НАПЕТО У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Инфлација у Француској рекордна; све више Немаца без посла; Италија уводи нови порез
ФРАНЦУСКУ економију и даље кочи рекордна инфлација у новембру, која пркоси очекивањима економиста, известио је у среду Национални институт за статистику и економска истраживања (Инсее).

Фото ЕПА
Према прелиминарним проценама, потрошачке цене су порасле за 7,1% у односу на претходну годину, што одговара порасту у октобру. Аналитичари које је анкетирао Блумберг предвидели су раст од 7%.
Истовремено, број незапослених у Немачкој стално расте. У новембру је скочио за 17.000 на месечном нивоу - на 2.540.000 незапослених лица, пише РТ, на основу података немачке Савезне агенције за рад.
Статистике објављене у среду показују да је стопа незапослености у земљи порасла на 5,6% прошлог месеца, са 5,5% у октобру. Притом, аналитичари нису очекивали да ће се цифра променити у односу на претходни месец.
У извештају се истиче да је највећа стопа незапослености у земљи забележена у Бремену (10,4 одсто) и Берлину (8,9 одсто), а најнижа у Баварској (3,3 одсто).
Енергетска криза наставља да дрма
Западна Европа наставља да се увелико ослања на Русију као извор дизела, известио је Блумберг у уторак, напомињући да регион треба да пронађе нове залихе за мање од десет недеља до санкција.
Према наводима медија, позивајући се на податке фирме Вортеxа, Европска унија и Уједињено Краљевство добиле су скоро половину свог увоза дизел горива из Русије у прва 24 дана овог месеца.
Ниво ослањања је, наводно, скочио од октобра, у складу са укупним повећањем увоза у региону, како би се блок изборио са опадањем капацитета у Француској због тамошњих штрајкова широм земље.
У међувремену, подсећамо и да је Немачка одлучила да напусти Уговор о енергетској повељи.
А промене се дешавају и у Италији. Наиме, влада те земље планира да примени 50% ванредног пореза на приходе које су енергетске компаније добиле због раста глобалних цена нафте и гаса, пренео је Ројтерс позивајући се на нацрт буџета земље за 2023.
Према извештају, порез ће се примењивати на део прихода компаније у 2022. за који се утврди да је најмање 10% већи од његовог просека између 2018. и 2021. Међутим, биће ограничен на 25% вредности сваке нето имовине компаније на крају 2021. године.
Према условима, предвиђеним буџетом, очекује се да ће око 7.000 компанија које производе и продају природни гас, електричну енергију и нафтне деривате бити на "мети" новог пореза.
(Телеграф)

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)