ШАНГАЈСКА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА САРАДЊУ: Камен темељац мултиполарног света
У НАСТАЈУЋЕМ мултиполарном свету, Шангајска организација за сарадњу (ШОС) постаје све важнија платформа за евроазијске и друге земље које се залажу за "правичан и рационалан међународни политички и економски међународни поредак", наводи се међу званичним циљевима ове организације.
Поред залагања за тај "правичан и рационалан међународни поредак", на ШОС-а се као циљеви те организације наводе и "јачање међусобног поверења, пријатељства и добросуседских односа између земаља чланица", охрабривање њихове ефикасне сарадње у областима као што су политика, економија, технологија, култура, образовање, енергетика и заштита животне средине, као и здружени напори у одржавању мира, сигурности и стабилности у региону.
ШОС представља највећу светску организацију по географском обиму и броју становника, чије чланице покривају приближно 60 одсто Евроазије, чине 40 одсто светске популације и чији комбиновани БДП износи око петину светског, а заинтересованост за чланство или статус партнера ове организације видно је порасла последњиг година.
На данашњем састанку шефова држава ШОС-а организација је пожелела добродошлицу најновијем пуноправном члану - Ирану. Процес приступања Ирана започет је 2021. године, а прошле је усвојен документ о отпочињању процедуре која има за циљ и чланство Белорусије у организацију.
Током обраћања на данашњем самиту лидера земаља ШОС-а, председник Русије Владимир Путин истакао је да је улога која та организација игра у контексту међународне стабилности, одрживог економског раста и јачања веза међу различитим народима посебно значајна у садашњим условима, када геополитичке противречности постају све акутније."
"Наставља се деградација међународног безбедносног система. Ризици нове глобалне економске и финансијске кризе расту због неконтролисаног гомилања дугова у развијеним земљама, због социјалног раслојавања и растућег сиромаштва широм света као и због погоршања безбедности хране и животне средине", рекао је Путин.
Слична порука се шаље и данашњом Декларацијом из Њу Делхија.
У документу се наводи да се земље чланице ШОС-а залажу за поштовање права народа на независан и демократски избор политичког и друштвено-економског развоја. Основа одрживог развоја међународних односа су принципи међусобног поштовања суверенитета, независности и територијалног интегритета држава, наводи се у декларацији.
Декларација из Њу Делхија такође позива заинтересоване државе чланице да имплементирају мапу пута за постепено повећање учешћа националних валута у међусобним обрачунима. Тиме би ШОС такође могао допринети глобалном тренду постепеног напуштања долара у међународној трговини, а самим тим и ограничавању способности САД да доминацију своје валуте користи у политичке сврхе, односно путем санкција.
АЛТЕРНАТИВА ЗАПАДУ
Организација је основана 2001. у Шангају. Најпре је укључивала пет земаља Шангајске петорке – Русију, Казахстан, Киргизију, Кину, Таџикистан – и Узбекистан, а 2017. придружили су им се Индија и Пакистан.
На растући значај ШОС-а указала је и одлука Саудијске Арабије да се прикључи организацији као партнер у дијалогу, и то свега неколико недеља након што је некадашњи кључни савезник САД на Блиском Истоку постигао историјски споразум о обнављању дипломатских односа са Техераном, уз посредство Пекинга.
Генерал у пензији и директор Евроазијског безбедносног форума Митар Ковач је том приликом за РТ Балкан рекао да се одлука Ријада треба тумачити као израз слободне воље и ослобађања од западног јарма, пре свега Америке и Велике Британије.
-Арапски свет полако покушава да се ослобађа тог тешког загрљаја Запада, посебно последњих година, сматра Ковач.
Статус партнера у дијалогу недавно је одобрен и Бахреину, Уједињеним Арапским Емиратима, Кувајту, Малдивима и Мјанмару, док овај вид чланства такође укључује и Катар, Турску, Египат, Азербејџан, Камбоџу, Непал и Јерменију.
Статус посматрача тренутно уживају Белорусија и Монголија, док је председник Руске Федерације Владимир Путин данас затражио од осталих чланица да се Минску што пре обезбеди пуноправно чланство.
Идеја да одређени међународни актери виде ШОС као алтернативу Западу и западним организацијама огледа се и у томе што је турски председник Реџеп Тајип Ердоган у више наврата упоредио погодности чланства у овој организацији са чланством у Европској унији.
Наиме, турски председник је још новембра 2016. изјавио да је Турска у ситуацији где не мора да приступи ЕУ по сваку цену, те да би пуноправно чланство у ШОС-у омогућило Анкари да много "лагодније" дела на међународној сцени.
Неколико дана касније, Европски парламент позвао је на привремено замрзавање преговора о приступу Турске због "несразмерног и репресивног одговора" на неуспели државни удар из јула те године, док је Анкари додељено председавање енергетским клубом ШОС-а за 2017. годину. Ердоган је поновио да размишља о подношењу захтева за пуноправно чланство у ШОС-у крајем прошле године.
(рт.рс)
Препоручујемо
ОШТРА РЕАКЦИЈА СИ ЂИНПИНГА: "ШОС мора да се супротстави обојеним револуцијама"
04. 07. 2023. у 10:33
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)