БРНАБИЋЕВА У СИНГАПУРУ: Србија много урадила у области дигитализације
ПРЕДСЕДНИЦА Владе Ана Брнабић учествовала је данас на Блумберговој конференцији Нове економије и на панелу "Померање дигиталних граница" је рекла да је Србија много тога урадила последњих година што се тиче дигитализације.
Брнабићева је истакла да је држава урадила доста тога, па и информатику као обавезни предмет увела у основне школе и уложила много новца у инфраструктуру за стартап иновационе компаније, које граде научне и технолошке паркове.
- Мењали смо законе да бисмо омогућили приступе за компаније које се баве истраживањем и развојем. Запошљавамо ИТ стручњаке и доводимо странаце у Србију да раде, али и враћамо људе из наше дијаспоре назад. Резултати су били невероватни и мислим да смо премашили наша очекивања - рекла је премијерка.
Брнабићева је напоменула да је приступ интернету прва ствар којој треба да се окренемо и сматра да је то постало основно људско право у 21. веку.
- Један од мојих кључних приоритета било је увођење е-управе. Нисам видела никакву сврху да живим у 21. веку и да још морам физички да одем и чекам на неком шалтеру да нешто урадим и покупим папире од једне канцеларије до друге, а затим их однесете у владу да добијете још један папир. Тако да је е-управа била начин да утичем на функционисање владе, али и да се са транспарентношћу боримо против корупције - истакла је Брнабићева.
Још једна од области у којој би дигитализација могла играти још већу и важну улогу је, сматра премијерка, пољопривреда.
- Мислим да има толико потенцијала у новим моделима раста у сваком сектору. Посао владе је да помогне приватном сектору да то оствари и да створи услове да то у основи буде успешно - рекла је премијерка на панелу.
Говорећи о опасностима које доноси нова технологија, Брнабићева је рекла да су у данашње време грађани свакако боље заштићени него што је то било раније.
- Раније када је то било у писаној форми, свако је могао да дође, погледа, копира, употреби, злоупотреби, а на крају не би се ни знало ко је то урадио. И било је немогуће одгонетнути ко је то урадио. Мислим да је данас приватност много боље заштићена, а посебно зато што постоји тако строги надзор и људи се заиста не би усудили да злоупотребе те податке у том погледу - рекла је премијерка.
Брнабићева је оценила да Србији у наредном периоду предстоје велике ствари, нада се, како каже, да ће то бити коришћење вештачке интелигенције за даљи раст привреде, као и за пружање бољих услуга нашим грађанима.
Састанак са председником банке АИИБ
Ана Брнабић састала се данас са преседником Азијске банке за инфраструктурне пројекте (АИИБ) Ђином Лићунгом, са којим је разговарала о потенцијалним економским улагањима.
Премијерка је упознала председника АИИБ о реформама које спроводи Србија, фокусирана на нова улагања у иновације и развој, саопштено је из кабинета премијерка.
Како се наводи, ово је била прилика да разговарају о сарадњи у области финансирања инфраструктурних пројеката у Србији које ће, како је саопштено, у будућности реализовати заједно.
Премијерка је истакла да је поносна што је Србија члан Азијске банке за инфраструктурне инвестиције.
Банка је почела с радом 2016. године, замишљена као регионална финансијска институција, али јој је приступио велики број чланица ван Азије. Резолуцијом Одбора гувернера АИИБ, Србији је у децембру 2018. године одобрен пријем у чланство.
Састанак са председником компаније Бостон Динамикс
Председница Владе састала се данас са Марком Реибортом, председником компаније "Бостон Динамик", најпознатијом светском компанијом за роботику.
Он је, у циљу напретка у области вештачке интелигенције, најавио оснивање Института за вештачку интелигенцију, што омогућава потенцијалну сарадњу са АИ институтом и научницима у Србији, саопштено је из кабинета премијерке.
Како је наведено, Брнабићева и Реиборт су разговарали и о отварању огранка за истраживање и развој у Србији.
Премијерка Брнабић је упознала са реформама које спроводи Србија, пре свега у области образовања и дигитализације.
Она је истакла да само улагањем у те области Србија можемо да промени своју будућност.
Истакла је да је ИТ најбрже растући сектор у Србији, те подсетила да је наша земља у протеклих десет година много тога урадила по питању вештачке интелигенције, биотехнологије, блокчејн технологије. Ипак, напоменула је да је неопходно и даље настављати са улагањем у ИТ сектор.
У делегацији Србије састанку је присуствовала и министарка за науку, иновације и технолошки развој Јелена Беговић.
Вештачка интелигенција била је у фокусу састанка премијерке и делегације државне компаније из Сингапура Темасек, која управља са преко 450 милијарди долара у областима ВИ и блокчејн технологија. Представници компаније Темасек похвалили су напредак Србије у области дигитализације и вештачке интелигенције и препознали могућност у сарадњи у примени вештачке интелигенције у јавном сектору као и инвестицијама у овој области у Србији, саопштила је премијерка Брнабић.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
ТИБЕТАНСКЕ МУДРОСТИ ЗА СРЕЋАН ЖИВОТ: Ни непријатељ не може да ти науди ако овако научиш да живиш
ТИБЕТАНСКЕ мудрости популарне су широм света и сигурно можемо научити много из њих.
07. 11. 2024. у 07:31
Коментари (0)