ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ ГОСТ "ЈУТАРЊИХ НОВОСТИ": Енергетска сигурност је једнака националној безбедности (ВИДЕО)
МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић била је гост "Јутарњих Новости". Ђедовић Хандановић говорила је о свим важним темама из сектора енергетике.
О посети Мађарској
Министарка Ђедовић Хандановић говорила је о посети Мађарској.
- Имали смо веома продуктиван и рад дан у Мађарској. Велики број министара је био присутан. Енергетика је свакако у фокусу наше сарадње. Једна од тема је била и да Мађарска размотри могућност да Србија уђе у део власништва када је у питању будућа нуклеарна електрана Пакш 2. Мађари имају приступ нуклеарној енергији већ неколико десетина година и деценија и граде и нову електрану. Они то граде са руским партнерима и наредних 4,5 година она би требало да буде завршена. Свакако је то базна енергија, ми гледамо да дођемо до сваког могућег производног капацитета, то је од нас од изузетне важности због очекивања да ће бити све већа потрошња електричне енергије, али и нашег планираног индустријског раста. Све изискује пуно електричне енергије. Ми ћемо ове године, после скоро 35 година, завршити први нови производни погон ЕПС, то је нови термоблок у Костолцу. Започињено изградњу једног гигавата соларних електарна на шест локација широм Србије са 200 мегавата батеријских складишта. Следеће године завршиће се и први ветропарк ЕПС. Ту је и могућност изградње гасних електрана, о томе је недавно председник Србије причао са председником Азербејџана. Када је у питању нуклеарна енергија, или пак енергија из гасних електрана, или термоелектарна, то је базна енергија, која се добија независно од временских услова и зато је толико битна. Имамо намеру да развијамо нуклерани програм у нашој земљи, од 1989. имамо мораторијум на изградњу нуклеарних електрана, ми ћемо ускоро укинути тај мораторијум. За развој нуклераног програма, потребан је образовни кадар и развој наших истраживачких институција, програма. Пре свега да имамо знање у нашој зељми, можда да људе из наше дијаспоре вратимо, да покренемо тај један амбициозан програм, за који је потребно време, а и велика финансијска средства - рекла је министарка.
Ђедовић Хандановић је потом истакла како је "енергетска сигурност једнака националној безбедности".
- То смо већ видели у току енергетске кризе пре 2,3 године. Ми смо сви навикли да имамо неограничен приступ електричној енергији, то су неке стечене навике, код нас је деценијама цена струје била веома повољна. Нисмо много навикли да водимо рачуна и да будемо рационални. Мислим да треба да мењамо своје навике и да будемо економични и рационални. Најјефтинија је она енергија која се не потроши, јер то не морате да платите. Држава даје субвенције и за енергетску ефикасност, 30.000 домаћинстава је унапредило своје домове енергетски, заменило кровове, фасаду, прозоре, уградило соларне панеле... Међутим, и због повећања конфора живота и раста индустрије, очекујемо значајну већу потрошњу у наредних 10-15 година и морамо да обезбедимо те ресурсе. А у енергетици нема ништа брзо и преко ноћи. Огромна финансијска средства су неопходна за улагања у енергетски сектор. Ми смо пројектовали неких 10 милијарди евра неопходних улагања само у наредних 7,8 година до 10 година. Имамо пуно посла, али одлучни смо да диверсификујемо, односно да имао више могућности снабдевања из различитих праваца. Што се гаса тиче, ми се и даље ослањамо 100 посто на руски гас, али уколико дође до поремећаја на тржишту, битно је да имамо више извора. Зато смо завршили гасну интерконекцију са Бугарском, па можемо да добијемо гас из других извора, из Азербејџана и Грчке. Када је нафта у питању, ми за сада имамо само један правац снабдевања, нафтоводом Јанаф, који долази из Хрватске. Изградњом новог нафтовода између Мађарске и Србије, омогућиће да се повежемо са нафтоводом Дружба. Важно је да имате више могућности, више извора, а то значи додатну сигурност - истиче министарка.
О енергентима
Ђедовић Хандановић истиче да имамо довољно енергената.
