"ВЛАДА РАЦИОНАЛИЗОВАЛА ПОТРОШЊУ И СМАЊИЛА ДУГ": Пол Гембл - Србија после пандемије остварила неке од најбољих резултата у Европи
СРБИЈА је после пандемије короне остварила неке од најбољих економских резултата у Европи, оценио је директор независне групе у америчкој агенцији за кредитни рејтинг Фич Пол Гембл, наводећи да је Влада Србије рационализовала потрошњу и смањила дуг, што је подржано снажним економским растом и инвестицијама.
Гембл је истакао да директне стране инвестиције у Србији остварују прилив који просечно износи од пет до седам одсто БДП-а, објавио је амерички магазин "Глобал фајнанс".
Магазин истиче да прича о успеху Србије датира још пре пандемије и да је током протеклих 15 година Београд следио успешан програм економских реформи, који је помогао да се преуреди привреда, која се традиционално ослањала на лаку индустрију и агробизнис, и да се усмери ка информационим и комуникационим технологијима (ИКТ) и информационој економији.
Подсећа се да је Србија недавно потписала меморандум о разумевању са Ginkgo Bioworks из САД за покретање стартап акцелератора за биоекономски инжењеринг.
И одељење за е-трговину српске Делта групе, Ананас, проширило се на Северну Македонију, стицањем две локалне групе за е-трговину - Гроупер и Паопао - у првом кораку ка регионалном ширењу већег обима, са циљем да постане "Амазон" Балкана, истиче магазин.
Гембл је рекао да је ИКТ сада најбрже растући сектор у Србији, подстакнут приливом младих Руса, њих око 200.000, према извештајима медија, а који желе да избегну да буду увучени у рат у Украјини.
Регистрација руских и украјинских предузећа у Србији је драматично скочила од инвазије Русије на Украјину, а према подацима Агенције за привредне регистре Србије, око 1.020 компанија у руском власништву је основано у Србији 2022. године, у поређењу са само 82 у 2021, наводи амерички магазин.
Истиче да је енергетика још један сектор који се брзо развија и да Србија жели да смањи употребу неефикасног и загађујућег лигнита, који тренутно чини 70 одсто потрошње енергије, подстакне употребу зелене енергије и реформише енергетске компаније које имају монопол и праве губитке.
Подсећа се да је премијерка Србије Ана Брнабић представила у марту планове за претварање државних енергетских предузећа Електропривреда Србије и Србијагас у акционарска друштва.
Привредни раст Србије потпомогнут је великим улагањима у путеве и другу инфраструктуру и огромним приливом директних страних инвестиција у износу од око 42 милијарде долара од 2007. године, према подацима националне инвестиционе агенције и око 4,3 милијарде само прошле године.
Велики део тих инвестиција долази из ЕУ, посебно у аутомобилску и прехрамбену индустрију, а председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен се обавезала да ће подржати даље инвестиције у Србији и другим земљама Западног Балкана током посете почетком новембра.
Све то је помогло у подизању животног стандарда и да Србија стекне међународну репутацију као земља изузетно повољна за улагања и много стабилнија од земаља у окружењу, истиче амерички магазин.
Подсећа да ће Експо 2027. године бити одржан у Београду од маја до октобра те године и да ће то бити први пут да се Експо одржава у Југоисточној Европи.
Планирано је око 12 милијарди евра инвестиција, укључујући нову изложбену локацију, нове стадионе, музеје и речне луке и унапређену инфраструктуру, а очекује се да ће Експо привући три милиона туриста.
У недавном извештају ММФ-а закључено је да, иако је привреда Србије, као и друге широм Европе, погођена порастом цена хране и енергената, показала отпорност и да је дефицит планиран за 2024. годину ограничен на 2,2 одсто БДП-а.
Очекује се да ће ММФ постићи договор до краја године о другој ревизији стенд-бај аранжмана са Србијом.
У поређењу са земљама из региона, раст Србије се задржао, а очекује се да ће БДП порасти за око два одсто ове године и 3,5 одсто следеће, што је близу средњорочног потенцијала од четири одсто годишње, наводи магазин.
Како се истиче, очекује се да ће инфлација у Србији пасти са осам одсто ове године на 5,6 одсто у 2024. и четири одсто у 2025. години.
Избори у Србији су заказани за 17. децембар, а председник Србије Александар Вучић и његова Српска напредна странка очекују да ће постигнути економски резултат добро послужити код бирача, закључује Глобал фајнанс.
БОНУС ВИДЕО: "ПРЕДСЕДНИЧЕ, ДОСТОЈНИ СТЕ": Вучићу уручен Орден првог степена Словачке евангеличке цркве
Препоручујемо
КРИЗА НА ПОМОЛУ: Дугови развијених земаља достигли ниво с краја Другог светског рата
23. 11. 2023. у 19:00
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)