ЛУЧИЋ: Телеком инвестира у стартапове и вештачку интелигенцију

ТЕЛЕКОМ ће током следеће године отворити места за 50 инжењера који ће се бавити вештачком интелигенцијом, најавио је генерални директор Владимир Лучић.

ЛУЧИЋ: Телеком инвестира у стартапове и вештачку интелигенцију

foto: printskrin/radio-televizija Srbije

Излазак на берзу знак изузетно транспарентног пословања, каже Лучић. У Америци скоро 10.000 телевизијских и мобилних корисника.

За акционаре Телекома Србија ова година је била одлична, рекао је генерални директор компаније Владимир Лучић и додао да је у 2024. настављено са улагањем у младе технолошке компаније, што се, према његовим речима, показало као одличан пословни потез.

Телеком Србија је пре три године основао венчур фонд, као корпоративни фонд ризичног капитала.

- Веома сам поносан што смо пре три године формирали тај фонд и мислим да смо подстакли дигиталну заједницу да буде још креативнија. Ми смо закључно са децембром инвестирали у 15 стартапа. Он се зове Ризичан фонд зато што финансирате стартапове који немају коначан производ, него верујете да ће ти стартапови на основу те идеје, на основу фазе, где су сада, у ствари урадити тај свој производ - рекао је за РТС генерални директор Владимир Лучић. 

Лучић наводи да је процена неких других светских стручњака да шест стартапова има шансу да буду уникорни, и како каже, они се надају да ће Србија довести први стартап који вреди преко милијарду.

- Оно где ћемо сигурно значајно инвестирати у следеће четири године јесте вештачка интелигенција, не само кроз финансирање у стартапове него ћемо формирати читаву једну независну компанију која ће већ следеће године запослити 50 инжењера. Циљ нам је да у четвртогодишњем периоду дођемо до цифре од 500 инжењера који ће се искључиво бавити вештачком интелигенцијом и применом вештачке интелигенције на систему - истакао је Лучић.

Телеком Србија је прва компанија која је изашла на европску берзу.

- Морам да кажем да је изузетно добар корак и веома сам поносан на то, зато што је било напада на Телеком Србија у нашој јавности, поготово у конкуренцији, да ми нетранспарентно послујемо. Излазак на берзу је знак изузетно транспарентног пословања, поготово што смо били прва компанија Западног Балкана - навео је Лучић.

Велики број финансијских компанија из САД је купио обвезнице Телекома. Лучић је током ове године четири пута боравио у Вашингтону и најавио је пословања у Америци.

- Моје посете Америци биле су из више разлога. Пре свега разлози су наши проблеми на КиМ. Као што знате, Куртијева администрација покушала је да нас нападне у аугусту и пред божићне празнике. Тако да и пред ове божићне празнике они су покушали да нам наплате неку казну коју смо ми наравно оспоравали - истакао је Лучић.

Истакао је да су отворили фирму у Америци и да у овом тренутку имају скоро 10.000 телевизијских и мобилних корисника, као и да су кренули са имплементацијом, користиће мрежу АТ&Т-а, најквалитетнији таб у Америци.

У портфолију Телекома није само мобилна телефонија већ много више ствари с којима ће руковати следеће године.

- Фокус ће нам бити и на 5Г мрежи, а ми смо и медијски најјача кућа у овом делу Европе. Ми смо приступни четири милиона домаћинстава. Биче различитих изненађења, од фиског, спортског, па и пословног садржаја - закључио је Лечић.

- Веома сам поносан што смо пре три године формирали тај фонд и мислим да смо подстакли дигиталну заједницу да буде још креативнија. Ми смо закључно са децембром инвестирали у 15 стартапа. Он се зове Ризичан фонд зато што финансирате стартапове који немају коначан производ, него верујете да ће ти стартапови на основу те идеје, на основу фазе, где су сада, у ствари урадити тај свој производ - рекао је за РТС генерални директор Владимир Лучић. 

Лучић наводи да је процена неких других светских стручњака да шест стартапова има шансу да буду уникорни, и како каже, они се надају да ће Србија довести први стартап који вреди преко милијарду.

- Оно где ћемо сигурно значајно инвестирати у следеће четири године јесте вештачка интелигенција, не само кроз финансирање у стартапове него ћемо формирати читаву једну независну компанију која ће већ следеће године запослити 50 инжењера. Циљ нам је да у четвртогодишњем периоду дођемо до цифре од 500 инжењера који ће се искључиво бавити вештачком интелигенцијом и применом вештачке интелигенције на систему - истакао је Лучић.

Телеком Србија је прва компанија која је изашла на европску берзу.

- Морам да кажем да је изузетно добар корак и веома сам поносан на то, зато што је било напада на Телеком Србија у нашој јавности, поготово у конкуренцији, да ми нетранспарентно послујемо. Излазак на берзу је знак изузетно транспарентног пословања, поготово што смо били прва компанија Западног Балкана - навео је Лучић.

Велики број финансијских компанија из САД је купио обвезнице Телекома. Лучић је током ове године четири пута боравио у Вашингтону и најавио је пословања у Америци.

- Моје посете Америци биле су из више разлога. Пре свега разлози су наши проблеми на КиМ. Као што знате, Куртијева администрација покушала је да нас нападне у аугусту и пред божићне празнике. Тако да и пред ове божићне празнике они су покушали да нам наплате неку казну коју смо ми наравно оспоравали - истакао је Лучић.

Истакао је да су отворили фирму у Америци и да у овом тренутку имају скоро 10.000 телевизијских и мобилних корисника, као и да су кренули са имплементацијом, користиће мрежу АТ&Т-а, најквалитетнији таб у Америци.

У портфолију Телекома није само мобилна телефонија већ много више ствари с којима ће руковати следеће године.

- Фокус ће нам бити и на 5Г мрежи, а ми смо и медијски најјача кућа у овом делу Европе. Ми смо приступни четири милиона домаћинстава. Биче различитих изненађења, од фиског, спортског, па и пословног садржаја - закључио је Лучић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

ДОНЕЛА ДРАСТИЧНУ ОДЛУКУ: Маја Беровић извадила силиконе - Сметало ми је, имала сам проблем