ВЕСИЋ: Амбициозни планови, посебна пажња на већу безбедност у саобраћају
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је да су планови за наредну годину амбициозни, а Србија једна од ретких европских земаља која је у време кризе на глобалном нивоу определила више новца, чак 40 милијарди динара, у буџету тог Министарства, како би сви пројекти били завршени у складу са плановима.
Навео је да ће следеће године у марту бити завршена брза саобраћајница Сурчин - Нови Београд, која ће омогућити бржи излазак на ауто-пут „Милош Велики” са Новог Београда и из Земуна.
Обилазница око Београда, до Бубањ потока, биће завршена до 1. јуна, након чега комплетан транзитни саобраћај може да буде измештен из центра престонице.
- Теретни саобраћај преко Газеле у транзиту је и сада забрањен, али сви видимо да се то у пракси не поштује јер не могу патроле саобраћајне полиције да буду 24 сата на ауто-путу. Зато ћемо да поставимо портале, са надзорним камерама и то не само ту већ и на другим саобраћајницама на којима је или већ забрањен или ће бити забрањен транзитни теретни саобраћај, па ко буде кршио ту забрану платиће казну - рекао је Весић.
Министар је навео да ће почетком априла бити готова деоница Моравског коридора, од Појата до Макрешана, дуга 18 километара, а до краја септембра и 28 километара дуга деоница до Kошева, изнад Kрушевца, чиме ће тај град бити повезан са Kоридором 10.
Весић је указао и да ће Министарство посебну пажњу посветити повећању безбедности на путевима, те да ће бити оформљен посебан сектор који ће се бавити тим озбиљним проблемом.
- То није само надлежност Министарства саобраћаја, већ пре свега МУП-а. Већ сам разговарао са представницима Министарства унутрашњих послова, Агенције за безбедност саобраћаја о томе. Спровешћемо медијску кампању кроз коју ћемо апеловати на несавесне возаче да се понашају одговорно у саобраћају. Велики број људи гине на путевима, морамо да сачувамо животе - рекао је Весић.
Kада је реч о изменама Закона о планирању и изградњи, Весић је рекао да је закон добар, али да је време да се измени и прилагоди, како би био још ефикаснији.
- Суштина је да закон обезбеди већу транспарентност, локацијски услови биће издавани кроз е-простор, и више неће бити у папиру. Сви носиоци јавних овлашћења ће стално морати кроз тај е-простор да ажурирају услове… Постојаће врло јасни рокови - појаснио је министар.
Инвеститори ће, напоменуо је, морати да обезбеде полису осигурања, пре пријаве радова, да би, у случају евентуалне несреће, оштећени могли да наплате штету.
Такође, инвеститори ће пре добијања грађевинске дозволе морати да пруже доказ о кретању грађевинског отпада и да је он предат оператеру, да се не би правиле дивље депоније широм земље.
- Неке процедуре ће бити упрошћене и убрзане, посебно око локацијских услова и информација о локацији. Желимо да стимулишемо зелену градњу, све што држава гради мораће да има сертификат зелене градње као и они који граде комплексе веће од 10.000 квадрата - рекао је Весић и додао да ће инвеститори који буду градили еколошки плаћати ниже доприносе за грађевинско земљиште.
На питање у вези са могућим укидањем Закона о конверзији, те како ће се инвеститорима наплаћивати земљиште које им се даје у закуп, Весић је рекао да проблем и јесте у томе што се оно, по важећем закону, скоро не наплаћује.
- Од када је донет тај закон, имамо ситуацију да је 90 одсто конверзије урађено без надокнаде. Добили смо институт који није донео скоро никакве приходе у буџет, или су ти приходи минорни, а са друге стране смо заробили 5.000 локација - рекао је Весић.
Указао је да би држава много више новца приходовала од доприносе за грађевинско земљиште, цену квадрата, промет некретнине, кроз запошљавање нових људи и кроз плаћање пореза на имовину.
- Тај закон је донет само због једног случаја, и како би се исправиле неке грешке у приватизацији, што нема никакве везе са тим законом. Мислим да је то лош закон и да такав не постоји нигде у свету. Не треба нам закон који не доноси никакве ефекте за буџет - рекао је министар.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)