АУСТРИЈСКИ КАНЦЕЛАР НЕХАМЕР: Кеш је слобода, у Устав увести право на коришћење готовине
АУСТРИЈСКИ лидер предлаже да се у устав земље упише право на коришћење готовине, која је и даље популарнија у алпској нацији него на многим другим местима.
Фото: Профимедиа
Канцелар Карл Нехамер навео је у саопштењу у петак да је "све више људи забринуто да би готовина могла бити ограничена као средство плаћања у Аустрији". Његова канцеларија је саопштила да је неизвесност подстакнута контрадикторним информацијама и извештајима.
-Људи у Аустрији имају право на готовину, рекао је Нехамер.
Док су плаћања картицама и електронским методама постала све чешћа у многим европским земљама, Аустрија и суседна Немачка остају релативно везане за готовину. Влада каже да се 47 милијарди евра (51 милијарда долара) годишње подигне са банкомата у Аустрији, земљи од око 9,1 милиона људи, преноси "АП".
Заштита готовине од наводних претњи био је захтев крајње десничарске опозиционе Партије слободе, која је предводила анкете у Аустрији последњих месеци. Следећи избори у земљи заказани су за 2024.
Предлог канцелара, укључује "уставну заштиту готовине као средства плаћања", осигуравајући да људи и даље могу да плаћају готовином, и обезбеђивање "основне залихе" готовине у сарадњи са централном банком Аустрије. Аустрија је једна од 20 земаља које су део еврозоне.
Нехамер је рекао да је задужио министра финансија Магнуса Брунера да ради на предлогу и планира да у септембру одржи округли сто са релевантним министарствима, представницима финансијске индустрије и централне банке.
-Свако треба да има прилику да слободно одлучи како и чиме жели да плати. То може бити картицом, трансфером, можда у будућности и дигиталним евром, али и готовином. Ова слобода избора мора да остане, сматра Нехамер.
(рт.рс)
Препоручујемо
"РАЈФАЈЗЕН БАНКА" УПОЗОРАВА НА ПРЕВАРУ: "Пецају" кориснике путем имејла или СМС поруке
04. 08. 2023. у 17:08
ЈУГУ ОЧАРАЛА КАО ЗАВОДНИЦА: Олга Одановић у младости - пре 33 године (ФОТО)
06. 08. 2023. у 09:27
ПИКСИ СЕ ВРАТИО У ЈАПАН: Српски стручњак дочекан попут цара (ФОТО/ВИДЕО)
06. 08. 2023. у 10:12
ДАЉЕ РУКЕ ОД ГРЕНЛАНДА! СВЕ ГОРИ У ЕВРОПИ НАКОН ОТМИЦЕ МАДУРА: Реакције европских лидера разбеснеће Трампа
САД су у суботу у војној акцији у Каракасу отеле председника Венецуеле Николаса Мадура и његову супругу Силију Флорес, који су спроведени у Градску притворску јединицу у Њујорку, где ће им се судити по оптужници за кријумчарење наркотика. Пратимо уживо најновији развој догађаја након драматичне америчке операције у Венецуели.
05. 01. 2026. у 08:27 >> 13:58
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.
04. 01. 2026. у 08:58
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)