ИНТЕРВЈУ МИНИСТАР ТОМИСЛАВ МОМИРОВИЋ: Држава неће да дозволи даљи раст цена хране
ИМАЋЕМО све врсте робе и за своје потребе и за извоз. Наша привреда је јака, а тржиште стабилно, уз одлучне потезе државе која је створила услове да током ових великих глобалних потреса услед рата на истоку Европе, енергетске кризе и застоја у ланцима снабдевања, грађани не треба да брину јер смо успели да обезбедимо апсолутно све производе у продавницама.
Кључна ствар је поверење грађана у државу, засновано на досадашњим храбрим и правовременим потезима Владе Србије и председника.
Ово у разговору, за "Новости", истиче Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине, који одагнава све сумње да ће Србију у јеку глобалног сукоба започетог у Украјини погодити несташице хране и других производа.
Иако је снабдевеност добра, грађани се жале на раст цена. Има ли наде да ће се стати на пут инфлацији и нарочито онима који јуре за великим маржама?
- Имамо институционалне механизме уз помоћ којих можемо да реагујемо уколико наше анализе покажу да било ко у ланцу снабдевања покушава да злоупотреби слободно тржиште. Реаговаћемо без милости. Зауставили смо раст цена у последњем кварталу прошле године, и у прва два месеца ове дошло је до стабилизације цена. Замрзли смо цене основних животних намирница и сада их полако одмрзавамо, све време пратећи шта се дешава на тржишту. Наши грађани могу да буду уверени да нећемо дозволити даљи раст цена прехрамбених производа. Пратимо цене, снабдевеност продавница и расположивост основних животних намирница и наравно да смо свесни инфлације која погађа развијене земље и коју смо "увезли" споља.
Како ћемо сачувати храну за наше потребе и колико ћемо је плаћати када су семена поскупела 50 одсто, а вештачко ђубриво 100 одсто. Ту је и скок цена горива...
- Од стратешког значаја за нашу земљу је да јачамо домаћи ланац снабдевања. Када говоримо о прехрамбеним производима, радује ме чињеница да су на полицама наше малопродаје доминантни домаћи производи, у великој мери и због чињенице да грађани препознају да купујући наше производе чувају нашу економију. Са друге стране, кључно је што смо успели да обезбедимо и стабилан раст минималне и просечне зараде, раст пензија и нова радна места, тако да грађани у највећем броју случајева могу да испрате глобалне поремећаје снабдевања и раст цена.
Докле се дошло са реализацијом споразума о слободној трговини са Египтом, Кином, Јужном Корејом? Колико можемо да профитирамо од оваквих договора?
- У циљу привлачења нових инвестиција, као и отварања нових тржишта, јако смо ангажовани на преговорима о споразумима о слободној трговини са Народном Републиком Кином, Уједињеним Арапским Емиратима и Египтом. Очекује се и скори почетак преговора са Републиком Корејом. Као и у случају постојећих споразума о слободној трговини очекујемо позитивне ефекте у смислу раста страних директних инвестиција, запослености и конкурентности српске привреде. Ово посебно имајући у виду да се надамо отварању тржишта са више од милијарду потрошача за производе пореклом из Србије.
Србија се кандидовала за "Експо 2027" године. Какве су нам шансе да добијемо организацију ове манифестације и шта она значи за нашу земљу?
- Цела држава је стала иза пројекта "Експо 2027", а Министарство трговине је један од носилаца пројекта. Са сигурношћу могу да кажем да је реч о најважнијем развојном пројекту за наш главни град од 1970. године, када су истог дана отворени ауто-пут кроз Београд, мост Газела, Мостарска петља и Теразијски тунел. Уверен сам да ћемо победити и у овој "борби" за боље сутра и да ће добијање домаћинства и организације "Експо 2027" бити прави тријумф за нашу земљу и наше грађане.
ПОКАЗАЛИ ПОЛИТИЧКУ ЗРЕЛОСТ
КОЛИКО је реално да до краја године опет идемо на изборе? Председник Вучић казао је да је то могуће...
- Национални приоритет је заштита нашег народа на КиМ, али и наставак даљег економског раста. На том плану урадили смо невероватне ствари: изградили земљу, стабилизовали економију, остварили велики привредни раст, обезбедили веће плате и пензије, смањили незапосленост. Знате, о успеху наше политике сведочи и то да се општа јавност и политичари не баве питањем нових радних места, незапосленошћу, социјалним темама, већ на агендама доминирају теме које се тичу екологије, као што је то случај у земљама Западне Европе. Да ме не схватите погрешно, срећан сам због тога - то показује нашу политичку зрелост, али и један известан ниво економског развоја који смо достигли као држава.
Препоручујемо
МОМИРОВИЋ: Ваљаоница бакра Севојно један је од стубова домаће индустрије
17. 02. 2023. у 13:58
ДА СЛАВИНЕ УВЕК БЛИСТАЈУ: Помоћу овог трика КАМЕНАЦ се више неће скупљати (ВИДЕО)
19. 02. 2023. у 15:22
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)