ЕВРОПСКИ РЕВИЗОРИ УПОЗОРАВАЈУ: ЕК није добро водила процес напуштања угља

Танјуг

10. 11. 2022. у 00:35

ЕВРОПСКИ ревизорски суд затражио је од Европске комисије да почне ефикасно да користи Фонд за праведну транзицију ЕУ ка климатској неутралности да би се ублажио социјално-економски утицај на регионе који користе угаљ.

ЕВРОПСКИ РЕВИЗОРИ УПОЗОРАВАЈУ: ЕК није добро водила процес напуштања угља

Фото: Електропривреда

Ревизори су у среду објавили извештај у којем констатују да је финансијска помоћ ЕУ за регионе који користе угаљ имала ограничен утицај, и на радна места, и на енергетску транзицију.

Они истичу да угаљ остаје значајан извор емисије гасова стаклене баште у неколико земаља ЕУ, посебно у Пољској, Чешкој, Бугарској, Немачкој, Словенији и Румунији.

Овај суд замера ЕК да, пре него што је предложила Фонд за праведну транзицију за најугроженије регионе и секторе, није извршила одговарајућу анализу претходног финансирања ЕУ у овим регионима, нити њихових преосталих потреба.

Суд додаје да руска инвазија на Украјину и њени ефекти на енергетско тржиште такође могу довести до одлагања напуштања угља.

Ревизори су упозорили на ризик да би средства могла бити потрошена без извршења транзиције због ограниченог рока за њихово коришћење.

Рок истиче на крају 2026. године. Осим тога, земље које користе угаљ, као Пољска, су покушавале да преговарају да буду изузете из тог рока, а заузврат дају своју сагласност у ЕУ за климатску неутралност 2050. године.

За период од 2014. године до 2020. године, око 12,5 милијарди евра је потрошено за седам региона угља, наводи се у извештају.

Иако је производња значајно смањена, сагоревање угља је и даље било одговорно за 15 одсто емисија гасова стаклене баште у ЕУ у 2019. години, објашњавају ревизори.

У извештају се помиње Зелени договор ЕУ који треба да дозволи да се постепено укине коришћење угља, а да је без тога немогуће постићи климатске циљеве до 2030. године и климатску неутралност до 2050. године.

Преко Зеленог договора, ЕК је увела Фонд за праведну транзицију у јуну 2021. године, а тај фонд садржи 19,3 милијарди евра за периоду од 2021. до 2027. за регионе који су највише погођени транзицијом ка климатској неутралности.

Коначно, ревизори су приметили да је у неким земљама ЕУ домаћи угаљ замењен увозним или надокнађен другим фосилним горивима. Немачка и Пољска су, на пример, значајно повећале увоз угља у последњих 15 година.

Ревизори су такође утврдили да се недовољно пажње поклања емисији метана из затворених или напуштених рудника угља.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”