БРНАБИЋЕВА У СИНГАПУРУ: Србија много урадила у области дигитализације
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Ана Брнабић учествовала је данас на Блумберговој конференцији Нове економије и на панелу "Померање дигиталних граница" је рекла да је Србија много тога урадила последњих година што се тиче дигитализације.
Брнабићева је истакла да је држава урадила доста тога, па и информатику као обавезни предмет увела у основне школе и уложила много новца у инфраструктуру за стартап иновационе компаније, које граде научне и технолошке паркове.
- Мењали смо законе да бисмо омогућили приступе за компаније које се баве истраживањем и развојем. Запошљавамо ИТ стручњаке и доводимо странаце у Србију да раде, али и враћамо људе из наше дијаспоре назад. Резултати су били невероватни и мислим да смо премашили наша очекивања - рекла је премијерка.
Брнабићева је напоменула да је приступ интернету прва ствар којој треба да се окренемо и сматра да је то постало основно људско право у 21. веку.
- Један од мојих кључних приоритета било је увођење е-управе. Нисам видела никакву сврху да живим у 21. веку и да још морам физички да одем и чекам на неком шалтеру да нешто урадим и покупим папире од једне канцеларије до друге, а затим их однесете у владу да добијете још један папир. Тако да је е-управа била начин да утичем на функционисање владе, али и да се са транспарентношћу боримо против корупције - истакла је Брнабићева.
Још једна од области у којој би дигитализација могла играти још већу и важну улогу је, сматра премијерка, пољопривреда.
- Мислим да има толико потенцијала у новим моделима раста у сваком сектору. Посао владе је да помогне приватном сектору да то оствари и да створи услове да то у основи буде успешно - рекла је премијерка на панелу.
Говорећи о опасностима које доноси нова технологија, Брнабићева је рекла да су у данашње време грађани свакако боље заштићени него што је то било раније.
- Раније када је то било у писаној форми, свако је могао да дође, погледа, копира, употреби, злоупотреби, а на крају не би се ни знало ко је то урадио. И било је немогуће одгонетнути ко је то урадио. Мислим да је данас приватност много боље заштићена, а посебно зато што постоји тако строги надзор и људи се заиста не би усудили да злоупотребе те податке у том погледу - рекла је премијерка.
Брнабићева је оценила да Србији у наредном периоду предстоје велике ствари, нада се, како каже, да ће то бити коришћење вештачке интелигенције за даљи раст привреде, као и за пружање бољих услуга нашим грађанима.
Састанак са председником банке АИИБ
Ана Брнабић састала се данас са преседником Азијске банке за инфраструктурне пројекте (АИИБ) Ђином Лићунгом, са којим је разговарала о потенцијалним економским улагањима.
Премијерка је упознала председника АИИБ о реформама које спроводи Србија, фокусирана на нова улагања у иновације и развој, саопштено је из кабинета премијерка.
Како се наводи, ово је била прилика да разговарају о сарадњи у области финансирања инфраструктурних пројеката у Србији које ће, како је саопштено, у будућности реализовати заједно.
Премијерка је истакла да је поносна што је Србија члан Азијске банке за инфраструктурне инвестиције.
Банка је почела с радом 2016. године, замишљена као регионална финансијска институција, али јој је приступио велики број чланица ван Азије. Резолуцијом Одбора гувернера АИИБ, Србији је у децембру 2018. године одобрен пријем у чланство.
Састанак са председником компаније Бостон Динамикс
Председница Владе састала се данас са Марком Реибортом, председником компаније "Бостон Динамик", најпознатијом светском компанијом за роботику.
Он је, у циљу напретка у области вештачке интелигенције, најавио оснивање Института за вештачку интелигенцију, што омогућава потенцијалну сарадњу са АИ институтом и научницима у Србији, саопштено је из кабинета премијерке.
Како је наведено, Брнабићева и Реиборт су разговарали и о отварању огранка за истраживање и развој у Србији.
Премијерка Брнабић је упознала са реформама које спроводи Србија, пре свега у области образовања и дигитализације.
Она је истакла да само улагањем у те области Србија можемо да промени своју будућност.
Истакла је да је ИТ најбрже растући сектор у Србији, те подсетила да је наша земља у протеклих десет година много тога урадила по питању вештачке интелигенције, биотехнологије, блокчејн технологије. Ипак, напоменула је да је неопходно и даље настављати са улагањем у ИТ сектор.
У делегацији Србије састанку је присуствовала и министарка за науку, иновације и технолошки развој Јелена Беговић.
Вештачка интелигенција била је у фокусу састанка премијерке и делегације државне компаније из Сингапура Темасек, која управља са преко 450 милијарди долара у областима ВИ и блокчејн технологија. Представници компаније Темасек похвалили су напредак Србије у области дигитализације и вештачке интелигенције и препознали могућност у сарадњи у примени вештачке интелигенције у јавном сектору као и инвестицијама у овој области у Србији, саопштила је премијерка Брнабић.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)