И СРБИЈА НА НУКЛЕАРНОМ САМИТУ: Треба ли нам једна електрана?
ЗЕМЉЕ ЕУ подељене су око тога да ли да одобре да се нуклеарна енергија сврста у обновљиве енергије, чиме одлажу један од кључних спорова везан за климатску регулативу. О томе ће се поново говорити ове недеље у Бриселу у оквиру нуклеарног самита.
![И СРБИЈА НА НУКЛЕАРНОМ САМИТУ: Треба ли нам једна електрана? И СРБИЈА НА НУКЛЕАРНОМ САМИТУ: Треба ли нам једна електрана?](/data/images/2022-12-10/296552_p_fmob.jpg)
Фото: Профимедиа/Илустрација
Светски лидери окупиће се у Бриселу на првом самиту о нуклеарној енергији како би истакли улогу нуклеарне енергије у решавању глобалних изазова за смањење употребе фосилних горива, побољшање енергетске безбедности и подстицање економског развоја.
Присуство је најавила и Србија.
- У четвртак идемо у Брисел. Имамо тај самит за нуклеарну енергију, биће много европских и светских лидера, сви европски званичници, тако да ће то бити прилика за додатно значајне састанке за све нас - најавио је председник Србије Александар Вучић.
Делегацију ће чинити и ресорно министарство.
Ђедовић Хандановић: Нуклеарна енергија све важнија
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, подсетимо, учествовала је недавно на „Балканском форуму” у Будимпешти где је истакла да нуклеарна енергија постаје све важнија у процесу енергетске транзиције.
- Тема коришћења нуклеарне енергије увек изазива дебату. Осигуравање довољно базне енергије је неминовност и морамо разговарати о свим алтернативама, па и о нуклеарној енергији као једној од опција. Наредне недеље се први пут одржава самит о нуклеарној енергији, који организују Међународна агенција за атомску енергију и Белгија, који ће окупити светске лидере, што говори у прилог томе да нуклеарна енергија постаје све важнија - изјавила је министарка.
Она је подсетила да свака енергетска инфраструктура има утицај на животну средину, те да је то релевантно питање које мора бити узето у обзир.
- Сваки енергетски објекат има известан утицај на животну средину - ветрогенератори утичу на птице, код соларних електрана је питање одлагања искоришћених панела… Нуклеарна енергија је базна енергија која емитује мање CO2 него фосилна горива и у условима растућих потреба за енергијом уз убрзан привредни раст, треба да је разматрамо као опцију која може да обезбеди стабилно снабдевање. Нуклеарна технологија је напредовала, носи мање ризика у изградњи и може имати мање трошкове, када разговарамо о малим нуклеарним реакторима - рекла је министарка.
Ђедовић Хандановић је истакла и циљ Србије да остане извозник електричне енергије и да не зависи од осцилација цена енергената на тржишту. Уз то, подсетила је и да се многе земље у Европи, попут Мађарске, Чешке, Француске, Велике Британије, Белгије, успешно ослањају на нуклеарну енергију и нагласила је да је потребно разговарати и о овом извору базне енергије током енергетске транзиције и процеса декарбонизације.
- Гасне електране су прелазно решење, али нуклеарна енергија је базна енергија и једна од опција коју разматрамо у нашим стратешким документима, јер није фосилно гориво и обезбеђује стабилан извор енергије - рекла је министарка, још једном нагласивши да ће Србија пажљиво разматрати све опције.
Да ли Србији треба једна?
Нуклеарка је у уџбеницима за школарце означена знаком опасности, да ли због слике тог страшног костура одмалена, или асоцијације на Фукушиму касније, тек нуклеарна енергија нам је у главама нешто као велико НЕ.
У ово данашње време енергетске кризе, ипак, баш та енергија помиње се као најбоља алтернатива, и истина, она о којој мало знамо.
Код нас је на снази Закон о забрани нуклеарних електрана, која кочи градњу нуклеарке, али имамо шест-седам нуклеарки у окружењу, до 300 километара од наших граница. Једна од опција коју наша земља разматра јесте сувласништво, односно суфинансирање у неком од објеката у суседству.
Тако би наша земља могла да надомести мегавате електричне енергије који јој недостају.
Постоје дакле два решења: Да Србија изгради своју нуклеарку или да купи мањински удео. Математика каже да нам фали 700 мегавати, што је у ранијим плановима требало да буде покривено изградњом две електране. Са друге стране, цена струје која долази из нуклеарки је најјефтинија.
Стручњаци су сагласни да би наше потребе у будућности задовољио један нуклеарни комплекс од 1,4 гигавата инсталисане снаге, у чију изградњу би требало уложити око пет милијарди евра.
Осим јефтиније струје, и сигурног извора енергије, нуклеарка би могла да отвори нова радна места. Или бар врати нека која смо имали. Мораторијум о градњи нуклеарки из 1989. године, после катастрофе у Чернобиљу је као последицу имао и укидање одсека на Електротехничком факултету.
Нове нуклеарне електране у Европи граде се у Финској, Словачкој, Француској, Русији, Украјини и Великој Британији.
У региону, али и шире, само Србија и Италија немају свој нулкеарни програм. О нуклеарној безбедности у Србији брине се СРБАТОМ, тачније Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије.
(Блиц)
БОНУС ВИДЕО: Подкаст "Није само наслов" гост Марко Блажић: "Макрон прешао са речи на дела"
Препоручујемо
![ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ СА МИСИЈОМ ММФ: Разговори о пројектима и реформама у енергетици ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ СА МИСИЈОМ ММФ: Разговори о пројектима и реформама у енергетици](/data/images/2024-03-15/462776_du-2.jpg_t.jpg?time=1710513618)
ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ СА МИСИЈОМ ММФ: Разговори о пројектима и реформама у енергетици
15. 03. 2024. у 15:32
![АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати! АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!](/data/images/2025-02-11/571809_profimedia-0758018135_kf.jpg?time=1739277204)
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"
КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.
11. 02. 2025. у 13:30
![ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО) ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО)](/data/images/2025-02-11/571829_profimedia-0962212937_kf.jpg?time=1739280031)
ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО)
НАКОН серије потреса на Санторинију, море у Измиру и многим другим местима дуж егејске обале повукло се више од 200 метара, објавили су турски медији.
11. 02. 2025. у 14:15
![3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми? 3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?](/data/images/2025-02-11/571873_vedrana-rudan-zoran-milanovic-marko-perkovic-tompson-foto-yt-printscreen-profimedia-ata-images-2_kf.jpg?time=1739290351)
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)