ПОСТИГНУТ ДОГОВОР О СТЕНД-БАЈ АРАНЖМАНУ СА ММФ: Окончана мисија Међународног монетарног фонда у Србији, министар Мали саопштио детаље
ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Србије и министар финансија Синиша Мали оценио је данас управо завршену посету Међународног монетарног фонда (ММФ) Србији успешном и истакао да је са делегацијом ММФ-а постигнут договор о будућем стенд-бај аранжману за Србију који би трајао две године у укупном износу од 2,4 милијарде евра.
Фото: Министарство финансија Републике Србије
Мисија ММФ-а у Србији завршена је данашњим састанком у Народној банци чиме су окончани двонедељни разговори о будућем аранжману Србије са овом међународном финансијском институцијом.
- Завршили смо трећу ревизију актуелног 'PCI' инструмента и усагласили се о будућој сарадњи. Очекујем и званичну потврду и одобрење Одбора директора ММФ-а током децембра, након чега бисмо и званично ушли у нови аранжман. То ће бити додатна подршка Србији да што лакше прође кроз кризу, али, пре свега, и додатна сигурност да економске последице сукоба у Украјини не зауставе започете реформе, како би се ублажили ефекати успоравања светске економије на Србију - истакао је Мали.
Он је додао и да је делегација ММФ-а, са Јаном Кесом Мартејном на челу, оценила да се Србија, након снажног опоравка од пандемије, суочила са спољним утицајима, али да је упркос томе успела да одржи макроекономску стабилност.
- ММФ је посебно истакао да је Србија до сада показивала отпорност на негативна дешавања у Европи и свету. Када је реч о аранжману, текуће циљеве континуирано испуњавамо, и сада настављамо даље. Циљ је да очувамо постигнуту финансијску стабилност али и да наставимо са спровођењем јасно зацртаних реформских задатака које смо заједно са ММФ-ом поставили раније - рекао је Мали.
Он је додао да је ММФ оценио да је Србија постигла извандредне резултате за време трајања ковид кризе, али да се на њу надовезала нова криза изазвана енергетском нестабилношћу те да је зато важан нови аранжман.
- Због кредибилности и стабилности јавних финансија настављамо са реформама. Само тако можемо да достигнемо високе стопе раста и напредак наше економије - рекао је Мали.
Како је истакао делегација ММФ-а је посебно похвалила напоре који су уложени да се ефекти повећаних трошкова живота што мање одразе на грађане.
ММФ је, према речима Малог, истакао и да је од велике важности чињеница да фискална консолидација подржава монетарну политику земље, да је српска економија спремна за ризике, укључујући и адекватан ниво девизних резерви, политику управљања јавним дугом и добро капитализован банкарски сектор те да ће нови аранжман бити још једна додатна "брана" од спољних негативних утицаја.
Потпредседник Владе је закључио да је Србија показала ММФ-у да је трасирала свој пут, да је томе потпуно посвећена, у шта се ММФ уверио, те да су све мере државе усмерене ка томе да се до сада постигнуто очува уз наставак раста и развоја.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (0)