ПОВЛАСТИЦАМА ДО НОВИХ ПОСЛОВА И РАДНИХ МЕСТА: Шта доноси Споразум о слободној трговини између Србије и Кине
СПОРАЗУМ о слободној трговини (ССТ) између Србије и Кине који је ступио на снагу 1. јула омогућава повлашћени приступ производа српског порекла тржишту са више од 1,4 милијарде становника, ставља компаније из наше земље у много бољи положај у односу на фирме из Европе и окружења. Требало би да доведе до значајног повећања извоза, проширења инвестиционих и производних капацитета у нашој земљи, подизања конкурентности, као и јачања свеукупне привредне активности.
Помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС Бојан Станић истиче да је одмах 60 одсто, од око 20.000 артикала који се размењује између две земље, ослобођено царина.
- То значи да ће производи и полупроизводи који се увозе из ове азијске земље бити јефтинији за наше произвођаче и прерађиваче, пре свега у металској и хемијској индустрији - каже за "Новости" Станић. - Ово ће утицати на додатну конкурентску предност Србије на тржишту ЕУ, на које иде две трећине нашег извоза.
С друге стране, како додаје, кинеско тржиште ће постати доступније за српске производе и отвара се шанса да се наш извоз у ову земљу повећа, а највећи потенцијал за то има пољопривредна и прехрамбена индустрија. Према његовим речима, ССТ је атрактиван и за стране инвеститоре.
- Мултинационалне компаније које већ послују или планирају да дођу у Србију како би искористиле бенефите споразума са Кином, мораће да укључе добављаче из наше земље у своје ланце снабдевања, с обзиром на то да више од 50 одсто производа који се пласира у Кину мора да буде домаћег порекла - истиче Станић. - То доноси и више посла за наше компаније и произвођаче и отварање нових радних места.
Он наводи да ће за преосталих око 30 одсто робе царине бити укинуте у наредних пет до 10 година, тако што ће се годишње умањивати од 20 до 10 одсто. Станић подсећа да је 2023. наш извоз у Кину био 1,1 милијарду евра и да је то пре свега била сировинска база, односно бакар, челик, резана и дрвна грађа, као и неки други производи. ССТ, како додаје, даје озбиљне олакшице за српске извознике који не долазе из тог сектора.
- Највећу шансу да повећа пласман на кинеско тржиште има пољопривредна и прехрамбена индустрија, што укључује житарице, млечне производе, месо, воће, поврће, прерађевине од воћа и поврћа - наводи наш саговорник. - Ми сада имамо могућност, јер је тржиште отворено и без царине, да извоз прехрамбених производа, који је практично био симболичан, подигнемо.
Међутим, како додаје, поставља се питање саме конкурентности јер су и друге земље заинтересоване за то тржиште, због транспортних трошкова и због удаљености, као и чињенице да су променљиви због горива и расположивости контејнера. Он наглашава и да је веома тешко бити конкурентан кинеској привреди, имајући у виду да је то светска фабрика и да се тамо готово све производи. Станић истиче да не може сада да каже колико ће ССТ утицати на повећање нашег извоза, и додаје да је потребно време да се наша привреда прилагоди за могућност пласмана на тако велико и захтевно тржиште као што је кинеско.
СВЕ У РУКАМА ПРИВРЕДНИКА
ДИРЕКТОР Управе за заштиту биља Небојша Милосављевић није могао да процени колико би могао да се повећа извоз, али очекује да ће наши привредници препознати ова широм отворена врата на кинеском тржишту и успети да нађу поуздане партнере.
- Сада је све апсолутно у рукама привредника, да нађу поуздане и стабилне партнере који ће моћи на прави начин нашу робу презентовати, позиционирати и да наставе да извозе што више могу - истиче Милосављевић.
Препоручујемо
ЕВРОСТАТ: Минерална ђубрива коришћена у ЕУ за 10 одсто мање него годину дана раније
28. 06. 2024. у 20:45
ДОДЕЛА УГОВОРА ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА У ВОЈВОДИНИ: Средства усмерена на биљну производњу
20. 06. 2024. у 15:18
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ НЕ ОСИГУРАВАЈУ РОД И УСЕВЕ: Полиса им скупа, штета превелика
18. 06. 2024. у 11:46
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)