ПРЕВАРАНТИ "ЧИСТЕ" РАЧУНЕ: На лажној "Фејсбук" страници нуде дуплирање износа корисницима "Дина" картице

Е.Б.Т.

25. 03. 2024. у 16:49

У ТОКУ је нова превара на "Фејсбуку" у којој се корисницима "Дина" или других платних картица нуди дуплирање износа који имају на рачуну. Лажна страница на овој друштвеној мрежи злоупотребљава име и грб Народне банке Србије. Циљ превараната је да дођу до података са платне картице корисника како би неовлашћено приступили његовом банковном рачуну и испразнили га.

ПРЕВАРАНТИ ЧИСТЕ РАЧУНЕ: На лажној Фејсбук страници нуде дуплирање износа корисницима Дина картице

Д. Балшић

Из НБС су данас упозорили на ову превару и истичу да уколико је неко већ оштећен на овај начин, онда без одлагања треба да се јави својој банци и блокира даље коришћење картице или апликације електронског, односно мобилног банкарства.

- Након што сте обавестили банку о злоупотреби, даљи ризик извршења трансакција прелази на банку која вам је издала платни инструмент - објашњавају из НБС. - Истовремено, упозоравамо грађане да је неопходно да сами покажу одговорност и одговарајући степен пажње, тако што неће путем лажних страница, имејлова или анкета одавати своје податке зарад новчане награде. У ситуацији када корисник платне услуге покаже крајњу непажњу, он сноси све губитке који настану извршењем неодобрених платних трансакција.

foto: Fejsbuk

На лажној страници на "Фејсбуку" која злоупотребљава име и лого НБС, сајбер криминалци "пецају" жртве наводећи да првих 50 корисника "Дина" картице који се јаве добијају дупли износ од оног који имају на картици. Како би дошли до што више људи, траже да се њихова страница "лајкује", "шерује", а онда да им корисник пошље поруку желим плус износ који имају на рачуну. На овај начин они долазе до сазнања колико је новца на рачуну.

Након тога жртви шаљу обавештење о освојеној награди, али да би је успешно преузела потребно је да достави своје податке, име, презиме, место, број телефона, као и 16 бројева из средине картице или фотографију обе стране картице. Заправо, то је циљ превараната, да дођу до тих података који су им неопходни како би могли да "скину" новац са рачуна.

КОРИСТЕ ПОВЕРЕЊЕ У ИНСТИТУЦИЈЕ

ОВА врста преваре је тзв. фишинг, што у преводу са енглеског значи "пецање". Сајбер криминалци често "пецају" кориснике представљајући се као познате и поуздане компаније попут банке, поште, или неке друге фирме или бренда. Притом, злоупотребљавају изглед њиховог сајта, лога и делују попутно уверљиво. Управо зато што значајну улогу у превари представља коришћење поверења жртве. С обзиром на то да корисници имају поверења у своје пружаоце услуга, нападачи покушавају да се лажно представе као један од тих пружалаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

ЈОКИЋ ПИШЕ ИСТОРИЈУ НБА ЛИГЕ: Денвер не бриљира, али је зато Србин светла тачка (ВИДЕО)