ИНТЕРСОВАЊЕ ЗА УЛАГАЊЕ НОВЦА У КУПОВИНУ КУЋА ЗА ОДМОР СВЕ МАЊЕ, ЊИХОВА ВРЕДНОСТ СТОЈИ ОД ПАНДЕМИЈЕ: Викендице нема више ко да купи
ДА Србија више није земља у којој се купују викендице, сведоче најновији подаци из извештаја Републичког геодетског завода (РГЗ), према којима је у последњем кварталу прошле године продато укупно 244 кућа за одмор на територији целе земље. Како кажу агенти, интересовање за овакву врсту некретнина доживело је замах у периоду вируса корона, али чак и тада већи је проценат био оних грађана који су се распитивали о викендицама него што је куповину реализовало.
Према речима Драгана Рабатића, извршног директора једне новосадске агенције за трговину некретнинама, викендице су постале луксуз. Мало ко се одлучује на куповину из искључиво личних побуда, да би се склонио из града у природу на неколико дана.
- Они који су озбиљно заинтересовани, викендице купују како би их издавали, и како би имали приходе на дуже стазе - каже нам Рабатић. - Тржиште некретнина дефинише те објекте као некретнину од које се лако одустаје. Пластично објашњено, нису неопходне да буду у власништву, па ако клијенти имају вишак новца, интересују се, и ако им је оно што се нуди скупо, или није адекватно, куповина се стопира.
Како каже наш саговорник, велики је број захтева за викендицама пристизао током пандемије и затварања 2020. године. Упркос великом интересовању, мало је било реализованих продаја. Ипак, подаци РГЗ, поређења ради, показују да је у последњем кварталу "вирусне" године продато 368 кућа. Тада је почео и вртоглави пораст њихових цена.
- Сваки пут када се појави јефтинија викендица на огласима, готово по правилу, реч је о наслеђеној кући са којима сродници не знају шта би пре него да је продају. Углавном је ту реч о објектима који нису одолели зубу времена, у лошем стању и они вреде највише 40.000 евра. Онај ко купи такву викендицу, па је опрема, не би смео да уложи више од 100.000 евра. Када се таква рачуница стави на папир, лако се долази до одлуке о куповини - рекао нам је искуство Рабатић.
Мање продатих станова
ПОЉОПРИВРЕДНО земљиште забележило је међугодишњи раст у вредности тржишта од 38 одсто, а број купопродајних уговора био је већи осам одсто. Све остале непокретности биле су прометоване мање него годину дана раније. Број продатих станова био је мањи 20 одсто, а вредност тржишта станова пала 28 процената.
Иако је интересовање опало, цене су остале на истом нивоу када је постојала потражња, без назнака да се оне спусте. Тако се куће и викендице, намештене и празне, могу пронаћи по различитим износима - од 30.000 евра па до око 100.000 евра за одмах усељиве објекте. Цене иду и до неколико стотина хиљада евра.
Иначе, у последњем кварталу 2023. настављена је стабилизација и смиривање на тржишту непокретности након двогодишњег, изразито динамичног раста. Од 1,7 милијарди евра укупне вредности тржишта у овом периоду, највећи удео заузима продаја станова - 871,5 милиона евра, са учешћем од 51 одсто од укупно прометоване вредности. За грађевинско земљиште издвојен је 131 милион евра или осам одсто од укупне вредности, а значајна сума и за пољопривредно земљиште - 80 милиона евра, што је у укупном уделу пет процената.
Када је реч о начину плаћања, седам одсто свих прометованих непокретности плаћено је из кредита, што је два процентна поена мање него лане, наводе у РГЗ.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)