ВУНЕНА КУТИЈА БЕЗБЕДНА ЗА НАМИРНИЦЕ: Како је револуционарни иновативни производ Вршчанина Никице Маринковића освојио свет
ТРАГАЈУЋИ за еколошком заменом за амбалажу од стиропора, чија се употреба полако забрањује у свету, Вршчанин Никица Маринковић, иначе агроекономиста и инжењер пољопривреде, пре неколико година је направио револуционарну картонску кутију за транспорт хране и лекова, у којој је термоизолатор - вуна.

Фото: Приватна архива
Иако је са тим иновативним производом већ присутан на страном тржишту, он, за "Новости", каже да је тек сада дошло време да тај његов изум у потпуности замени кутије од стиропора, јер су нове генерације потрошача еколошки освешћеније.
Све је почело од једног купца, који је Маринковићу, када је водио свој први стартап бизнис доставе органске хране, рекао да не жели да му доноси намирнице у стиропорним кутијама, јер он на високим температурама активира канцерогене супстанце. Тада је схватио да у свету не постоји еколошка варијанта термоамбалаже, па је решио да је сам осмисли.
- Вуна је природни изолатор, који може да се рециклира. Има исти температурни коефицијент проводљивости као стиропор, али тај потенцијал досад није коришћен. Само се у Србији годишње баци око 2.000 тона вуне, јер сточари немају коме да је продају, што је, генерално, проблем у целом свету.
Тако сам, решавајући глобални проблем стиропора, ненадано дошао и до решења за вишак вуне - објашњава Маринковић, додајући да је то схватио тек када је 2014. та његова идеја награђена на такмичењу Шведског института.

Фото Pixabay free images
Први његов патентирани производ била је дрвена кутија са улошцима од компресоване вуне, за коју је заједно са партнером на "Експо 2020" у Дубаију добио награду од 100.000 долара као глобални иноватор. Купци су, међутим, тражили амбалажу мање тежине, па је Никица самостално основао садашњи стартап Woolapack, за производњу кутија од картона.

Фото: М. Батинић
Тај производ је 2022. на такмичењу Глобалне мреже предузетништва у Ријаду ушао међу 40 најбољих, у конкуренцији 30.000 стартапа из 53 земље.
- То нам је отворило врата арапског тржишта, попут Саудијске Арабије и Абу Дабија, а присутни смо и у Румунији, Пољској, Аустрији. Сада, упоредо са патентирањем производа, радимо на убрзаном ширењу извоза у централну Европу. Планирамо и отварање представништва у Америци, јер су веома заинтересовани за наше кутије - истиче саговорник "Новости".
Погон се тренутно налази у Вршцу, али је Маринковић у потрази за већим простором, можда и у неком другом граду, јер треба да набави аутоматску машину, којом ће моћи да удесетостручи производњу и тако задовољи потребе свих заинтересованих купаца.

Фото: М. Батинић
Одржава температуру
ЗА ове еколошке кутије почели су да се интересују и купци из Србије, пре свих винари и произвођачи сирева, који би их користили током летњих фестивала на отвореном, с обзиром на то да оне могу да одрже температуру од два до седам степени током 24, па чак и 72 сата. Странци ове кутије често користе за транспорт говеђег меса од ког се прави стек, као и за доставу сладоледа, органске козметике...
- Тенденција у свету је да се стиропорна амбалажа у потпуности избаци из употребе, што очекујем да ће се десити и у Србији за око пет година. Абу Даби је то међу првима учинио 2023, јер тај материјал кроз ланац исхране завршава у организму као микропластика, која временом изазива тешка обољења - указује Маринковић.

Фото: П.Милошевић
Овца праменка
Користе искључиво вуну аутохтоне балканске расе овце праменке, која је груба за текстилну индустрију. Набављају је у Србији, Босни и Црној Гори. Након компресовања, вуна се увија у непромочиви папир и ставља у кутију за вишекратну употребу. Те вунене улошке касније, у сарадњи са другим мањим домаћим фирмама, рециклирају у улошке за таблете, лаптопе, мобилне телефоне...

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)