НЕМЦИМА ЗА ШТЕДЊУ ЈОШ 92 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Научна установа направила калкулацију енергетске транзиције

И. Станојевић

13. 11. 2022. у 08:45

ДОК Немачку оштро критикују остале чланице ЕУ због, како кажу, огромних бенефиција намењених грађанима услед енергетске кризе, са домаћег терена Берлину се упућују предлози нових пакета помоћи.

НЕМЦИМА ЗА ШТЕДЊУ ЈОШ 92 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Научна установа направила калкулацију енергетске транзиције

Фото Танјуг/АП

Студија, коју потписује Научни центар Агора, тврди да су мере канцелара Олафа Шолца и његове владе тек кап у мору. Предлажу се додатне 92 милијарде евра, а експерти ове фирме тврде да ће, ако добије зелено светло, пројекат бити потпуно финансијски самоодржив и имати троструки ефекат, по заштиту климе, енергетску безбедност и у борби против инфлације. Програм би се реализовао у наредних 15 година.

Агорин предлог антиинфлаторног пакета могао би да, како се тврди, помогне Немачкој да истовремено стави под контролу кризу фосилне енергије и попуни рупе на пољу заштите климе. Иако се цена програма изражава у милијардама, био би и те како исплатив, тврде стручњаци.

По њиховим речима, мере које је донела савезна влада више су усмерене на брзо олакшање терета за домаћинства и индустрију. С обзиром на драстична поскупљења, то је итекако "тачно и важно", али да би се превазишла енергетска криза, потребне су и инвестиције које стављају тачку на зависност од фосилних горива.

- Енергетском ефикасношћу, обновљивим изворима енергије и доследним уласком у циркуларну економију, можемо трајно да заменимо увоз фосилне енергије и обезбедимо приступачне цене енергије - каже Сајмон Милер, директор Агоре.

Како наводи Агора, за енергетску транзицију потребно је 15, од укупно 92 милијарде евра. Две трећине новца треба да иде само за изградњу производних капацитета, а преостала трећина намењена је јачању радне снаге, као и надлежнима за планирање и одобравање пројеката.

Други велики део од 20 милијарди евра улио би се у енергетску индустрију. Према експертима, новац је предвиђен за обезбеђивање инвестиција у обновљиве изворе енергије, проширење мреже електричне енергије и водоника, подршку офшор индустрији и стварање интелигентног рада и флексибилности мреже. Планери, такође, желе да обезбеде дугорочне уговоре о снабдевању електричном енергијом.

Највећи део антиинфлационог пакета, тешког 30 милијарди евра, намењен је промовисању обезбеђења топлоте без угљен-диоксида у кућама "на социјално праведан начин". Конкретно, средства ће се користити за промовисање обнове и замене грејних инсталација, посебно у домаћинствима са ниским приходима.

Део пакета од милијарду долара требало би да добије индустрија. Агора предлаже да се 15 милијарди евра стави на располагање за посебан програм финансирања за инвестиције у топлотне пумпе, електродне котлове и технологије енергетске ефикасности, као што су коришћење отпадне топлоте или напредне технологије сортирања и рециклаже. Поред тога, додатна средства била би намењена за финансирање споразума о заштити климе за индустрију челика, хемијске и цементне индустрије.

Фото Д. Миловановић

Преосталих 12 милијарди евра отишло би за "обезбеђивање увоза енергије и подршку глобалној трансформацији". На овај начин могло би да се финансира брзо повећање увоза такозваног зеленог водоника, произведеног електролизом воде са скоро стопостотном обновљивом енергијом и готово нултом емисијом гасова стаклене баште. Истовремено, ојачала би се међународна климатска и енергетска партнерства.

- Свака турбина на ветар, сваки фотонапонски систем и топлотна пумпа доносе нас корак ближе независности од увоза фосилне енергије, пре свих од Русије, и осигуравају да се Немачка и Европа поставе као централно тржиште за будуће технологије - поручује Милер.

УШТЕДА ЗА КЛИМУ

ВЛАДА у Берлину требало би да потроши укупно 92 милијарде евра на антиинфлациони пакет а да, захваљујући њему, уштеди малтене двоструко - 160 милијарди евра. С једне стране, уштеђени новац искористио би се за значајно проширење капацитета за климатски неутралне технологије и уклањање бирократских препрека. Током периода од 15 година, потрошене милијарде би се, међутим, надокнадиле "огромним потенцијалним уштедама у увозу нафте и гаса", тврде у овом истраживачком центру.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Душан Мандић кандидат за најбољег ватерполисту Европе