"ПОПЛАВА" РУСКИХ ИТ КОМПАНИЈА: Агенција за привредне регистре - Странци све чешће отварају предузећа и послују из Србије
ИЗА готово сваке једанаесте новоосноване фирме у Србији ове године стоји - држављанин Русије.
Према подацима Агенције за привредне регистре, у првих десет месеци покренуто је 797 привредних друштава чији је оснивач из ове државе. На другом месту су страни оснивачи из Кине, којих има четири пута мање у односу на Русе. Приближно као Кинеза има и бизнисмена из Турске и Немачке.
Директор АПР Милан Лучић за "Новости" објашњава да су у претходним годинама странци-оснивачи пре свега долазили из региона. Ова година је, по том питању, сасвим другачија.
- Повећао се број странаца који у нашој земљи региструју свој бизнис, а од избијања сукоба у Украјини значајно се повећао број људи из Руске Федерације, који су основали своје фирме и покренули пословање, највише у Београду и Новом Саду, али има и оних са седиштем и у другим градовима Србије - каже Лучић.
- Забележен је већи број оснивача из Индије, па тек онда из Словеније, Хрватске... И даље има већи број страних оснивача из САД, Италије, Мађарске. И међу странцима, који су се ове године регистровали као предузетници, преовлађују држављани из Руске Федерације, а на другом месту су држављани из Турске. На укупном нивоу привреде бележимо позитивне трендове. Тренутно, у Србија има око 441.500 регистрованих субјеката, тако да је у овој години порастао број привредника за 26.650 у односу на крај прошле године.
У овој години регистровано је укупно 43.300 нових привредних субјеката, и то за 16,50 одсто више друштава и 17,64 одсто више предузетника у односу на исти период прошле године. Истовремено је из регистра избрисано 27.240 предузећа, и то 7.440 привредних друштава и 19.800 предузетника.
- Код новооснованих привредних друштава на првом месту је делатност неспецијализоване трговине на велико, изградња стамбених и нестамбених зграда, а одмах за њима, по броју основаних друштава, следи рачунарско програмирање и консултантске активности у вези са пословањем и осталим управљањем - додаје Лучић.
- Највећи број привредних субјеката, чији су оснивачи Руси, има регистровану делатност за рачунарско програмирање, консултантске активности у вези са пословањем и осталим управљањем, консултантске делатности у области информационе технологије, неспецијализовану трговину на велико...
Србија је све чешћи избор ИТ компанијама. На то нису, међутим, утицали само повољни услови пословања за овај сектор.На то је утицала и ситуација са сукобом у Украјини, због које је Запад увео санкције Русији.
- То је натерало многе руске компаније и појединце, који послују у ИТ индустрији, да напусте своју земљу и преселе пословање у друге државе, како би задржали постојеће послове које су имали са западним партнерима - појашњава Лучић.
- Међу осталим земљама, неке компаније су изабрале Србију, због политичке стабилности и због тога што смо земља кандидат за чланство у ЕУ. Те околности инвеститорима уливају поверење, а нашу компаративну предност представља и то што имамо добру ИТ и телекомуникациону инфраструктуру, стабилну пореску политику, једноставну процедуру за добијање радних и боравишних дозвола за странце, као и за покретање пословања. То су све добре компаније, које су део својих радника успеле да преселе у Србију, али део запослених ће морати да надоместе домаћим стручњацима, којима су спремни да понуде веома добре плате.
УБРЗАНА ДИГИТАЛИЗАЦИЈА
ЗА кадром из ИТ области је и до сада била велика потражња, јер је очигледан њихов мањак у односу на потребе тржишта и убрзану дигитализацију друштва.
- Из тог разлога, верујем да ће многи програмери из региона наћи своје место на нашем тржишту, као што ће се и део наших грађана, који су напустили земљу, вратити у Србију - каже Милан Лучић.
- Држава ће повећати своје приходе од наплате пореза, али ће информатичке услуге у нашој земљи поскупети. То је проблем са којим се АПР већ суочава, с обзиром на велики број пројеката чија је реализација у току, а у вези са унапређењем постојећег информационог система и увођењем нових регистара и електронских услуга за привреду и грађане.
РЕГИСТРАЦИЈА УСТАНОВА КУЛТУРЕ
АГЕНЦИЈА за привредне регистре је однедавно на свом порталу са е-сервисима омогућила електронско подношење захтева за регистрацију заложног права путем апликације "еЗалога".
Привредници, цивилни сектор и предузетници, који су већ регистровани у АПР,од 15. новембра имају могућност да региструјустатус социјалног предузетништва. Установе културе, у јавној и приватној својини, које су регистроване у привредним судовима, од 18. новембра имају обавезу да се ускладе са Законом о култури и да се упишу у Регистар установа културе, који сада води Агенција за привредне регистре.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ВОЗАЧ ИЗ ШРИ ЛАНКЕ ВОЗИ БЕОГРАЂАНЕ: "Људи су ме сјајно прихватили, можда и породицу доведем у Србију" (ВИДЕО)
16. 11. 2022. у 07:36 >> 07:36
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)