НАША ЈАЈА НЕ МОГУ У ЕУ: Тесни кавези за српске коке

Ј. СУБИН

29. 03. 2023. у 13:15

ЈАЈА из Србије и даље имају рампу на извоз у земље Европске уније.

НАША ЈАЈА НЕ МОГУ У ЕУ: Тесни кавези за српске коке

Фото: В. Данилов

Иако су надлежни у Министарству пољопривреде "одшкирнули" ова врата, посао није завршен и домаћи произвођачи и даље не могу овај производ да пласирају на тржиште ЕУ.

У Министарству пољопривреде нису могли да нам кажу када ће коначно пут бити отворен и докле се стигло са усаглашавањем правилника. Произвођачи кажу да су у Бриселу раније преговарали надлежни у ресорном министарству и у Управи за ветерину и да би они могли да знају када ће извоз бити омогућен. Уз то, јаја из Србије чак не могу да се транспортују преко територије земаља ЕУ.

Како нам је рекао Раде Шкорић, директор Пословног удружења за живинарство, сада извозимо јаја у Босну и Херцеговину, Северну Македонију, Црну Гору и у Албанију. Недавно смо и око 800.000 комада извезли у Екваторијалну Гвинеју, авионом, али овај транспорт није исплатив. У односу на друге земље у Европи, јаја у Србији су међу најјефтинијима.

- Да бисмо могли да извозимо јаја у ЕУ морамо испунити услове из правилника о добробити животиња - казао је недавно Шкорић.

- Потребно је заменити постојеће кавезе. За то је неколико пута био продужаван рок и последњи истиче крајем децембра ове године.

Правилник о држању кока предвиђа да једна кока више не буде на 550 центиметара квадратног простора, већ на 750. Произвођачи морају да мењају целокупну опрему, јер је потребан већи простор за кокошке.

- Висина ће најмање морати да буде 20 центиметара изнад коке, како би могла да шири крила и више да се креће - рекао нам је раније Шкорић.

- Обавезно мора да има гнездо, да не носи јаја на видном месту, већ да може да се осами, како би имала све елементе из живота у природи. У кавезу ће морати да буду дрвене гредице, на којима ће коке да буду, како не би само стајале на голој жици. Мораће да постоји "чепркалиште", где ће моћи да кљуца, део где да оштри кљун, али и већи простор за храну и пијење воде.

И док српски произвођачи чекају да се уклоне све баријере, потрошачи су приметили да су јаја све скупља. Већи извоз проузроковао је и раст цена на домаћем тржишту, а Бојан Станић из Привредне коморе Србије проценио је да би пред Усркс могли да платимо за комад и до 50 динара.

- Неки кажу да може доћи до цене од 40 или 50 динара по комаду пред ускршње празнике и оно што се процењу јесте да ће управо бити мања потрошња јаја, у односу на претходне године, што говори о паду куповне моћи и што је наравно у овој целој причи и најтужније - казао је Станић.

ЦЕНЕ

РЕПУБЛИЧКИ завод за статистику изашао је са податком да су јаја поскупела за 30 одсто у односу на прошлу годину. Стручњаци сматрају да је то последица драстичног повећања цене хране, чак и више од 80 одсто. Уз то, током пандемије цена јаја по комаду је била око пет динара, што је за произвођаче било далеко испод исплативог.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове