АФРИЧКА КУГА ПОНОВО ПОСЛЕ ПОЛА ГОДИНЕ БУКНУЛА У НЕКОЛИКО ГРАДОВА СРБИЈЕ: Зараза убија свиње

Г.В.

14. 05. 2024. у 11:08

СТОЧАРИ у Србији никако да предахну од афричке куге. Након што је последња епидемија трајала око пола године, зараза је поново закуцала на врата, и то у домаћинствима у Шиду, Смедереву, Шапцу, Сремској Митровици, Краљеву, и у београдској приградској општини Гроцка. Да су ови делови наше земље угрожени, занично је потврдило и Министарство пољопривреде. Будући да су процедуре за афричку кугу строге, па самим тим и за контролу меса, потрошачи не треба да страхују при куповини свињског меса у маркетима и месарама.

АФРИЧКА КУГА ПОНОВО ПОСЛЕ ПОЛА ГОДИНЕ БУКНУЛА У НЕКОЛИКО ГРАДОВА СРБИЈЕ: Зараза убија свиње

Фото: Танјуг/АП

Према речима Ненада Будимовића из Привредне коморе Србије (ПКС), од ове пошасти од које сточари стрепе, обољевају само свиње, али се болест веома лако шири. Једном када афричка куга уђе у неку област, тешко искорењава.

- Од 2007. године, када је из Африке дошла у Грузију, још је у Европи и проширила се на цео свет - каже Будимовић. - Имамо је и у Кини и Русији. Изазивач је ДНК вирус, који је врло отпоран у спољној средини и то је једна од специфичности ове болести. Издржава доста добро ниску температуру, тако да у свежем месу, на неких минус 18 до 20 степени, може и хиљаду дана да преживи. Једино га уништава температура од неких 70 степени, односно термички обрађено месо, и то је најбезбедније да би се конзумирало.

Како каже Будимовић, нехигијенски обори најчешћи су узрок болести. Узгајивачи не воде довољно рачуна о остацима хране или блата, о ономе шта животиња излучи. Штале су махом без бетона па се тло и не може детаљно опрати.

- Веома је важно да се посвети пажња процедури уласка и изласка за објекте где су животиње, а поготово на већим фармама, где морају да постоје дезобаријере и ограде од жице да не би улазили глодари и друге животиње - напомиње представник ПКС.

Овог пролећа, афричка куга потврђена је на подручју Смедерева. Конкретно, реч је о случају заразе код домаће свиње у селу Михајловац. Управа за ветерину Министарства пољопривреде донела је решење о проглашењу зараженог и угроженог подручја 20. марта ове године. Спроведене су све мере заштите предвиђене законом о заштити од заразних болести код животиња. За сада, осим овог случаја, нема ширења заразе на овом подручју.

Прошле године, на подручју Подунавског округа, забележена је афричка куга у селу Азања.

Када је о општини Шид реч, болест није искорењена још од прошлог лета. У овом делу земље, само 2023. године еутаназирано је више од 12.000 свиња, а од почетка ове, скоро 500.

- Од када је афричка куга прво регистрована у Моровићу, наравно да смо предузели мере, али нажалост њу је тешко зауставити. То је веома опасна заразна болест, за коју вакцина не постоји. Домаћини воде рачуна, кога пуштају у оборе, стављају баријере, али када се пренесе готово је - каже за "Новости" Зоран Семеновић председник општине Шид.

Афричка куга која је прво регистрована у Моровићу, кренула је из шума од дивљих свиња, да би се касније проширила на Јамену, Вашице, Вишњићево и остала места из овог рејона.

Зараза

ЈЕДАН од начина преноса болести је и преко хране. Најчешће се то догађа у време свињокоља, када се кобасице од меса у којем је присутан вирус, поделе комшијама. Преноси се и опремом, одећом, обућом, глодарима, инсектима... Имајући то на уму, није необично што предаха између епидемија није било.

Због заражености домаћих свиња афричком кугом у два пољопривредна газдинства у Тавнику надомак Краљева, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде донело је крајем прошлог месеца решење којим се подручје овог села проглашава зараженим. Угроженим подручјем, најмање десет километара у полупречнику од зараженог, означени су и атари околних села - Мрсаћ, Милочај, Лађевци, Обрва, Цветке и Бапско Поље.

у циљу спречавања ширења ове болести, спроведена је еутаназија свих грла у газдинствима где је потврђено присуство заразе, уз чишћење, дезинфекцију и дезинсекцију свега са чим су у контакт долазиле заражене свиње. Уз то, на зараженом, као и на угроженом подручју, забрањен је промет стоке и рад сточних пијаца, организовање сточних сајмова и другог окупљања животиња, продаја хране животињског порекла или хране за животиње ван пословног простора. Ове мере трајаће 40 дана од последњег регистрованог случаја заразе афричком кугом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ИЗГУБИО ОД ЂОКОВИЋА, А ОНДА ОДМАХ - ОВО: Ево шта је Александер Зверев урадио на Аустралијан опену