ПЛЕМЕНИТИ МЕТАЛ УЗВРАЋА УДАРАЦ ДОЛАРУ: Како је Запад изгубио контролу над тржиштем злата
ХИЉАДАМА година, злато је представљало крајње складиште вредности и било је синоним за концепт "новца". Међутим, 1971. године злато је остало без ове улоге када су САД једнострано суспендовале конвертибилност долара у злато - што је било садржано у Бретонвудском споразуму који је успоставио оквир за послератну економију.
Убрзо након тога, у чину о којем су средњовековни алхемичари само сањали, злато је створено ни из чега у облику фјучерс уговора, што значи да су полуге могле да се купују и продају, а да метал не мења руке – или чак да постоји.
Поред очигледних последица овог чина - уклањања златне подршке долару, а тиме и имплицитно за скоро све валуте – постоје две важне карактеристике функционисања тржишта злата касније: прво, злато је у суштини сведено на трговање као и свако друго друго циклично финансијско средство; друго, цену злата у великој мери одређивали су западни институционални инвеститори.
Оба ова дуготрајна тренда се сада ломе, што се види у рекордним ценама злата у последње време, а то значи да се финансијски свет где су Запад и долар били "краљ" сада мења.
КАКО ЈЕ ПАПИР ЗАМЕНИО МЕТАЛ
После колапса Бретонвудског система касних 1960-их и раних 1970-их, САД су почеле да усмеравају свет од злата ка стандарду долара. Америчка влада је имала снажан интерес да управља перцепцијом долара кроз злато и радила је на томе да злато не постане резервна валута која ће значајно ојачати. "Злато је мој непријатељ", рекао је тада председавајући Феда Пол Вокер.
То је подстакло покретање трговине фјучерсима злата - банке су почеле да продају папирна потраживања за злато које није ни постојало. А купци заправо нису били обавезни да плате унапред, већ су једноставно могли да оставе маржу у готовини.
Тако је рођена шема папирног злата са делимичним резервама која траје до данас. И заиста, сада има много више папирног злата него физичког, неких 200-300 билиона долара у поређењу са 11 билиона долара, према процени часописа "Форбс".
Институционални инвеститори су првенствено трговали златом на основу кретања стварних америчких каматних стопа – што значи каматне стопе прилагођене инфлацији. Злато се купује када реалне стопе падају и обрнуто. Логика је да када каматне стопе расту, менаџери новца могу да зараде више преласком на обвезнице или готовину, чиме се повећава корист од имовине која не доноси камату као што је злато. По истом принципу, ниже стопе чине злато – које се посматра као заштита од инфлације – привлачнијим.
У пракси, то је последњих 15 и више година изгледало овако: западне институције су у суштини контролисале цену злата и куповале са Истока на тржиштима где су цене расле (такозвана биковска тржишта) и продавале Истоку на тржиштима где су цене падале (медвеђа тржишта). Док су западну страну ове трговине учинили инвеститори који јуре за вишом ценом, Исток је више карактерисала потражња потрошача који су куповали када је цена ниска и продавали на растућем тржишту.
Ово је било добро утврђено стање до 2022. године, када је почео сукоб у Украјини и када су САД замрзле око 300 милијарди долара средстава руске централне банке.
КРАЈ ДОЛАРА И ПОВРАТАК ЗЛАТА
Случајно или не, оно што се догодило те године је да се корелација између реалних стопа САД и злата неповратно "покварила". Цене злата су почеле да расту, док су реалне стопе остале на истом нивоу.
То је последица жеље за физичким златом у централним банкама и изузетно јаке потражње приватног сектора за физичким златом из Кине.
Тешко је тачно знати које централне банке купују и колико јер се те куповине одвијају у тајности. Централне банке пријављују своје куповине злата ММФ-у, али, како је истакао "Фајненшел тајмс", глобални токови метала сугеришу да је стварни ниво куповине званичних финансијских институција – посебно у Кини и Русији – далеко премашио оно што је пријављено.
Према Светском савету за злато, који покушава да прати ове прикривене куповине, централне банке су 2022. купиле рекордних 1.082 тоне за све време и скоро се поклопиле са том бројком следеће године. Далеко највећи купац била је Народна банка Кине, која је од прошлог фебруара додавала своје резерве 16 месеци узастопно.
Те "прикривене" куповине и продаје злата доводе до скривене дедоларизације и у комбинацији са растућом дужничком кризом у САД представљају претњу доларским резервама и слабе долар. За оне који поседују значајне износе доларске имовине, као што је Кина, ово је суморна перспектива и много иде ка разумевању тренутне куповине злата.
Други аспект су земље БРИКС-а које све више тргују у локалним валутама, због чега им је потребно неутрално резервно средство за измирење трговинских неравнотежа. Уместо валуте БРИКС-а, која долази или не у блиској будућности, ту улогу већ почиње да обавља физичко злато. То, практично, значи повратак злата на истакнуто место у финансијском систему, и као складиште вредности и као средство поравнања.
И неповратни крах финансијског света којим је суверено владао Запад и долар.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)