- Сада нас очекују ниске температуре. Очекују се и падавине. Имамо довољно енергената. На депонијама имамо 2,3 милиона тона угља. И да стане потпуно производња угља, ми смо обезбеђени око 20-ак дана. Имамо добро попуњене акомулације воде. Ова година је била сушна, 30 посто је било мање дотока воде. Имамо завршетак рехабилитације једног агрегата у Бајиној Башти. То је наша реверзибилна хидроелактрана. Када она уђе у погон, а то се очекује средином децембра, свакако ће нам то донети додатну сигурност. Међутим, кажем, акомулације су добро попуњене, депоније угља исто, ремонти термоблокова су завршени. Ми очекујемо стабилну производњу и снабдевање грађана. Оно што забрињава је притисак на цене, који постоји пре свега у Европи. Морамо да останемо опрезни. Имамо у складиштима 500 милиона метара кубних гаса. Те резерве држимо у Банатском Двору, али и у Мађарској. Добром сарадњом са суседима, када је енергетика у питању, свакако се осећамо безбедније. Пре два дана имали смо изразито велику потрошњу електричне енергије. Још једна молба грађанима, да буду одговорни. Наставићемо да обезбеђујемо довољно енергената, а моја молба грађанима је да буду рационални - наводи Ђедовић Хандановић.
Попуст за електричну енергију
- Више категорија наших грађана могу да остваре попуст за електричну енергију и до 50 одсто. Могу да поднесу захтев у локалној самоуправи и добиће одговор брзо, у року од месец дана. До сада имамо 75.000 грађана који остварују попусте. Најбоља адреса је општина, односно јединица локалне самоуправе, тамо се грађани могу распитати. Средстава и субвенција има - казала је министарка.
О извозу струје
- ЕПС је пре свега произвођач електричне енергије, али и трговац. Кад има вишак, или кад су цене повољне, онда ради ту оптимизацију свог портфолиа. Ова година је била изазовна управо због рехабилитације Бајине Баште, реверзибилне хидроелектране, која је природна батерија, она природно складишти енергију и зато је битна јер може да се брзо укључи или искључи када је то неопходно. То је после 20 година капитални ремонт, тај ремонт се одлагао од 2019. То је морало ове године да се покрене, он доста утиче на то да се осећамо мање сигурни. Ове године смо имали и два капитална ремонта термоблокова, један у Обреновцу, један у Костолцу. Они се раде на сваких 10 година. Година је била сушна, када је хидросектор у питању, имали смо изазове током лета. ЕПС је завршила свој први нови производни погон, а то је ново постројење у Костолцу, нови термоблок изграђен по највишим стандардима, базна енергија која је изузетно значајна. Ревитализација наших хидропостројења је јако битна, зато што њима продужавамо век за 25-30 година. Прошле године смо завршили ревитализацију Ђердапа 1, свих шест агрегата. Оно што јесте кључ је да је Бајина Башта од изузетног значаја, јер она складишти енергију. Она може брзо да реагује и да буде као једна златна резерва. Управо она може да помогне да те нивое регулишемо, или да продамо електричну енергију или да у наш систем унесемо додатне количине. Капиталне ремонти су покренути и завршени - истакла је.
О сарадњи са Азербејџаном
Министарка је говорила и о сарадњи са Азербејџаном.
- Они су наша партнерска земља када је у питању енергетски сектор. Покренули смо пуно иницијатива. Потписали смо споразум о снабдевању гасом са том земљом, око 400 милиона метара кубних на годишњем нивоу, који могу да се повећају. Земља са којом планирамо и нове пројекте. Разговарали смо о гасној електрани у околини Ниша, која може бити капацитета и до 1000 мегавата. Једноставно да тим заједничким пројектом дођемо до нове базне енергије. То би нам омогућило и снабдевање гасом за југ, југоисток Србије, али и додатну производњу електричне енергије. Гасне електране су веома модерне, емитују 50 посто мање угљен диоксида. Европа се снабдева око 20 посто струје долази из гасних електрана. Развијамо пројекат и са Северном Македонијом, како би се снабдевали гасом из Грчке - навела је министарка.
Она је рекла да Србија наставља да унапређује регулаторни оквир.
О победи Доналда Трампа
Ђедовић Хандановић је рекла да ће победа Доналда Трампа утицати на тржиште енергената.
- Трамп је пре свега једну ствар обећао Американцима, да ће утицати на смањење цене енергената. Мислим да је он поприлично реалан. Ми водимо сличну политику, да пре свега штитимо интересе наших грађана, а онда да пратимо глобалне трендове. Очекујем да од јануара ситуација буде мање напета. Бар постоји нада да ће се створити услови за проналажење мира. Назнака мира, већа економска сигурност. Ми ћемо наставити да пратимо. Ми имамо добре односе са САД, верујем да ће они ојачати. Свакако су САД заинтересоване да раде са нама. Радићемо и на изгрдањи соларних панела, а потенцијало и на Ђерадпу 3 - казала је министарка.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)