МЛИНАРИМА ЛЕГЛЕ СВЕ РАТЕ: Држава платила 193,6 милиона динара
УПОРНОСТ се млинарима исплатила. После вишемесечног чекања, слања дописа и преговарања, коначно им је пре неколико дана исплаћена и последња рата, због губитка који су имали када су брашно морали да продају по ограниченим ценама.
Током осам месеци, од 15. новембра брашно је продавано по ценама које су биле ниже од тржишних.
Како из "Житоуније" кажу, са последњом уредбом Владе, држава је недавно намирила млинаре са последњих око 193,6 милиона динара. Тиме је, како каже Шајатовић, директор Удружења млинске, пекарске и тестеничарске индустрије, испуњен и последњи њихов захтев. Од укупног броја млинова, два су највећа, још два мало мања, а остали су у односу на њих мање производње. Новац од последње рате је сразмерно подељен према томе колико је ко брашна испоручио.
- У марту је одобрено да млинови купе из државних резерви 15.000 тона брашна по 23 динара по килограму, што је у односу на тржишну цену која је 35 динара, за 12 динара мање - каже Шајатовић. - За фебруар и март је исплаћено 160 милиона динара. Остало је да се покрију трошкови за још четири месеца, а што је сада са овом последњом уплатом намирено. Средства су обезбеђена ребалансом буџета, а исплаћена су преко Управе за аграрна плаћања. Месецима нисмо одустајали. Иако је по закону да држава може да ограничи цене, млинари такође по члану истог тог закона нису дужни да обезбеђују ту социјалну разлику.
Како наш саговорник каже, уредба о ограниченим ценама важила је до краја јула ове године, да су свих 15 млинова испоручили брашно трговинама, како је захтевано - свих 39.000 тона брашна.
- Санкције су биле изузетно озбиљне, шест месеци да не ради млин, па никоме није ни падало на памет да се оглуши - каже Шајатовић. - Било је такође веома тешко издржати док смо чекали да нам се исплати новац, па нема дилеме да су млинови у том периоду отежано пословали. Осим тога, око два месеца био је забрањен извоз, што по мојој процени представља губитак од 40.000 тона брашна у извозу или 17 милиона евра. Осим новца изгубили смо и поверење купаца. Наша главна извозна ниша је регион, пре свега Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија.
Према Шајатовићевим речима, и током последње кризе се показало да су једини сигурни гарант стабилности и снабдевености брашном млинови, а тек на другом месту државне резерве.
ПРОИЗВОДЊА ВОДИ У МИНУС
KAKO je Шајатовић рекао, производна цена брашна, типа 400 сада je 70 динара по килограму, а да је са порезом на додату вредност и маржом од десет одсто у малопродаји 84,70 динара по килограму.
Килограм брашна типа 500 кошта у производњи 65 динара, а са ПДВ и маржом 78,65 динара. Те цене ће важити до 28. фебруара 2023. године.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (1)