НА МАЈСТОРЕ ЗА КЛИМУ ЧЕКА СЕ ДВА МЕСЕЦА: Скочила потражња за уређајима који расхлађују, продаја вентилатора пет пута већа

Е.Б.Т.

18. 07. 2024. у 14:39

ПОТРАЖЊА за свим уређајима који могу да расхладе простор драстично је скочила током последњих дана. Због паклених врућина влада права помама за класичним вентилаторима, па трговци не успевају да допуне залихе у радњама. У Београду потрошачи морају да обиђу више продајних места да би пронашли овај спасоносни уређај, чија је продаја пет пута повећана током врелог таласа.

НА МАЈСТОРЕ ЗА КЛИМУ ЧЕКА СЕ ДВА МЕСЕЦА: Скочила потражња за уређајима који расхлађују, продаја вентилатора пет пута већа

Фото Shutterstock

Дупло је порасла и потражња за климама којих у продавницама не мањка, али зато има проблема због преоптерећених сервиса. Тако грађани морају и до две недеље да се зноје чекајући на њихову уградњу. Становници главног града који су одлучили да сада очисте и среде климу стиће ће на ред половином септембра, јер се код појединих сервисера чека и по два месеца на ову услугу.

Читалац "Новости" Дејан Р. пожалио нам се да је јуче ујутру обишао продавнице у свом крају на Звездари, али да нигде није успео да нађе вентилатор.

- Хтео сам да купим подни, онај који је цео као стуб са прорезима, али код мене у радњама није било ниједне врсте вентилатора - каже наш саговорник. - У дневној соби имамо климу, а за радну собу ми треба вентилатор. Рекли су ми да их брзо продају, и да нису успели да попуне залихе. Баш сам се изненадио, мислио сам да тога има у свакој радњи техничке робе.

Како сазнајемо, најтраженији су јефтинији класични подни вентилатори са стубом и великом главом, чија се цене углавном креће од 2.500 до 3.000 динара, а поједини грађани купују и више комада. Када су у питању климе, највише се пазаре инвертер од око 50.000 динара. Предраг Манојловић из једног познатог ланца техничке робе истиче да је овај раст потражње уобичајен, јер врели дани, а посебно ноћи, директно утичу на одлуку потрошача о куповини ових уређаја. Он истиче да је код њихове продаје изражена сезоналност.

- Продаја вентилатора је пет пута повећана у односу на период пре ових врућина, док је потражња за климама дупло порасла - каже Манојловић. - Сервиси за климе су сада преоптерећени. Потрошачи у Србији на уградњу чекају од седам до 14 дана, а све зависи од града и сервисера.

Што се тиче снабдевености радњи вентилаторима, он каже да нема мањка у роби, али да може да се деси да се брзо прода све што је допремљено у продајне објекте, па да их, на пример, у неком периоду у току дана не буде у неким радњама.

ЛЕПЕЗЕ И ЗА МУШКАРЦЕ

ПОСТАЛО је уобичајено да на улици, у аутобусима и баштама кафића виђамо грађане који покушавају да се расхладе уз помоћ џепних мини вентилатора на батерију и лепеза. Жега ових дана приморава потрошаче да сврате у прву радњу и купе неки од ових ручних производа. Тако смо сведочили и када су тројица мушкараца ушла у једну кинеску робну кућу у Београду, пазарили лепезе и изашли машући њима. Мада је за неке ово било неуобичајено, та хладилица није производ који користе искључиво жене. Подсећања ради, модни креатор Карл Лагерфелд учинио је лепезу својим заштитним знаком осамдесетих година, попут његових великих наочара за сунце. Иначе, џепни вентилатори могу да се купе за 500 динара, а њихова цена иде и до 2.000 динара. Лепезе углавном коштају 300 динара, али неке квалитетније се продају и за 1.000.

Код свих расхладних уређаја је велики распон цена. Што се тиче вентилатора, ту је велика и разноврсност, па тако, обични стони углавном коштају од 2.000 до 3.000 динара. Али, они са ЛЕД дисплејом, 12 брзина и дигиталним управљачем иду и до 15.000 динара. Најјефтинији традиционални подни вентилатори са стубом и великом главом, продају се од 2.500 до 4.500 динара, а мало квалитетнији од 6.000 до 7.000 динара. Ко хоће да обезбеди боље хлађење, за ове уређаје са воденим распршивачем треба да издвоји од 13.000 до 19.000 динара.

Стандардне климе се могу наћи за око 30.000. Потрошачи су свесни предности инвертер клима, које осим што штеде енергију, зими греју, а лети хладе. Цена јефтинијих се углавном креће од 38.000 до 60.000, а у зависности од квалитета и перформанси иде и до 250.000 динара.

ВОДА И СОКОВИ ИДУ КАО АЛВА

РАФОВИ и фрижидери са напицима и сладоледима празне се брзином светлости, па продавци не стижу да их напуне. Како сазнајемо у једном познатом трговинском ланцу, продаја сокова и воде је током овог врелог таласа порасла за око 12 одсто.

- Када се има у виду да је иначе велика потражња за овим производима, скок од 12 одсто је драстичан - објашњавају наши саговорници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету