"ИАКО СЕ РУСИЈА КОЛЕБА" Ердоган о проблемима у прехрамбеном споразуму - "Наставићемо да служимо човечанству"
ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је да ће Анкара наставити да се придржава услова прехрамбеног споразума, упркос оклевању Русије.

Фото: AP Photo/Darko Bandic
Према речима турског лидера, пшеница произведена на територијама Украјине и Русије треба да иде у оне земље које су се суочиле са глађу. Председник је напоменуо да је захваљујући заједничком механизму створеном у оквиру споразума између Турске, Украјине, Русије и УН украјинска пшеница постала доступна целом свету и помогла да се смањи прехрамбена криза.
- Иако се око овога Русија колеба због недостатка истих могућности за себе, ми ћемо наставити да дајемо све од себе да служимо човечанству - рекао је Ердоган.
Како јавља Ројтерс, позивајући се на извор из УН, Турска и УН наставили су инспекцију бродова у оквиру прехрамбеног споразума након што се Русија повукла из њега.
Француски министар пољопривреде Марк Фено саопштио је радију РМЦ да Париз ради на алтернативним опцијама за извоз украјинског жита.
- Радимо на европском нивоу, имао сам низ преговора са колегама о овом питању - рекао је Фено.
- Ако жито не може да се извози морем, може се извозити копном - додао је он.
Према његовим речима, као алтернатива морском путу разматрају се опције за извоз житарица преко Румуније и Пољске.
Русија је 29. октобра објавила да је обуставила учешћа у „прехрамбеном споразуму“ УН, који обезбеђује извоз производа из украјинских лука због терористичких напада украјинских дронова на бродове Црноморске флоте у водама код Севастопоља. Осим тога, Русија је тражила да се 31. октобра организује заседање Савета безбедности УН.
Прехрамбени споразум потписан је 22. јула, а пакет ових докумената предвиђа укидање ограничења на извоз руских пољопривредних производа и ђубрива на светска тржишта, а такође одређује алгоритам за безбедан излазак комерцијалних бродова из црноморских лука под контролом Украјине дуж посебно отворених хуманитарних поморских коридора.
(Спутњик)
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо

ПРВО ИСТРАГА НАПАДА У СЕВАСТОПОЉУ: Москва о повратку у прехрамбени споразум
30. 10. 2022. у 18:29

ЗАХАРОВА О ПРЕХРАМБЕНОМ СПОРАЗУМУ: Уништио га је Кијев са Британцима
30. 10. 2022. у 15:45

ШОК ПРОГНОЗА ЗА ОКТОБАР: Најављено да ће пасти пола метра снега! Овакве екстреме ни метеоролози не памте
ПРЕМА најавама метеоролога, октобар 2025. почеће у Србији под утицајем продора хладног ваздуха са североистока Русије који је дошао до Немачке и Пољске, али се полако приближава ка нама што ће проузроковати развој циклона у Јонском, Тиренском и делу Јадранског мора и већ 1. октобра, у среду, у вечерњим часовима на југу и југозападу Србије почеће да пада киша.
30. 09. 2025. у 20:58

"ЗАШТО МИ ПИПАШ ЖЕНУ?" Овако је почела туча на свадби у Горњем Милановцу, насрнули на доктора (ВИДЕО)
СВАДБЕНО весеље у Горњем Милановцу претворило се у хаотичну сцену када је дошло до несвакидашњег инцидента.
30. 09. 2025. у 16:10

ОГЛАСИЛА СЕ БИЉА НАКОН РАСТАНКА ОД АЦЕ ИЛИЋА: "Видећу како време пролази..."
ИАКО растављени, Биља и Аца имају велики разлог за славље.
01. 10. 2025. у 12:20
Коментари (2)