НОВИМ ПРАВЦЕМ 5,5 МИЛИОНА ТОНА НАФТЕ: Да ли изградњу нафтовода отежавају санкције ЕУ и терористички напади на "Дружбу"

Е.Б.Талијан

12. 05. 2023. у 11:34

СПОРАЗУМ о изградњи цевовода од Новог Сада до мађарског Алђа, којим ће руска нафта, из нафтовода "Дружба" стизати до српских потрошача, Србија и Мађарска ће потписати у јуну, на заједничкој седници две владе. То је потврђено у среду, након заседања Заједничке комисије за економску сарадњу између две земље у Београду, којом су копредседавали министар трговине Томислав Момировић и мађарски министар спољних послова и трговине Петер Сијарто. Овај пројекат је изузетно значајан, јер Србија повезивањем на "Дружбу" добија још један правац допремања нафте, сигурност снабдевања рафинерије "Панчево", а обезбедила би 5,5 милиона тона нафте годишње.

НОВИМ ПРАВЦЕМ 5,5 МИЛИОНА ТОНА НАФТЕ: Да ли изградњу нафтовода отежавају санкције ЕУ и терористички напади на Дружбу

Фото АП

Нафтовод је дужине 128 километара, вредност пројекта је око 100 милиона евра, а градиће га мађарска компанија "Мол" и српска "Транснафта".

Међутим, поставља се питање да ли околности у којима ће почети реализација пројекта треба да изазову забринутост. У среду је поново дошло до покушаја терористичког напада на "Дружбу" у руској области која се граничи са Украјином. Осим тога, како преносе западни медији, предлог новог пакета санкција ЕУ против Русије обухватиће забрану снабдевања нафтом северним краком овог цевовода, којим црно злато иде у Немачку. Јужни крак, односно Чешка, Словачка и Мађарска су, засада, изузети од овог ембарга, али нико не гарантује да се неће наћи у неком наредном пакету мера.

Ипак, како, за "Новости", објашњавају у Министарству енергетике, изградња нафтовода је стратешки и дугорачан пројекат за чију реализацију је потребно неколико година.

- Циљ је обезбедити већу сигурност снабдевања нафтом, а с обзиром на то да је изградња нафтовода пројекат са вишедеценијским економским животом, одлуке о њему не можемо да доносимо на основу актуелних политичких дешавања - прецизирају у Министарству.

Јуче је ресорна министарка Дубравка Ђедовић разговарала са в.д. директора "Транснафта АД Панчево" Богданом Кузмановићем о овом пројекту.

- У условима светске енергетске кризе најважније је да сагледамо све могућности и потребне инвестиције које ће обезбедити сигурност снабдевања енергијом и енергентима и већу енергетску безбедност наше земље - нагласила је Ђедовићева. - Увелико припремамо пројекат изградње новог нафтовода, којим ћемо се повезати са системом у Мађарској. Тиме ћемо у потпуности обезбедити сигурност снабдевања Рафинерије нафте у Панчеву и диверзификовати правце снабдевања нафтом.

Богдановић је информисао министарку о напретку разговора са мађарском компанијом "Мол" о усаглашавању техничких аспеката изградње новог нафтовода који ће Србији обезбедити 5,5 милиона тона нафте годишње. На састанку је разговарано и о приоритетним инвестицијима "Транснафте" и плановима изградње нових интерконекција, нафтовода и продуктовода, који ће нашу земљу повезати са суседним земљама и додатно унапредити сигурност снабдевања нафтом.

СМАЊУЈЕ ЗАВИСНОСТ ОД ХРВАТСКЕ

СИРОВА нафта до Србије сада долази тако што се транспортује бродовима до Омишља на Крку, а одатле нафтоводом "Јанаф" кроз Хрватску, до рафинерије у Панчеву где се прерађује. Стручњаци оцењују да изградња новог нафтовода између Србије и Мађарске, осим што ће обезбедити још један извор снабдевања, смањиће и уцењивачки потенцијал Хрватске.

"Дружба" је најдужи нафтовод на свету и један од највећих. Њиме се нафта транспортује трасом дугом 4.000 километара од Татарстана у Русији. Нафтовод пролази кроз Белорусију где се рачва на два крака. Један иде за Пољску и Немачку, а други у Украјину, Чешку, Словачку и Мађарску.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се раводи