ЈАГОДЕ САМО ЗА БОГАТАШЕ: Кило домаћих коштаће 700 динара

Ј. Су.

24. 03. 2023. у 12:45

ПРВЕ домаће јагоде можемо да очекујемо почетком априла, док се, засад, на пијацама црвене оне из Грчке, Турске и Албаније. Рана јагода нам је прво стигла из Шпаније, а онда се увоз преселио на друге медитеранске земље.

ЈАГОДЕ САМО ЗА БОГАТАШЕ: Кило домаћих коштаће 700 динара

Фото:

Килограм је протеклог викенда коштао и до 800 динара. Ових дана цена је "пала", па се креће од 250 до 500 динара за килограм. Увозне јагоде и даље се, углавном, продају у корпицама, на по 500 до 600 грама.

На пијацама понуда плодова из Грчке, Турске и Албаније. Корпица и до 500

Домаће јагоде пристижу почетком следећег месеца и оне су из пластеника. Са отвореног се могу очекивати тек после 6. маја, објашњава нам произвођач јагода из околине Београда.

- Што се тиче увозних јагода сада нам долазе из ближих земаља, а чим почну наше, увоз опада - испричао нам је јагодар.

- Драстична је разлика у укусу, када поредимо домаће и увозне. Ради се о пластеницима који се догревају, често се беру у не баш потпуној зрелости. Али, у недостатку других, оне пролазе на тржишту и имају добру цену. Сада су негде од 400 до 500 динара пола килограма. Када буду стигле домаће очекујемо да ће оне коштати између 600 и 700, а на крају ће цена пасти на неких 300 динара за килограм.

Прошле године, јагоде су имале лошу цену, па су се због тога смањиле и површине под њима. Производња је неисплатива, највише што има много ручног рада. Иначе, јагоде се највише узгајају у општини Шабац. Ипак, мачванска област није на првом месту, већ расинска.

Неки подаци показују да је под јагодама био 1.801 хектар. Само једна петина је била у северном делу, а чак четири петине у јужном делу. Регион Шумадије и западне Србије (1.026 ха) учествовао је са 57 одсто у укупној површини, а јужна и источна Србија је имала већу површину под јагодама од Војводине.

Посматрано по општинама, Шабац је први са 292 хектара испред Варварина (184), Крушевца (160), Гроцке (130) и Лесковца (122). Јагодарима велики проблем задаје и недостатак радне снаге. Берба јагода није нимало лака, а све је теже наћи бераче, чак и када су дневнице добре. Очекује се да ће дневнице бити око 3.000 динара.

НАЈВИШЕ СЕ ИЗВОЗИЛО У РУСИЈУ

СВЕЖА јагода највише се извозила на тржиште Русије, а смрзнута у Немачку и Француску. Смрзнуту купину продајемо Немцима, Американцима, Белгијанцима, Пољацима, Британцима, Французима и Холанђанима.

Залеђену боровницу пласирамо у Холандију и Немачку. Малину смрзнуту у Немачку и Француску, а нешто мање количине у Белгију, Канаду, САД, Шведску...

ДОБРО СНАБДЕВЕНИ

НОВОСАДСКЕ пијаце добро су снабдевене јагодама, увезеним из Грчке, које продавци нуде углавном по цени од 200 динара за паковање од пола килограма. По жељи купаца може и "на мерење", по ценама од 400 до 500 динара за килограм.

У пиљарама и продавницама јагоде коштају од 640 до 680 динара за килограм, али их скоро сви продају у полукилограмским "пакетићима" по ценама од 320 до 340 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (3)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум