БРНАБИЋЕВА У СИНГАПУРУ: Србија много урадила у области дигитализације
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Ана Брнабић учествовала је данас на Блумберговој конференцији Нове економије и на панелу "Померање дигиталних граница" је рекла да је Србија много тога урадила последњих година што се тиче дигитализације.
Брнабићева је истакла да је држава урадила доста тога, па и информатику као обавезни предмет увела у основне школе и уложила много новца у инфраструктуру за стартап иновационе компаније, које граде научне и технолошке паркове.
- Мењали смо законе да бисмо омогућили приступе за компаније које се баве истраживањем и развојем. Запошљавамо ИТ стручњаке и доводимо странаце у Србију да раде, али и враћамо људе из наше дијаспоре назад. Резултати су били невероватни и мислим да смо премашили наша очекивања - рекла је премијерка.
Брнабићева је напоменула да је приступ интернету прва ствар којој треба да се окренемо и сматра да је то постало основно људско право у 21. веку.
- Један од мојих кључних приоритета било је увођење е-управе. Нисам видела никакву сврху да живим у 21. веку и да још морам физички да одем и чекам на неком шалтеру да нешто урадим и покупим папире од једне канцеларије до друге, а затим их однесете у владу да добијете још један папир. Тако да је е-управа била начин да утичем на функционисање владе, али и да се са транспарентношћу боримо против корупције - истакла је Брнабићева.
Још једна од области у којој би дигитализација могла играти још већу и важну улогу је, сматра премијерка, пољопривреда.
- Мислим да има толико потенцијала у новим моделима раста у сваком сектору. Посао владе је да помогне приватном сектору да то оствари и да створи услове да то у основи буде успешно - рекла је премијерка на панелу.
Говорећи о опасностима које доноси нова технологија, Брнабићева је рекла да су у данашње време грађани свакако боље заштићени него што је то било раније.
- Раније када је то било у писаној форми, свако је могао да дође, погледа, копира, употреби, злоупотреби, а на крају не би се ни знало ко је то урадио. И било је немогуће одгонетнути ко је то урадио. Мислим да је данас приватност много боље заштићена, а посебно зато што постоји тако строги надзор и људи се заиста не би усудили да злоупотребе те податке у том погледу - рекла је премијерка.
Брнабићева је оценила да Србији у наредном периоду предстоје велике ствари, нада се, како каже, да ће то бити коришћење вештачке интелигенције за даљи раст привреде, као и за пружање бољих услуга нашим грађанима.
Састанак са председником банке АИИБ
Ана Брнабић састала се данас са преседником Азијске банке за инфраструктурне пројекте (АИИБ) Ђином Лићунгом, са којим је разговарала о потенцијалним економским улагањима.
Премијерка је упознала председника АИИБ о реформама које спроводи Србија, фокусирана на нова улагања у иновације и развој, саопштено је из кабинета премијерка.
Како се наводи, ово је била прилика да разговарају о сарадњи у области финансирања инфраструктурних пројеката у Србији које ће, како је саопштено, у будућности реализовати заједно.
Премијерка је истакла да је поносна што је Србија члан Азијске банке за инфраструктурне инвестиције.
Банка је почела с радом 2016. године, замишљена као регионална финансијска институција, али јој је приступио велики број чланица ван Азије. Резолуцијом Одбора гувернера АИИБ, Србији је у децембру 2018. године одобрен пријем у чланство.
Састанак са председником компаније Бостон Динамикс
Председница Владе састала се данас са Марком Реибортом, председником компаније "Бостон Динамик", најпознатијом светском компанијом за роботику.
Он је, у циљу напретка у области вештачке интелигенције, најавио оснивање Института за вештачку интелигенцију, што омогућава потенцијалну сарадњу са АИ институтом и научницима у Србији, саопштено је из кабинета премијерке.
Како је наведено, Брнабићева и Реиборт су разговарали и о отварању огранка за истраживање и развој у Србији.
Премијерка Брнабић је упознала са реформама које спроводи Србија, пре свега у области образовања и дигитализације.
Она је истакла да само улагањем у те области Србија можемо да промени своју будућност.
Истакла је да је ИТ најбрже растући сектор у Србији, те подсетила да је наша земља у протеклих десет година много тога урадила по питању вештачке интелигенције, биотехнологије, блокчејн технологије. Ипак, напоменула је да је неопходно и даље настављати са улагањем у ИТ сектор.
У делегацији Србије састанку је присуствовала и министарка за науку, иновације и технолошки развој Јелена Беговић.
Вештачка интелигенција била је у фокусу састанка премијерке и делегације државне компаније из Сингапура Темасек, која управља са преко 450 милијарди долара у областима ВИ и блокчејн технологија. Представници компаније Темасек похвалили су напредак Србије у области дигитализације и вештачке интелигенције и препознали могућност у сарадњи у примени вештачке интелигенције у јавном сектору као и инвестицијама у овој области у Србији, саопштила је премијерка Брнабић.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)