РУДНИК ЛИТИЈУМА НЕЋЕ УГРОЗИТИ ВОДЕ: Стручњаци демантују опоненте пројекта
ГРАЂАНИ Србије интензивно се застрашују, посебно на друштвеним мрежама, непровереним информацијама како ће отпад из потенцијалног рудника литијума у Јадру имати девастирајуће последице по животну средину, воду, ваздух и земљиште.
Лажне вести од тога да компанија Рио Тинто нема план за одлагање отпада, да се неће поштовати стандарди, да ће бити угрожени извори пијаће воде, до застрашивања грађана да ће у отпаду бити великих количина сумпорне киселине, шире се без икакве провере и одговорности, у чему неретко учествују и особе које се у јавности представљају као стручњаци.
Нацрти Студија о процени утицаја на животну средину Пројекта „Јадар“, које је компанија самоиницијативно објавила како би омогућила јавности да добије увид у потенцијалне утицаје пројекта на животну средину и мере за њихово ублажавање, показују да се Пројекат „Јадар“ може реализовати безбедно, уз поштовање највиших домаћих и међународних стандарда заштите животне средине. Нацрти студија, који су засновани на истраживањима која је спровело више од сто домаћих и међународних независних стручњака, укључујући 40 универзитетских професора са више од 10 факултета, о утицају на животну средину Пројекта „Јадар“ састоје се од три засебне, међузависне и повезане студије о утицају подземног рудника, постројења за прераду на површини и депоније индустријског отпада. Управо Нацрти Студија показују да би се управљање отпадом у оквиру Пројекта „Јадар“ вршило на безбедан начин, у складу са највишим стандардима Републике Србије и Европске уније.
• Суви отпад
Један од примера савремене технологије која би била први пут примењена у Србији, а која се увелико примењује у свету, јесте сушење отпада који се добија филтрирањем, притиском и сушењем у ротационој пећи. Суви отпад повећава стабилност депоније и онемогућава загађивање подземних вода. Сумпорне киселине ни у траговима не би било у отпаду.
Предвиђено је да се до 50% отпада искористи за запуњавање подземних тунела у руднику, чиме је преполовљена укупна површина коју би депонија заузимала. Истражују се и додатне могућности пренамене отпада у различитим индустријама као што су производња стакла, цемента, грађевинских материјала, пољопривреда и путоградња, са циљем смањења укупне количине отпада и његове еколошки одрживе употребе.
• Зашто отпад из Јадра не може да угрози воде?
Пројектом „Јадар“ предвиђена је примена бројних мера заштите свих водотокова. Уз синтетичке фолије које су веома поуздано и широм света доказано решење за хидроизолацију, као додатна мера сигурности користио се додатни изолациони слој природне бентонитске глине. Ако би у било ком случају дошло до померања синтетичке фолије и процуривања дренажних вода, природна глина би набубрила и затворила било какву пукотину. Ова комбинација синтетичких и природних хидроизолатора осигурава ефикасну и дуговечну заштиту од потенцијалних цурења загађивача у околину. Отпадне воде би се сакупљале у сабирном базену путем канала и дренажних система на депонији.
- Воде из околине би се ободним каналима усмеравале ка терену ван депоније, чиме се смањује могућност проласка воде кроз депонију. Да не би дошло до контакта отпада са земљиштем и подземним водама осмишљене су вишеслојне заштитне облоге са глином и изолационом фолијом, која не може да пукне чак ни у случају земљотреса - наводи професор Кнежевић.
Сва вода из рудника би се пречишћавала до нивоа квалитета који би био једнак квалитету речног тока у који би се по потреби испуштале. Пречишћена вода која не би била искоришћена, на пример, за сузбијање прашине, повремено би била испуштана у поток Штавице.
СТРАХ ОД МОГУЋИХ ПОПЛАВА ЈЕ НЕОСНОВАН
Локација депоније у долини реке Штавице је одабрана јер та долина није богата подземним водама, нити је у плавном подручју. Пројектом је обезбеђена заштита од, како се то стручно каже, вероватно максималних великих вода (ПМФ). Овај ПМФ догађај заправо је катаклизмична поплава која настаје ређе од једном у 10.000 година и, када би се она догодила, постројење Јадар би са овако високим стандардом градње вероватно био једини цивилни, индустријски или инфраструктурни објекат у ширем региону који би остао нетакнут. Све ово показује то да су тврдње о угрожености депоније због сваке могуће поплаве које се у циљу застрашивања јавности шире путем медија и на друштвеним мрежама потпуно неосноване и научно неутемељене.
Независно праћење утицаја рудника
"Рио Тинто" планира да о свом трошку укључи и локално становништво у анализу утицаја рудника Јадар на животну средину, као и на културно наслеђе. Осим тога, компанија је спремна да успостави и независан експертски надзорни одбор. Јадар је пројектован као рудник са подземном експлоатацијом, са најсавременијим системима за контролу индустријских гасова, сузбијање прашине и заштиту воде и земљишта. На основу моделовања могућих утицаја на окружење закључак је да пољопривреда може несметано да се настави паралелно са рударењем не само у Мачви, већ и директно изнад самог лежишта у долини Јадра. Рудник и фабрика, као и депонија, ни на који начин неће смањивати доступност нити утицати на квалитет постојећих резерви и извора воде. На основу моделовања утицаја пројектних активности на окружење, утврђено је да се рударске активности не би одразиле на квалитет и здравствену исправност пољопривредних производа у зони планираног пројекта. Мештани могу да рачунају на сарадњу с Рио Тинтом у циљу побољшања приноса и квалитета воћа које производе по моделу који ова компанија успешно примењује на другим местима. Један од примера успешног партнерства је сарадња са узгајивачима боровница у канадској провинцији Сагнеј – Лак Сен Жан у Квебеку.
• Зашто је Јадар велика шанса?
Подземни рудник литијума је велика развојна шанса која доноси нова радна места, веће приходе и општи напредак. Буџет Лознице био би дуплиран са скоро 25 милиона евра од пореза и такса. У фази изградње рудника било би отворено 3.500 радних места, а 1.300 запослених би радило на експлоатацији и преради у наредних неколико деценија са просечном платом већом од 1.100 евра. Приходи у буџет Србије су процењени на више од 180 милиона евра годишње. Овако значајан пројекат обично привлачи бројне друге инвестиције у ланцу снабдевања за електрична возила. Према проценама економске студије, све те инвестиције креирале би више од 20.000 нових радних места.
M-50
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)