ДОМАЋИНСТВА У СРБИЈИ НАУЧИЛА ДА ШТЕДЕ СТРУЈУ: Шта нам показују најновији подаци о утрошку електричне енергије и како да штедимо више
КАКО показују најновији подаци - домаћинства у Србији научила су како да уштеде струју. Наиме, у јуну ове године, близу седам одсто домаћинстава потрошило је мање електричне енергије у односу на исти месец претходне године.
Шта показује детаљна рачуница?
У јуну 2023. године, 3.157.021 домаћинстава могло је да оствари смањење електричне енергије. У питању су купци струје који су били активни и у јуну 2022. и у јуну 2023. године, па их је било могуће упоредити.
Према сазнањима "Новости", од поменутог броја домаћинстава која су могла да остваре уштеду електричне енергије у јуну 2023. године у односу на јун 2022. - укупно 1.267.193 домаћинстава, односно 40,14%, остварило је смањење потрошње веће од 5% и то:
- 18,83% домаћинстава би остварило попуст 15%,
- 7,68% би остварило попуст 20% и
- 13,63% домаћинстава би остварило попуст 30%.
Најновији подаци, дакле, показују нам да су домаћинства у Србији у јуну ове године, у односу на исти месец прошле, смањила утрошак електричне енергије за 6,53%, односно за 59.031.624 киловат/сати.
Држава улаже 320 милиона евра у јачање дистрибутивне мреже
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић изјавила је гостујући у јутарњем програму телевизије Пинк да се снабдевање електричном енергијом стабилизовало након прекида изазваних временским непогодама последњих дана. Како је истакла, држава улаже 320 милиона евра у јачање дистрибутивне мреже.
- Невреме које смо имали претходних дана у одређеним деловима Србије изазвало је прекиде у снабдевању електричном енергијом, највише у Војводини. Хвала грађанима на стрпљењу као и свим екипама Електродистрибуције које су отклониле прекиде и омогућиле стабилно снабдевање. Имали смо велике проблеме у евидентирању места на којим је мрежа покидана. Започели смо нове велике инвестиције у дистрибутивну мрежу у коју улажемо 320 милиона евра како бисмо је ојачали, аутоматизовали и заменили трансформаторе и стара бројила. На тај начин ћемо смањити губитке и лакше евидентирати будуће прекиде. Веома смо захвални свим јавним предузећима која су помогла нашој Електродистрибуцији у санирању последица временских непогода, као и приватним компанијама које су помогле са опремом и људством - рекла је Ђедовићева.
Предлог пред Скупштином
У Народној скупштини се налази предлог закона о гаранцији Републике Србије за финансирање Електродистрибуције који је веома важан и чије ће усвајање омогућити замену старих дрвених бандера које услед невремена стварају прекиде у напајању.
Она је указала да се после много година спроводе дуго очекиване реформе у енергетском сектору и да очекује да ће Народна скупштина усвојити предлог измена и допуна Закона о енергетици.
- Започели смо дуго очекиване реформе у енергетском сектору променом правне форме ЕПС-а, изменама и допунама Закона о ОИЕ док се у скупштини налазе измене и допуне Закона о енергетици којим унапређујемо управљање у нашим енергетским предузећима пре свега Електромрези Србије и Транспортгасу. Тим изменама усаглашавамо наше законодавство са прописима Европске уније и раздвајамо управљање над ЕМС-ом и Транспортгасом како би се коначно сертификовали од стране АЕРС-а и европских регулаторних агенција. Овим предлогом који је у Скупштини, врши се потпуно управљачко раздвајање тако што ЕПС и Србијагас остају у надлежности Министарства рударства и енергетике, а тиме и Владе, док ЕМС и Транспортгас прелазе у надлежност Републичке комисије за енергетске мреже, независног државног органа који се оснива овим законом и чије је оснивање и контрола рада у надлежности Народне скупштине која ће именовати чланове и председника ове комисије, усвајати стратегију, програме пословања и годишњи извештај. Тиме решавамо дугогодишњи проблем који је оптерећивао рад ова два важна енергетска субјекта и потврђујемо да су домаћа тржишта електричне енергије и природног гаса хармонизована са тржиштима у Европи. Одлучни смо да наставимо са трансформацијом енергетског сектора, поправљањем управљања у енергетским предузећима и развијањем талената - рекла је министарка.
Важни пројекти на уређењу енергетске ефикасности - уговор са 131 локалном самоуправом
Министарка Ђедовић је подсетила и да су прошле недеље потписани уговори са 131 локалном самоуправом којима ће се наставити пројекат субвенционисања радова на унапређењу енергетске ефикасности у домаћинствима и да се први јавни позиви за грађане очекују у августу и септембру.
