ЗАПАД НЕМОЋАН: Руска трговина нуклеарном енергијом све више јача
РУСКИ нуклеарни извоз је порастао од почетка Специјалне војне операције у Украјини, повећавајући приходе Кремља и учвршћујући његов утицај на нову генерацију глобалних купаца, док САД и њихови савезници избегавају да санкционишу индустрију, пише "Блумберг".
Подаци британског института РУСИ показују да је продаја руског нуклеарног горива и технологије у иностранству порасла за више од 20 одсто у 2022. Куповине чланица Европске уније попеле су се на највиши ниво у последње три године. Од Египта и Ирана до Кине и Индије, посао цвета.
Трговина већ доноси много новца, али то није пуна мера њеног значаја, наводи "Блумберг". Сваки пут када Кремљов нуклеарни гигант "Росатом" да изгради нови реактор, он обезбеђује токове новца и политички утицај, потенцијално деценијама унапред.
Атомска трговина ствара везе које трају. То укључује велике трошкове који се унапред плаћају – при чему Русија обично даје кредит – и дугорочне уговоре за сервисирање постројења, обуку њихових оператера и допуну горива. Таква финансијска и техничка сарадња може ојачати и дипломатске везе.
- Ово је део такмичења великих сила у којем се тренутно налазимо - каже Едвин Лајман, директор безбедности нуклеарне енергије у Унији забринутих научника у Вашингтону. Руски лидери "виде нуклеарну трговину као начин за јачање савеза".
Задатак им је, примећује "Блумберг", олакшан недостатком конкуренције. Русија је наставила да улаже у производњу нуклеарног горива и технологије након распада Совјетског Савеза, чак и када је та индустрија атрофирала у другим деловима света.
То је један од разлога зашто САД и њихови европски савезници – који су од почетка сукоба одмеравали санкције против руске нуклеарне компаније – нису спровели казнене мере. Другим речима, страхују да би искључивање њихове сопствене нуклеарне индустрије из руских снабдевања било превише економски болно, наводи портал.
"Росатом" обезбеђује око једну петину обогаћеног уранијума потребног за 92 реактора у САД. У Европи, предузећа која производе струју за 100 милиона људи ослањају се на ову руску компанију.
Подаци РУСИ-а показују да су чланице НАТО-а, укључујући Бугарску, Чешку, Мађарску и Словачку, наставиле да купују гориво "Росатома" прошле године, упркос захтевима Кијева да прекину сарадњу и тврдњи да им је Русија "отела" највећу европску електрану.
Чак и у Украјини, девет реактора који су и даље под контролом Кијева ослањају се на залихе руског горива и потребне су године да се пређе на другог добављача.
Земље попут Бугарске, Финске и Словачке такође су најавиле планове за замену добављача, али то није спречило "Росатом" да "прошири свој европски отисак".
Мађарска учествује у изградњи два нова реактора "Росатома". Русија покрива 80 одсто трошкова са кредитом од 10 милијарди евра. До завршетка изградње следеће деценије, пројекат ће бити једна од највећих страних инвестиција у источној Европи. Мађарска је међу земљама ЕУ које се противе укључивању нуклеарног горива у санкције блока, док друге као што су Пољска, Немачка и балтичке земље подржавају ту идеју.
Подаци до којих је дошао РУСИ показују да су залихе горива за старе реакторе у бившим совјетским републикама чиниле скоро две петине извоза "Росатома" од 2019. Али његова тржишта која најбрже расту леже даље, наводи "Блумберг".
- Ово је геостратешка, а не комерцијална технологија", каже Марк Хибс, нуклеарни аналитичар из Карнегијеве задужбине за међународни мир. "Пружајући државно финансирање, Русија може да преузме финансијски ризик од земаља - додао је он.
Шеф "Росатома" Алексеј Лихачов рекао је овог месеца да компанија преговара са око 10 земаља о новим пројектима, а три или четири су близу потписивања међувладиних уговора. У свим земљама у којима "Росатом" већ гради нуклеарне електране све иде по плану, додао је Лихачов.
"Росатом" није хендикепиран правилима о нуклеарном оружју која је наметнуло Министарство енергетике САД. У Индији, под западним трговинским ограничењима од тестирања нуклеарног оружја 1974. године, Русија испоручује нуклеарно гориво и гради два реактора која би требало да буду отворена 2025. У Кини је прошле године "Росатом" обезбедио гориво у вредности више од 375 милиона долара за реактор за који САД тврде да ће повећати залихе нуклеарног оружја у Пекингу.
Јужна Африка, коју у последњих неколико недеља посећују највиши амерички и руски званичници, добар је пример стратешке димензије атомске трговине, наводи "Блумберг".
У јединој афричкој земљи која тренутно користи нуклеарне реакторе, влада је прошлог месеца дозволила да истекне договор са САД - који јој је дао приступ гориву у замену за гаранције о неширењу оружја. То је отворило још једна врата за "Росатом".
(РТ)
Препоручујемо
ПОЉСКИ МЕДИЈИ ТВРДЕ: Нови састанак Зеленског и Бајдена биће вероватно у Варшави
15. 02. 2023. у 16:30
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)