ШОЛЦ И МАКРОН ПРЕТЕ БАЈДЕНУ ТРГОВИНСКИМ РАТОМ: Несугласице на „меденом месецу“ због нелојалне конкуренције
ФРАНЦУСКА и Немачка желе да преговарају са Вашингтоном о нелојалној конкуренцији и спремне су да узврате ако буде потребно, пишу колумнисти Политико Ханс фон дер Бурчард и Клеа Колкат.
Фото: ЕПА
Како преноси Политико, немачка канцеларка и француски председник разговарали су о заједничким питањима између две земље током скоро три и по сата разговора током ручка у среду у Паризу. Закључили су да амерички планови за владине субвенције за подстицање преноса производње у САД имају утицај на тржиште.
Између Париза и Берлина постоје многе несугласице око кључних политичких питања попут енергетике и одбране, подсећају аутори. Међутим, било је и нешто заједничко. Обојица лидера су се сложила да ЕУ не може да стоји по страни ако Вашингтон настави са Законом о смањењу инфлације, који укључује смањење пореза и енергетске подстицаје за компаније које инвестирају у САД у садашњем облику.
Конкретно, недавно потписани закони у САД охрабрују потрошаче да „купују амерички“ када је у питању избор електричног аутомобила – потез који је посебно мучан за велике аутомобилске индустрије у земљама као што су Француска и Немачка.
Аутори закључују да ако САД не послушају захтеве ЕУ, то може довести до новог трговинског рата.
Сједињене Државе и европске државе суочавају се са рекордном инфлацијом у последњих неколико деценија. Увођење санкција Москви и политика напуштања руског горива довели су до повећања цене горива, пре свега гаса. Као резултат тога, индустрија на Западу је у великој мери изгубила своје конкурентске предности, што је утицало на друге секторе привреде.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ЖЕНА ПРЕМИЈЕРА, А НЕМА ДРЖАВЉАНСТВО БРИТАНИЈЕ: Животна прича богате супруге Ришија Сунака
26. 10. 2022. у 16:21 >> 16:29
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"
ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.
05. 12. 2025. у 11:27
Коментари (1)