ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ТРГОВИНЕ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И КИНЕ: Озбиљне бенефиције за српске извознике

Е.Б.Т.

08. 05. 2024. у 17:38

ОДНОСИ са Кином прогресивно расту, док Србија има специфично место и улогу у сарадњи са Пекингом, оцењују српски аналитичари.

ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ТРГОВИНЕ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И КИНЕ: Озбиљне бенефиције за српске извознике

Фото: Танјуг/Немања Јовановић

Према речима Бојана Станића из Привредне коморе Србије Споразум о слободној трговини између две земље даје озбиљне бенефиције за српске извознике који не долазе из сектора сировина попут бакра, челика или дрвне грађе. Он је указао и на индиректну добит овог споразума, а то је да микро, мала и средња предузећа, преко великих мултинационалних компанија које послују или планирају да дођу у Србију, користе бенефите споразума и уђу у те ланце снабдевања, те да им на индиректан начин буде доступно кинеско тржиште. Наводи и да треба бити опрезан с обзиром на конкурентност кинеског тржишта у свету и објашњава на који начин споразум може да допринесе бољој структури нашег извоза.

- Потребно је да се у складу са тим стратешким партнерством, из чега је проистекао овај споразум, једноставно омогући доступност кинеског тржишта и за оне делатности у којима имамо одређене компаративне предности као што је прехрамбена индустрија – истиче Станић. - Дакле, храна као финални производи, алкохолна и безалкохолна пића, вина. То би могло да допринесе бољој структури нашег извоза, виша додата вредност која би утицала на смањење тог дефицита који остварујемо са Кином и који је прошле године био 3,4 милијарде евра.

Са друге стране, Катарина Закић из Института за међународну политику и привреду сматра да је извоз дувана конкурентна предност у трговини са Кином, а да је управо Споразумом о слободној трговини укинута царина, што ће утицати на ниже цене тог производа на кинеском тржишту. Међутим, напомиње да се резултати овог споразума не могу очекивати одмах, да није лако српским компанијама да се пробију на тако велико и конкурентно тржиште и да је потребна институционална подршка.

- Морате имати искусне правнике, да знате у које градове и провинције би било згодно да одете сходно врсти производа које желите да извезете – наводи Зекићева. - Потпуно смо различите пословне културе и треба знати прилагодити се томе, како искомуницирати са потрошачима да би на крају ваши производи били успешни.

Сарадња две земље се огледа и у великим инфраструктурним пројектима, а управо у тим областима Станић види шансу да наше компаније стекну неопходно искуство које ће после моћи да користе на другим пројектима и у земљи и у иностранству.

Саговорници су сагласни да је велики потенцијал у сарадни две земље у високим технологијама, као и да је Србија све више интегрисана у међународне токове и да је по питању инвестиција најпривлачнија у овом делу Европе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

СНИМАК СУКОБА! Туча у Арени - Нанели и Лазаревић у клинчу, ево како се све десило (ВИДЕО)