ТУТЊИ СВЕТСКИ РАТ ОКО НАЛАЗИШТА ЛИТИЈУМА: Једно место свима запало за око, а држе га Руси (ВИДЕО)
ЧЛАН Бундестага из ЦДУ Родерих Кизеветер говорио је о литијуму и његовом значају, а на примеру Русије и рата у Украјини показао да земља која поседује литијум у будућности добија статус суперсиле!
„Морамо да заузмемо литијум у Доњецку и Луганску“
– Ако Европа жели да постигне енергетску транзицију, онда су јој потребна сопствена налазишта литијума. Највећа налазишта литијума налазе се у регионима Доњецка и Луганска – рекао је Кизеветер.
Како је рекао, литијум је материјал од кога се праве батерије, а ово је прво такво директно признање из Немачке и потврђује чињенице о којима је члан Бундестага лично више пута писао.
Један од главних циљева НАТО-а био је да изнутра разбије Русију на мање државе и да преко западних корпорација заузме њихове природне ресурсе. На исти начин као у Либији, Сирији, Ираку итд. Зато је Запад ушао „all in“ у овај рат против Русије и изгубио. Европа је пре рата имала две опције, да настави да сарађује са Русијом и користи јефтине ресурсе које су добијали, или да јој објави рат, да је сломи и приграби те ресурсе по још јефтинијој цени. Изабрали су други пут и сада се дешава њихова пропаст. Док су САД испуниле своје планиране планове, одсекле су Немачку и Европу од гаса и сарадње са Русијом и сада им продају четири пута скупљи течни гас. С друге стране, САД су успешно почеле да истискују Европу из борбе за најмоћније светске економије, у коју се укључила и Кина, објаснио је Кизеветер.
Тако светски медији, попут Глобал њуза из Канаде, пишу да је победа у рату претворила Русију у литијумску електрану.
– Па, па, изгледа да Русија не само да осваја територије у рату, већ и осваја круну за литијумску електрану! Усред свег метежа између Украјине и Русије, ево шта је шокантно: док се Запад спремао да избегава све што је руско, можда су пропустили мали детаљ. Припремите се, ентузијасти зелене енергије!
Глобал дата, преко своје матичне компаније Енерџи монитор, недавно је представио извештај који открива највеће европске резерве литијума које се налазе у руском региону Донбаса. Конкретно, некадашње украјинско Шевченковско поље у Доњецку и блок Крута Балка у Запорожју сада су под руском контролом.
Овај значајан додатак већ значајним налазиштима литијума у Русији, која сада укупно износе 1,5 милиона метричких тона, чврсто осигурава њену позицију међу првих десет на свету, пише канадски медиј.
– Импликације за ЕУ, посебно за Немачку, кључне су јер се у великој мери ослањају на овај ретки минерал за производњу зелених енергетских технологија као што су ветротурбине, електрична возила и различити електронски уређаји. Већину резерви литијума држе Сједињене Државе, Аустралија и неколико земаља Латинске Америке; међутим, приступ овим залихама за ЕУ ће бити скуп. Штавише, већина резерви које држе Сједињене Државе.
Нажалост, сада се Европа нашла са усамљеним уточиштем, а тај пут неминовно води ка Русији.
Медиј подсећа на горенаведену изјаву посланика немачке ЦДУ који је отворено признао значај руско-украјинског сукоба, указујући на жељене резерве литијума од 500.000 тона у региону Донбаса.
Он је истакао подршку Европске уније Украјини због ових минералних налазишта. Кизеветер је истакао импликације да Донбас буде под руском контролом, што указује на ослањање Берлина на Москву. Поред тога, предложио је да Немачка обезбеди веома прецизне крстареће ракете Таурус са дометом од 500 км режиму Зеленског. Ове ракете су моћно оружје за уништавање бункера, што је супротно корисности у поређењу са застарелим тенковима „леопард“. Овакав став сугерише снажну намеру Немачке и ЕУ да приступе богатим ресурсима Украјине.
Неуспела украјинска офанзива оставља ограничене могућности, наговештавајући стратешки помак ка стицању ресурса на различите начине.
Недавни потез ЕУ да санкционише руски извоз луксузних дијаманата може изгледати далеко од свакодневног живота просечних грађана, али директно утиче на вишу средњу класу и богате унутар блока. Ова одлука, заједно са другим геополитичким тензијама као што су потенцијални прекиди гасовода и несташице житарица, оптерећује ионако крхку унију држава чланица. Узимајући у обзир ослањање ЕУ на индустрије попут производње аутомобила и извоза рафинисане нафте, замислите последице будућег преласка на електрична возила – литијум постаје кључан.
Зависност од удаљених извора за овај стратешки минерал, посебно у хипотетичком сценарију из Другог светског рата, могла би ескалирати у оно што би се могло назвати „Велики литијумски рат“.
Јасно је да руска победа у сукобу не само да обезбеђује територије, већ је неочекивано уздиже у литијумску електрану. Док је Европа стајала против Русије, сада се суочава са оштром реалношћу — ослањањем на резерве литијума које држи Русија.
– Иронија? Усред санкција, минерал неопходан за зелену технологију могао би да потече из нације којој су се противили – пише Глобал њуз.
(Српски портал)
Препоручујемо
"ЗАПАД НЕМА НИКАКВО СУПЕРОРУЖЈЕ" Нечајев: Друштво у Немачкој уморно од сукоба у Украјини
29. 12. 2023. у 10:17
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)