ДОЗВОЛА ЗА ПУТ У ЕУ СЕДАМ ЕВРА: Нова правила за улазак у Европску унију крајем маја
НОВИ систем електронског издавања дозвола за улазак у ЕУ требало би да почне са применом крајем маја ове године, а односи се на грађане из земаља које нису чланице шенген-зоне, и којима није потребна виза за улазак у њу, као што је Србија.

Фото: Д. Миловановић
За добијање сертификата ЕТИАС (Европски систем за информације о путовањима) путници ће морати да попуне онлајн апликацију, а накнада за пријаву износиће седам евра, док ће за малолетнике и особе старије од 70 година бити бесплатна. Плаћање ће се обављати искључиво платном картицом.
Ово одобрење важиће три године или до истека пасоша, када је потребно да се добије нова ЕТИАС дозвола. Пријава би требало да буде обрађена у року од неколико минута, али се на сајту ЕТИАС истиче да је потребно пријавити се значајно пре него што путник купи карту или резервише смештај.
Како за "Новости" објашњава директор Националне асоцијације туристичких агенција (Јута), Александар Сеничић, онлајн апликација би требало да буде доступна средином априла, уколико до тада све чланице шенген-зоне буду спремне за примену ЕТИАС система.
- Савет је да чим почне његова примена, што се очекује крајем маја, грађани одмах поднесу пријаву за добијање дозволе за улазак у ЕУ, чак и уколико не знају тачно време путовања - наводи Сеничић. - Она важи три године и после неће морати да размишљају, или дођу у ситуацију да забораве или закасне да то ураде. Сам датум уласка и изласка ће се на граници евидентирати, а важно је да добију одобрење за улазак. То ће највероватније бити кју-ар код.
ЗА ОДБИЈАЊЕ МОЖЕ ЖАЛБА
КАКО је објашњено на сајту ЕТИАС, након попуњавања обрасца, путник ће добити електронску поруку која потврђује подношење пријаве која ће укључивати јединствен ЕТИАС број и потребно је да га подносилац обавезно сачува. Када пријава буде обрађена онда ће стићи још један имејл са обавештењем о њеном исходу. Савет је да када путник добије одобрење за путовање, провери да ли су име, презиме, број пасоша и остали подаци тачни, јер уколико дође до грешке неће бити дозвољен прелазак границе. Уколико пријава буде одбијена, биће наведени разлози за ову одлуку. У овом случају омогућена је жалба надлежним органима, а биће наведена процедура за то.
Он објашњава да се нови систем провере уводи због великог броја фалсификованих личних докумената, као и зато што је много људи ушло у ЕУ који не поштују правило да се не може боравити дуже од 90 дана у оквиру шест месеци. Према његовим речима, ЕТИАС дозвола ће смањити време чекања на границама и повећаће контролу боравка у земљама ЕУ. На граничним прелазима ће бити велики број е-капија, и када су путници пријављени у систему, онда ће пролазити тако што скенирају пасош, а камера им сними лице.
Образац за пријаву на систем ће се попуњавати путем званиче интернет странице ЕТИАС или њихове мобилне апликације. Од грађана Србије, као и држављана других земаља које нису чланице шенген-зоне, тражиће се да наведу следеће податке: име, презиме, датум и место рођења, националност, кућну адресу, имена родитеља, имејл адресу, број телефона, као и детаље са путне исправе. Осим тога, биће потребно да се упишу и подаци о нивоу образовања и тренутном занимању, и плановима за путовање. Такође ће се тражити и одговори на питања о евентуалним кривичним пресудама, свим претходним путовањима у ратне или конфликтне зоне, и ранијим депортацијама.
Омогућено је и да друга особа поднесе пријаву у име путника, а у том случају мораће да наведе своје личне податке, као и потврду да је потписана изјава о заступању. За малолетнике пријаву подноси родитељ или особа која је законски старатељ.

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.
12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН МОТИВ МАСАКРА У ПРИЛЕПУ: Ово су отац и син које је убио ујак у породичној кући (ФОТО)
ПАНЧО Чупаркоски и његов 13-годишњи син Милан страдали су јуче у кући у Прилепу након што их је ујак убио због наводне свађе око наследства. Након што је ујак починио крвави пир, сакрио се у свој дом, а приликом доласка полиције пружао је отпор да би на крају починио самоубиство.
13. 07. 2025. у 15:33

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)