- Држава наставља са спровођењем програма субвенционисања грађана који добијају бесповратна средства како би унапредили енергетску ефикасност у својим домаћинствима. Прошле недеље Министарство рударства и енергетике је потписало уговоре са 131 локалном самоуправом која се пријавила на јавни позив и заједно смо обезбедили милијарду и 800 милиона динара. То је део укупног програма вредног 50 милиона долара.
Како је истакла, грађани ће први пут моћи да добију субвенције и до 65 одсто износа инвестиције, ако се пријаве за више мера енергетске ефикасности. Резултати су веома брзи и видљиви.
- Већ за неколико месеци грађани ће моћи да санирају своје домове, остваре значајне уштеде у потрошњи електричне енергије и ниже рачуне. Прве јавне позиве за грађане у локалним самоуправама очекујем већ од августа и новина је могућност пријављивања током целе године“, рекла је министарка. Она се захвалила грађанима што се понашају одговорно због остварених уштеда електричне енергије у јуну месецу. У јуну је близу седам одсто домаћинстава потрошило мање електричне енергије у односу на исти месец претходне године - рекла је министарка.
До данас је 20.000 домаћинстава добило субвенције чиме су остварене уштеде еквивалентне производњи годишње топлотне енергије градске топлане у Нишу, док ће у новом програму учествовати 50.000 домаћинстава.
Како да уштедимо струју?
Бенефити уштеде струје двоструки су - оно што ћемо најпре приметити, и због чега се свакако и опредељујемо на штедњу електричне енергије јесте разлика у нашем новчанику. Штедећи струју, штедимо и новац. Са друге стране, ту је нимало мање важна енергетска ефикасност и проблем заштите животне средине.
Стручњаци зато саветују потрошачима да уз помоћ много малих уштеда струје дођу до веће уштеде новца. У домаћинству свакодневно користимо многобројне уређаје, на којима је, уз рационалну и планску употребу, могуће уштедети одређену количину електричне енергије.
Од сијалица до бојлера као највећег потрошача у домаћинству, све се рачуна, и у свему можете направити једну малу, али значајну уштеду.
Ово су неки практични савети који ће вам помоћи у уштеди струје:
1. Лед сијалице уместо обичних
ЛЕД сијалице су можда мање повољне од обичних, али њихова уградња се итекако исплати. Замена свих сијалица одједном је велики трошак за већину домаћинстава, па је савет постепена замена. Одаберите две сијалице у кући које су најдуже током дана упаљене и њих прве замените, па наставите замену кроз, на пример, месец дана. Целокупну замену расвете у кући прилагодите свом буџету. ЛЕД сијалице не прегоревају често и трају чак до 25.000 сати. Када се класична сијалица од 100 вати, која у току 24 часа гори пет или шест сати, замени ЛЕД сијалицом, уштеда је огромна.
2. Ако се грејете на струју, проверита квалитет столарије
Губици топлоте због лоше столарије могу да се редукују за 95 процената уз само мало улагања. Проверите, с првим хладним данима, прислањањем руке уз спојеве и ивице да ли у собу улази хладан ваздух. Ако је тако купите дихтунг траке и налепите по ивицама. Обратите пажњу, место где под руком осећате хладан ваздух не мора да буде место где он и улаз. Проверите колики су зазори између прозора и рама. Ако су већи од три милиметра, може да послужи и гумена трака, а ако су мањи, боље решење је меканија сунђер трака, која неће онемогућити затварање прозора.
3. Највећи потрошач - бојлер
Основна препорука је да се бојлер укључује ноћу када је јефтина струја. Наравно, то није увек могуће. Ако у домаћинству живи породица са више чланова, један бојлер топле воде најчешће није довољан за 24 сата. Уштеда ипак може да се оствари тако што га у току поподнева искључите. Укључите га када сат откуца почетак јефтине струје.
4. Стара бела техника проверено троши више електричне енергије од новијих уређаја
То се највише односи на старе фрижидере, поготово ако су им испуцале и попустиле гуме за дихтовање врата. Проверите да ли је ваш фрижидер укључен на максимум. Обично је тако, а то углавном није потребно.
5. Мобилни телефони, таблети, лаптопови
Телефон пуните када је јефтина струја. Пуњач не треба да буде увек укључен - чак и када телефон или лаптоп нису повезани на пуњач, он троши одређену количину електричне енергије.
6. Машина за судове паметна инвестиција
Савремене машине за судове су економичније од ручног прања, а поседују и тајмер за одгођено укључивање по почетку јефтине тарифе. Утрошак електричне енергије за прање судова у већем домаћинству може да буде једнак рати за нову машину за судове ако је купите на 12 рата.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)