БАГРЕМОВ МЕД ПРОДАЈУ И ДО 1.800 ДИНАРА: Ливадски мед је око 1.200, а сунцокретов 1.000
БАГРЕМОВ мед не може се купити за мање од 1.500 динара за килограм. Очекује се да би цена могла да иде и до 1.800, али је извесно да јефтинији бити неће. Ливадски мед је око 1.200, а сунцокретов 1.000 динара. Домаћи мед има и добру цену, а процене стручњака су да на нашем тржишту има око 40 одсто фалсификоване робе.

Фото Д. Миловановић
Када је реч о багремовом меду, прошла година је била просечна, а сунцокрет лошији, а липа изнад просека. Председник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић не очекује да ће цене меда да скачу, али неће ни падати, јер су улагања у пчеларску производњу драматично поскупели. Пут до правог меда није једноставан а ни јефтин, па је због тога на тржишту све више лажног.
- Фалсификата има стално, па се ове године бележи и све већи број до сада непознатих фирми на тржишту са медом сумњивог квалитета - казао нам је Живадиновић. - Процена је да на тржишту Србије има око 40 одсто фалсификованог меда. И то је први пут да га код нас има мање него у Европској унији, где је тај проценат око 50. Уз лажни мед, велики проблем сваке године је и тровање пчела.
Ове године, засад, нису пријављена масовна тровања, иначе их има стално. Пчелари очекују да ће држава коначно овом проблему стати на пут.
- Све више се пише о овом проблему и поједине информације долазе боље до пољопривредника - сматра Живадиновић. - Тако и они схватају какву штету себи праве убијањем пчела, али и тај процес мора додатно да се убрза. Најважније је да држава почне са применом последњих измена закона. А то значи обука пољопривредника око примене пестицида и само такви могу да купују и примењују ове препарате.
Дугоочекивано пролеће, које никако да се устали, утиче и на пчеларство. Пролећни развој пчела ове године, сматра Живадиновић, није претерано обећавајући, због променљивог времена. Матице су због тога, већ два пута смањивале полагања јаја или га потпуно прекидале.
- Пчелари који су урадили све што треба и узимили пчеле са довољним залихама хране немају разлога за већу бригу - наглашава Живадиновић.
Мање извозимо за 23 одсто
ПРЕМА званичним подацима, укупни извоз меда из наше земље у првих десет месеци прошле године био је 1.479 тона. Вредност овог извоза била је 8,2 милиона евра. У односу на 2021. годину то је пад од неких 23 процента. Србија је 2022. увезла неких 480 тона меда и то платила 1,4 милиона евра.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)