш саговорник, КПГ се у последње време највише извозио у Хрватску и Бугарску, али се иначе пласира у још неке земље у окружењу.
- У Македонији и Црној Гори има фирми које су редовно увозиле КПГ из Србије и користиле га као енергент, а оне су га куповале од нас и када су цене биле више, када није било ове аномалије на тржишту - објашњава овај стручњак.
- Оне ће сада осећати последице, јер је овде неко хтео да се овајди.
Иначе, КПГ као моторно гориво није оптерећен акцизама, и зато Удружење нафтних компанија Србије последњих месец дана указује да то додатно нарушава паритет у односу на друге врсте горива на нашем тржишту.
У земљама ЕУ влада хаос због њихове самоубилачке намере да протерају руско плаво гориво са свог тржишта, те су све чешћи апели европских привредника који траже јефтинији гас, а не зелену енергију која је вишеструко скупља. На други проблем, односно корист коју од читаве ситуације има Америка, недавно је указао француски министар финансија Бруно ле Мер. Он је упозорио да Сједињеним Америчким Државама не треба дозволити да доминирају глобалним енергетским тржиштем, док ЕУ пати од последица сукоба у Украјини. Према његовој оцени, неприхватљиво је да САД продају свој течни природни гас по четири пута вишој цени од оне утврђене за америчке привреднике. Србија је добро снабдевена овим енергентом и по повољној цени купује гас захваљујући споразуму који има са Русијом, док се мањи део набаваља по тржишним ценама.
НЕ МОЖЕ У СВАКО ВОЗИЛО
КОМПРИМОВАНИ природни гас (КПГ) сматра се најекономичнијим и еколошки најчистијим горивом. Међутим, не може да га користи било који аутомобил, већ само онај који може да точи метан. У развијеним европским земљама је велика заступљеност тих возила, док у Србији број аутомобила који користе КПГ као погонско гориво расте последњих неколико година.
* * * * * * * *
БАЈАТОВИЋ: НАЈБОЉЕ ОБЕЗБЕЂЕНИ У ЕВРОПИ
ЧАК и да се деси нешто лоше у односима са Русијом, верујем да би се можда променио систем плаћања, али би Руси своје обавезе испуњавали - рекао је јуче генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.
- Србија је тренутно најбоље обезбеђена земља у Европи, зато што је количина ускладиштеног гаса 180 одсто у односу на капацитет, јер складиштимо и у Мађарској. Имамо 660 српских и 280 руских милиона кубика што је све под нашом контролом. То никад нисмо имали.
Он је казао да се ради на контраобавештајној, физичкој и заштити преко локалног становништа трасе гасовода у нашој земљи. Како истиче, један од националних интереса је да српски ток ради.
- Покушаји да се гас добије из других земаља и другим трасама тренутно нису технички могући - објаснио је Бајатовић.
- Ако останемо без икаквих количина гаса, можемо уз штедњу, 90 дана да прегурамо са залихама. Набављају се додатне количине мазута и других супституената, па ће то ускоро бити и 120 дана. То значи да можемо да прегурамо зиму.
Препоручујемо
ДО НАФТЕ ПРЕКО МАЂАРСКЕ И ДРАЧА: Повезивањем на "Дружбу" имали бисмо руско "црно злато"
10. 10. 2022. у 08:00
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)