МАЛИНЕ ГАЈЕ И У "ТУНЕЛУ": У Пријепољу почиње несвакидашња производња воћа
ПРИЧА о малинама у лимској долини пре десетак година започета је у пријепољском селу Хрта, кад је Хитко Башовић, са још десетак одважних, одлучио да свако посади по 10.000 садница.

Нова опрема за уносни узгој, Фото А. Ровчанин
Узори су им били у Ариљу, Ивањици, Пожеги, Косјерићу... а данас, 11 лета од прве бербе виламета одличног квалитета, сами предузимају нове кораке.
- Данима смо учествовали у својеврсном семинару под ведрим небом, где нас је рођак и пријатељ Хитко уводио у тајне малинарства, а сада имамо најмање пола милиона квалитетног виламета, микера или све популарније полане.
- вели Санел Диздаревић, наводећи да су малине лане Србији донеле 426 милиона евра, а ове године, до септембра, већ 300.
До краја 2022. реално је очекивати биланс од пола милијарде евра, а у Пријепоље се, само прошле године, од овог воћа "слило" безмало девет милиона.

Улагања обећавају замашну зараду, Фото А. Ровчанин
Сада очекују бар 12 милиона евра, па је Санел у завршној фази садње конзумне малине, која има низ предности у односу на класичне сорте, а карактерише је такозвана тунелска производња - у посебној врсти пластеника који су нешто виши од класичних и отворени са стране.
- На пола хектара сам засадио око 10.000 садница високог квалитета, али и цене. Ради се о италијанској сорти еуросадира, а комплетан пројекат којим сам конкурисао код Министарства за бригу о селу и добио финансијску подршку вредан је око 7,5 милиона динара. Плодови би требало да буду нешто црвенији, са укусом налик дивљој малини, јачом аромом и приносом и до 300 килограма по ару - објашњава Диздаревић.
Каже, Србија производи максимум пет одсто конзумне малине у односу на потребе домаћег тржишта. Остало се увози, углавном из Марока. Откупљивачи килограм конзумне малине плаћају 650 динара за килограм, а он у малопродаји - у свежем стању - кошта 1.950.

Санел Диздаревић, Фото А. Ровчанин
У арапском свету, где је ова врста воћа изузетно тражена, цена достиже 50 долара за килограм. Јер, конзумна малина на собној температури може да стоји бар десет дана, а да ни у чему не промени својства...
- Ово је пројекат који малинарима обезбеђује наставак сезоне у затвореном простору, јер берба почиње двадесетак дана по окончању посла на отвореном. Уз помоћ Министарства пољопривреде и локалне самоуправе у Пријепољу, верујем да ћемо обезбедити и стотинак хиљада садница за наредну годину, што би био снажан импулс - закључује Санел Диздаревић.
Стратегија за читаву земљу
ДИЗДАРЕВИЋ је и члан Радне групе за спас малинарства, коју је од угледних произвођача широм Србије формирало Министарство пољопривреде. Јер, малина мора да се третира као национални бренд и делатност од посебног значаја за читаву земљу. Штавише, у условима озбиљних поремећаја на тржишту, свака нова идеја - која заобилази хладњачаре, велетрговине и друге посреднике - добро дође.
Препоручујемо

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)