ШАНГАЈСКА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА САРАДЊУ: Камен темељац мултиполарног света
У НАСТАЈУЋЕМ мултиполарном свету, Шангајска организација за сарадњу (ШОС) постаје све важнија платформа за евроазијске и друге земље које се залажу за "правичан и рационалан међународни политички и економски међународни поредак", наводи се међу званичним циљевима ове организације.
Поред залагања за тај "правичан и рационалан међународни поредак", на ШОС-а се као циљеви те организације наводе и "јачање међусобног поверења, пријатељства и добросуседских односа између земаља чланица", охрабривање њихове ефикасне сарадње у областима као што су политика, економија, технологија, култура, образовање, енергетика и заштита животне средине, као и здружени напори у одржавању мира, сигурности и стабилности у региону.
ШОС представља највећу светску организацију по географском обиму и броју становника, чије чланице покривају приближно 60 одсто Евроазије, чине 40 одсто светске популације и чији комбиновани БДП износи око петину светског, а заинтересованост за чланство или статус партнера ове организације видно је порасла последњиг година.
На данашњем састанку шефова држава ШОС-а организација је пожелела добродошлицу најновијем пуноправном члану - Ирану. Процес приступања Ирана започет је 2021. године, а прошле је усвојен документ о отпочињању процедуре која има за циљ и чланство Белорусије у организацију.
Током обраћања на данашњем самиту лидера земаља ШОС-а, председник Русије Владимир Путин истакао је да је улога која та организација игра у контексту међународне стабилности, одрживог економског раста и јачања веза међу различитим народима посебно значајна у садашњим условима, када геополитичке противречности постају све акутније."
"Наставља се деградација међународног безбедносног система. Ризици нове глобалне економске и финансијске кризе расту због неконтролисаног гомилања дугова у развијеним земљама, због социјалног раслојавања и растућег сиромаштва широм света као и због погоршања безбедности хране и животне средине", рекао је Путин.
Слична порука се шаље и данашњом Декларацијом из Њу Делхија.
У документу се наводи да се земље чланице ШОС-а залажу за поштовање права народа на независан и демократски избор политичког и друштвено-економског развоја. Основа одрживог развоја међународних односа су принципи међусобног поштовања суверенитета, независности и територијалног интегритета држава, наводи се у декларацији.
Декларација из Њу Делхија такође позива заинтересоване државе чланице да имплементирају мапу пута за постепено повећање учешћа националних валута у међусобним обрачунима. Тиме би ШОС такође могао допринети глобалном тренду постепеног напуштања долара у међународној трговини, а самим тим и ограничавању способности САД да доминацију своје валуте користи у политичке сврхе, односно путем санкција.
АЛТЕРНАТИВА ЗАПАДУ
Организација је основана 2001. у Шангају. Најпре је укључивала пет земаља Шангајске петорке – Русију, Казахстан, Киргизију, Кину, Таџикистан – и Узбекистан, а 2017. придружили су им се Индија и Пакистан.
На растући значај ШОС-а указала је и одлука Саудијске Арабије да се прикључи организацији као партнер у дијалогу, и то свега неколико недеља након што је некадашњи кључни савезник САД на Блиском Истоку постигао историјски споразум о обнављању дипломатских односа са Техераном, уз посредство Пекинга.
Генерал у пензији и директор Евроазијског безбедносног форума Митар Ковач је том приликом за РТ Балкан рекао да се одлука Ријада треба тумачити као израз слободне воље и ослобађања од западног јарма, пре свега Америке и Велике Британије.
-Арапски свет полако покушава да се ослобађа тог тешког загрљаја Запада, посебно последњих година, сматра Ковач.
Статус партнера у дијалогу недавно је одобрен и Бахреину, Уједињеним Арапским Емиратима, Кувајту, Малдивима и Мјанмару, док овај вид чланства такође укључује и Катар, Турску, Египат, Азербејџан, Камбоџу, Непал и Јерменију.
Статус посматрача тренутно уживају Белорусија и Монголија, док је председник Руске Федерације Владимир Путин данас затражио од осталих чланица да се Минску што пре обезбеди пуноправно чланство.
Идеја да одређени међународни актери виде ШОС као алтернативу Западу и западним организацијама огледа се и у томе што је турски председник Реџеп Тајип Ердоган у више наврата упоредио погодности чланства у овој организацији са чланством у Европској унији.
Наиме, турски председник је још новембра 2016. изјавио да је Турска у ситуацији где не мора да приступи ЕУ по сваку цену, те да би пуноправно чланство у ШОС-у омогућило Анкари да много "лагодније" дела на међународној сцени.
Неколико дана касније, Европски парламент позвао је на привремено замрзавање преговора о приступу Турске због "несразмерног и репресивног одговора" на неуспели државни удар из јула те године, док је Анкари додељено председавање енергетским клубом ШОС-а за 2017. годину. Ердоган је поновио да размишља о подношењу захтева за пуноправно чланство у ШОС-у крајем прошле године.
(рт.рс)
Препоручујемо
ОШТРА РЕАКЦИЈА СИ ЂИНПИНГА: "ШОС мора да се супротстави обојеним револуцијама"
04. 07. 2023. у 10:33
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)