СТАМБЕНИ КРЕДИТИ ЈОШ СКУПЉИ: Европска централна банка донела одлуку о четвртом повећању референтне каматне стопе
КАО меру за сузбијање инфлације, Европска централна банка је, како је и најављено, још једном подигла референтну каматну стопу.
То је четврто повећање од почетка године. После овог последњег подизања, кључна стопа је увећана са 1,5 на два одсто. Најављено је да ће корекције бити настављене и идуће године.
Како је саопштено из ЕЦБ, каматне стопе на главне операције рефинансирања и каматне стопе на граничну кредитну линију и депозитну линију биће повећане на 2,5 одсто, 2,75 и 2,00 одсто, од 21. децембра.
За житеље Србије и задужене у еврима, то је значајно, јер ће се одразити на висину кредита. Већ постојеће девизне позајмице са променљивом каматном стопом, а каквих је већина стамбених, биће још скупље, а порашће и рате у отплати.
- Еурибор, који представља обавезан део кредита са променљивом каматом, чија висина зависи баш од референтне каматне стопе ЕЦБ, усклађује се на три или шест месеци - кажу нам у банци.
- У зависности од уговора клијената, усклађивање се ради како истиче тај период. Ако је некоме прва увећана рата због коригованог шестомесечног еурибора стигла у децембру, следећи обрачун и промена висине рате се ради у мају.
Већ и са досадашњим подизањем камате ЕЦБ, које је кренуло од лета, рате стамбених кредита грађана Србије скочиле су и за 100 евра месечно. Ово последње, четврто повећање камате било је за пола процента. Европска централна банка је у јулу први пут после 11 година подигла кључне камате за 50 базних поена, да би са овим трендом наставила и у септембру и октобру. У октобру и септембру је камату подигла за 75, а у јулу за 50 базних поена, чиме су њене стопе изашле из негативног предзнака први пут од 2014.
Како је из ЕЦБ саопштено, процењују да ће каматне стопе и даље морати значајно да расту да би достигле ниво неопходан за повратак инфлације на средњорочни циљ од два одсто.
Према речима Владимира Васића, генералног секретара Удружења банака Србије, одржавање каматних стопа на рестриктивним нивоима ће током времена смањити инфлацију кроз смањење тражње. Како каже, подизање каматних стопа и Народна банка Србије користи као механизам којим новац чини скупљим и смањује његову количину у оптицају. Нада се мањој инфлацији већ следеће године.
СВУДА СКАЧЕ КАМАТА
РЕФЕРЕНТНЕ камате је подигла и Народна банка Србије девети пут заредом прошле недеље, а ове још неколико веропских банака. Норвешка централна банка је подигла за 0,25 процентних поена, на 2,75 одсто, што је осмо повећање каматне стопе од прошле године. Банка Енглеске подигла је каматне стопе за 0,5 процената на 3,5 одсто. Амерички Фед је најавио повећањње камате за пола процента после овогодишње серије повећања за 0,75 одсто. Камату је подигла и Централна банка у Швајцарској.
Препоручујемо
ЗА КРЕДИТ ОД 40.000 РАТА ВЕЋА 50 ЕВРА: Драстично порасла отплата стамбених зајмова
01. 12. 2022. у 20:30
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)