МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ: Усвојен Интегрисани план за енергетику и климу, до 2030. године 45 одсто електричне енергије из ОИЕ
УСВАЈАЊЕМ Интегрисаног националног енергетског и климатског плана Републике Србије за период до 2030. године са пројекцијама до 2050. године, отпочиње нова етапа у развоју енергетског сектора Србије, која треба да допринесе већој сигурности снабдевања, уз повећање учешћа чистих извора енергије и већу заштиту животне средине, рекла је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић поводом усвајања овог документа на Влади.

Фото: Министарство
- Усвајањем Интегрисаног плана Србија добија стратешки документ који је усклађен са визијом Европе у погледу декарбонизације енергетског сектора, а који представља својеврсну „мапу пута“ Србије у енергетској транзицији. Тај план је прилагођен карактеристикама нашег енергетског сектора и императиву да у сваком тренутку наши грађани и привреда могу да рачунају на сигурно снабдевање. Интегрисани план ставља тежиште на улагања у обновљиве изворе енергије, где око 3,5 гигавата нових електрана на енергију сунца и ветра треба да буде на мрежи до 2030, што значи да ће се скоро сваки други мегават-сат произведене електричне енергије обезбеђивати из чистих изворА - рекла је министарка.
Мере предвиђене овим планом укључују између осталог интензивна улагања у повећање енергетске ефикасности у свим секторима, веће коришћење ОИЕ за грејање и хлађење и постепену електрификација саобраћаја. Примена мера из ИНЕКП, према речима министарке, треба да омогуће остварење главног циља у борби против климатских промена, а то је смањење емисије гасова с ефектом стаклене баште за 40,3 одсто у односу на 1990. годину.
- Доношењем амбициозног али остварљивог плана за енергетску транзицију, Србија је показала спремност да с једне стране ради на повећању сопствене енергетске сигурности и независности, а са друге на испуњењу својих међународних обавеза у погледу остваривања глобалне климатске агенде. Ово је важан стратешки документ за усаглашавање са захтевима Европске уније и укључује циљ спајања тржишта електричне енергије са јединственим тржиштем ЕУ. Србија дели визију Европе у области енергетике, остварујући је у складу са нашим степеном развоја и ресурсима којима располажемо - навела је Ђедовић Хандановић.
Министарка је навела да циљеви обухваћени ИНЕКП-ом обухватају реализацију пројеката како јавног тако и приватног сектора.
- Енергетска транзиција је питање како за државу, тако и за привреднике, читав приватни сектор и сваког појединца. Рачунамо на приватне инвестиције и на повећање енергетске ефикасности у домаћинствима, које држава свакако субвенционише - рекла је она.
Интегрисани национални енергетски и климатски план (ИНЕКП) је кључни стратешки документ којим се дефинишу стратешки циљеви и динамика њиховог остваривања у процесу енергетске транзиције. Политике и мере за остваривање циљева ИНЕКП груписане су у пет кључних димензија: декарбонизација, која обухвата емисије гасова с ефектом стаклене баште (ГХГ) и обновљиве изворе енергије, енергетска ефикасност, енергетска сигурност, унутрашње енергетско тржиште и истраживање, иновације и конкурентност.
БОНУС ВИДЕО: Џаба се труде да лажу, истина и код њих нађе пут: Србија и народ имаће велику корист од литијума
Препоручујемо

ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ: Услед невремена све екипе у приправности, у току отклањање прекида
02. 07. 2024. у 12:27

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)