ПОТПУНО СМО ОТВОРЕНИ ЗА КИНЕСКЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ: Министар Синиша Мали о Сијевој посети Србији

Novosti online

07. 05. 2024. у 17:51 >> 18:04

МИНИСТАР финансија Синиша Мали рекао је за "Око" на РТС да постоји искрено пријатељство између НРК и Србије и Вучића и Си Ђинпинга.

ПОТПУНО СМО ОТВОРЕНИ ЗА КИНЕСКЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ: Министар Синиша Мали о Сијевој посети Србији

Фото принтскрин РТС

Подсетио је на прву посету Си Ђинпинга Србији, те додао да смо тада имали мере фискалне консолидације. Тада је Железара Смедерево правила губитке, као и РТБ Бор.

- Само 8 година касније од РТБ Бора који је био у стечају, као и Железара Смедерево, имамо првог, другог и трећег извозника из Србије - рекао је Мали.

Пре 30 или 40 године удео Кине у светском БДП 2,7%, а данас је порасла на 18-19%.

- Тренд је такав да Кина расте - казао је Мали и објаснио да је сада изједначен удео Кине у светском БДП са ЕУ.

Фото: Н. Скендерија

Каже да сви хоће да председник Кине дође у њихову земљу, али је он дошао у Србију, по други пут. Истиче да у Србију долази све већи број државника.

- Ако узмете у обзир да је Кина једна од две најмоћније силе света, Си је највећи и најважнији државник који је у Србију дошао у поледњих неколико година - рекао је Мали.

Србија је доминантна економија на Западном Балкану, тврди Мали. Били смо партнери од почетка иницијативе Појас и пут, подсећа он.

- Инвеститори се овде налазе као код куће. Потпуно смо отворени за кинеске инвестиције - рекао је Мали.

Фото принтскрин РТС

Најавио је велику инвестицију из Кине.

- То ћемо сутра сазнати - додао је Мали.

Подсетио је на важност брзе пруге Београд - Будимпешта.

- Ми сад имамо брзу пругу Београд - Нови Сад, до краја године ћемо имату брзу пругу до Суботице - казао је Мали и додао да ће се до Будимпеште ускоро стизати за два или три сата без проблема.

Подсетио је да кинеске фабрике Линг-лонг, Меита и друге, запошљавају грађане Србије, али и испуњавају све своје законске обавезе.

- Србија је домаћин Експа 2027. године. Циљ нам је да имамо производњу електричних аутомобила - рекао је Мали и подсетио на важност развоја вештачке интелигенције.

Каже да је пажљиво анализиран сваки споразум са НРК, па и онај о слободној трговини.

- Тај споразум је највећа развојна шанса наше привреде у наредних 10-15 година - изјавио је Мали.

- Имамо 29 споразума који се потписују у присуству оба председника, као и комерцијалне споразуме између приватних компанија у области здравства, биотехнологије, пољопривреде и у другим секторима, који ће допринети даљем расту Србије и отварању највећег и вероватно најпотентнијег тржишта у свету у овом тренутку - нагласио је Мали.

Чланови кинеске делегације, министри и представници институција допутовали су у Београд у оквиру дводневне посете Србији коју ће данас започети председник Кине Си Ђинпинг. Потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали је, заједно са министром трговине Томиславом Момировићем, сачекао је прве госте из Кине и поздравио их на аеродрому. Си води другу економију света и другу најмногољуднију земљу света,а ово му је друга посета Србији за 7 година и то на 25. годишњицу бомбардовања кинеске амбасаде у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НАПУСТИЛА СКУП У ЛУКСЕМБУРГУ: Певала се песма „Дан Победе“ на руском језику (ВИДЕО)

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НАПУСТИЛА СКУП У ЛУКСЕМБУРГУ: Певала се песма „Дан Победе“ на руском језику (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен затекла се 9. маја у центру Луксембурга на меморијалном скупу који је организовала партија Мир д’Воллек, где су учесници певали чувену песму „Дан Победе“.

10. 05. 2025. у 11:10

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ЊЕГОВ АЛКОХОЛ: Трамп наводно има порок којем не може да одоли - из Беле куће оштро демантовали

"ЊЕГОВ АЛКОХОЛ": Трамп наводно има порок којем не може да одоли - из Беле куће оштро демантовали

ПРЕМА тврдњама једног службеника из Беле куће, председник САД Доналд Трамп конзумира изузетно велике количине слаткиша. Опште је познато да је Трамп велики љубитељ коле лајт, до те мере да је у Овалној соби инсталирано посебно дугме за тај напитак. Међутим, оно што многе његове присталице можда не знају јесте да је Трамп, судећи према изјавама садашњих и бивших службеника, сарадника и блиских пријатеља, дугогодишњи самопрозвани заљубљеник у слатко.

10. 05. 2025. у 12:21

Коментари (0)

ДОНЧИЋ ОТКРИО ИСТИНУ: Ево шта је урадио кад је чуо да одлази из Даласа, бесно га бацио, па открио да ли га и даље користи (ВИДЕО/ФОТО)